1. vycházka – Kde je nejdelší pražský eskalátor?

Ve středu 7. 9. 2016 se uskutečnila první vycházka z nového ročníku cyklu Klíč od Prahy 2 nazvaná Kde je nejdelší pražský eskalátor?

Abychom onen eskalátor objevili, museli jsme se vydat na náměstí Míru. Celé jsme si ho obešli a prohlédli si významné budovy, které se na něm nacházejí. Protože toto náměstí bylo dřív „výlohou“ samostatného města Královské Vinohrady, zastavili jsme se před budovami, které nesou jejich znak – před Vinohradským divadlem a Národním domem. Neopomněli jsme ani pomníky a sochy v tomto veřejném prostoru. Pomník bratří Čapků některé děti znaly, proto jsme si zkusili odvodit, proč vypadá tak, jak vypadá, a proč je postaven zrovna na dohled od Vinohradského divadla. Sochu Alegorie míru děti až do této vycházky míjely, nikdo z nich si ji neuvědomoval. Na podstavci této sochy, dívky s holubicí v ruce, jsme našli i jméno jejího autora a rok vzniku. Ten nás přenesl do doby budování pražského metra, a tak jsme se do něj zašli podívat. Před tím, než jsme nastoupili na jezdící schody, dostaly děti za úkol tipnout si, jak dlouho budeme na těchto pohyblivých schodech stát, než se dostaneme dolů na nástupiště. Odhady byly různé, ale po změření jsme zjistili, že jsme na schodech strávili přesně 2 minuty a 20 sekund. To proto, že tento eskalátor je s délkou přes 87 metrů nejdelší v pražském metru. Zároveň jsme objevili další NEJ Prahy 2, protože stanice NÁMĚSTÍ MÍRU je nejhlubší stanice metra v Praze.  Dopsáním slova eskalátor do naší křížovky jsme vyluštili celou tajenku. Vyšlo nám ale dost záhadné slovo. Poeziomat. Co by to mohlo být? Nikdo nevěděl. Děti navrhovaly třeba nějaký automat, ze kterého po vhození mince vypadne básnická sbírka. Protože poeziomat na náměstí Míru máme, zašli jsme se k němu podívat a poslechli si – bez vhození mince – alespoň jednu báseň ze širokého výběru poezie, která se z něj line.

Pak už zbývalo jen vylosovat ze správných luštitelů tři výherce drobných cen od MČ Praha 2 a vyplnit dnešní kvíz. Nejrychlejší a nejlepší byl dnes tým ze ZŠ Sázavská, na kterou putuje první z letošních deseti klíčků.