Klíč od Prahy 2 - 2. ročník (2013 - 2014)

Cyklus tematických vycházek za pražskými pamětihodnostmi „Klíč od Prahy 2“ se vrací do vinohradských ulic. Jeho druhý ročník byl odstartován ve středu 17. září komentovanou vycházkou za nejstaršími vinohradskými viničními usedlostmi. Zúčastnilo se 23 chlapců a dívek ze 4. a 5. tříd základních škol, které přivítala před budovou radnice místostarostka Prahy 2 Jana Duchková.Klíč od Prahy 2

Hned poté se děti vydaly proti proudu času do doby, kdy v Londýnské ulici rostly jabloně a všude kolem byly vinohrady. Zastavily se před usedlostmi  Vondračka, Kleovka, Perucka a Zvonařka. Ze zasvěceného výkladu PhDr. Petry Martínkové se například dozvěděly, že ve vinohradské vile Osvěta žil několik let prezident T. G. Masaryk a v té době se stal otcem syna Jana. Děti během vycházky odpovídaly na různé vědomostní otázky. Kupodivu nejzapeklitější se pro ně stal dotaz, zda číslo popisné 63 na jednom z historických domů znamená, že jde o stavbu novou či naopak patří k nejstarším.Klíč od Prahy 2

Celoroční projekt pořádá MČ Praha 2, která tak podporuje aktivní trávení volného času dětí. Naplánováno je celkem 10 tematických vycházek, nejúspěšnější školní týmy získávají symbolický klíček od Prahy 2.

HARMONOGRAM 2. ROČNÍKU

Číslo vycházky

Téma

1.

18.9.2013

Co mají společného Vondračka, Kleovka, Perucka, Zvonařka, Vorlová a kdo řekl, že pravda vítězí, a kdo dodal: „Ale dá to fušku!“

Povíme si o nejstarší historii Vinohrad a jedné slavné rodině, která tu bydlela. Uvidíme i nejstarší dochovanou vinohradskou viniční usedlost.

2.

25.9.2013

Jak vzniklo město Královské Vinohrady, jaký má znak a které budovy se tímto znakem pyšní?

Povíme si, co všechno město potřebuje, aby dobře fungovalo, a prohlédneme si několik významných budov, které slouží svým obyvatelům do dnešních dnů.

3.

2.10.2013

Vinohradskými alejemi za skrytou krásou detailů vinohradských domů a chodníků.

Povíme si, jak se nazývá několik často se opakujících architektonických prvků, které zdobí vinohradské domy, a všimneme si stromů, které na Vinohradech rostou.

4.

9.10.2013

Kde žil Petr Soyka se svými rodiči a kdy a kam zmizel? Po stopách židů v Praze 2.

Povíme si o početné židovské obci, která na Vinohradech bydlela, o zničené synagoze a objevíme i několik kamenů zmizelých, tzv. Stolpersteine.

5.

16.10.2013

Muž ve žlutém aneb Kdo byl Moritz Gröbe, kde sedávala Klotylda, jak vypadá grotta a co se to pěstuje na svazích Grébovky?

Povíme si, jak spolu souvisí stavba tunelu a vznik Havlíčkových sadů, známých pod názvem Grébovka, a podíváme se po zajímavostech, které Grébovka skrývá.

6.

26.3.2014

Kdo byli voraři, plavci, svážeči, rovnači, drvoštěpové? Co dělali? Kde žili? Výprava do zaniklého Podskalí.

Povíme si o zaniklých řemeslech a podíváme se, co v dnešním Podskalí připomíná jeho dávnou slávu.

7.

2.4.2014

Kterak Karel IV. Nové Město pražské založiti a hradbou obehnati kázal anebo Výprava na novoměstské hradby a Bastion.

Povíme si o vzniku Nového Města pražského a jeho výstavbě. Ukážeme si, co se zachovalo do dnešních dnů.

8.

9.4.2014

Za nejmenším pražskou rotundou aneb Kdo to byl Longin? Kdo to byl Štěpán? A jak poznáme jeptišku?

Povíme si o zajímavé oblasti kolem ulic Na Rybníčku, V Tůních a Štěpánská, a to i řadu pověstí a legend.

9.

23.4.2014

Výprava k Botiči aneb Za Julií, Fandou a Miloušem a za nohama o velikosti č. 54.

Povíme si o parku Folimanka a Botiči, který jím protéká.

10.

30.4.2014

Výpravě od Kravína k Mlíkárně zdar! Nazdar!

Povíme si o tom, kdo byl F.L. Rieger, jak vznikly Riegrovy sady a jaké budovy a zajímavé pomníky v nich najdeme. Nezapomeneme se podívat ani na některé stromy a keře.

Začátky: 14:30

FINÁLE 2. ROČNÍKU - 30. KVĚTNA V AULE DDM PRAHA 2, SLEZSKÁ 21