10. vycházka – Kde najdeme jeden z nejmystičtějších pražských půdorysů?

Ve středu 17. května 2017 se uskutečnila poslední z deseti vycházek pátého ročníku cyklu Klíč od Prahy 2 nazvaná Kde najdeme jeden z nejmystičtějších pražských půdorysů?

Aby účastníci vycházky tento půdorys odhalili, dostali do rukou místo obvyklé křížovky s tajenkou mapu Prahy 2 a fix. Vydali jsme se do tajemných zákoutí naší městské části, do míst Nového Města pražského, kudy – jak jsme zjistili – ještě žádné z dětí nikdy nešlo.

Nejdřív jsme si položili otázku, proč se Apolinářská ulice jmenuje Apolinářská a proč se známé porodnici (kde se někteří z účastníků dnešní vycházky narodili) říká U Apolináře. Děti sršely nápady, ale na správnou odpověď přišly až na schodech kostela svatého Apolináře. Na mapě jsme si udělali první kolečko – kostel svatého Apolináře. Pak jsme se tichou uličkou vydali k vyhlídce nad Albertovem, abychom dohlédli až na Vyšehrad. Po schodech jsme sešli do míst, kde je umístěna pamětní deska s datem 17. 11. 1989 a pověděli si o Sametové revoluci, která pro účastníky vycházek znamená dávnou minulost.  Pokračovali jsme ke kostelu Zvěstování Panny Marii Na trávníčku v ulici Na Slupi a všimli si nakloněné gotické věže i neobvyklého písma použitého na desce s názvem kostela. Na naší mapě se objevilo další kolečko, zakroužkovali jsme si i tento kostel.

Potom jsme Horskou ulicí stoupali vzhůru až ke kostelu sv. Karla Velikého a Panny Marie. V těchto místech už jsme byli při vycházce za nejneviditelnější pražskou věží, a tak děti věděly, že tento kostel založil Karel IV. Opět jsme si kostel zakroužkovali na mapě a pokračovali jsme v pátrání v naší paměti. Které další kostely na Novém Městě pražském založil ještě Karel IV.? Správně, sv. Kateřinu a kostel Panny Marie a slovanských patronů, tzv. Emauzy. Oba dva kostely jsme si označili na mapách, najít je bylo snadné, protože jsme je oba v rámci letošních vycházek už viděli.

Pak už zbývalo jediné: najít mezi zakroužkovanými místy na mapě souvislost. Stačilo však naznačit – a účastníci vycházky už spojovali zakroužkovaná místa tak, že jim vznikl kříž. A tím jsme odhalili jeden z nejmystičtějších pražských půdorysů.

Vycházku jsme zakončili jako vždy losováním – tentokrát správně zapsaných kostelů, které tvoří na Novém Městě kříž. Výherci získali drobné dárky od MČ Praha 2. Poslední letošní klíček však zůstal bez majitele, protože podmínkou pro jeho získání je stoprocentně správně vyplněný kvíz, a to se dnes žádnému ze školních týmů nepovedlo. Nevadí, už za dva týdny se děti mohou zúčastnit soutěžního velkého Finále a zúročit znalosti nabyté při vycházkách v klání o ten velký, putovní klíč od Prahy 2.