2. vycházka – Kde je největší pražské náměstí?

Ve středu 14. 9. 2016 se uskutečnila druhá vycházka z nového ročníku cyklu Klíč od Prahy 2 nazvaná Kde je největší pražské náměstí?

Některé děti se domnívaly, že vyrazíme na Václavské náměstí. Zamířili jsme ale jinam. Abychom ono náměstí objevili, museli jsme se z náměstí Míru vydat tramvají směrem k Vltavě. V polovině cesty jsme vystoupili a ocitli se na velkém otevřeném prostoru, který se měl podle Karla IV. stát centrem evropského obchodu. V době Karla IV. se zde pravidelně ukazovaly říšské klenoty a ostatky svatých. Proto je tento „rynk“, později zvaný také Dobytčí trh, tak velký – uvádí se, že má 80 000 m2. Dnes ho na počest jeho zakladatele nazýváme Karlovo náměstí.

Celé náměstí jsme si obešli a prohlédli si pomníky, významné budovy, ale i zajímavé stromy, které se na něm nacházejí. S dobou samostatného Nového Města pražského je spojená Novoměstská radnice. Dobu, kdy se tady konávaly trhy, připomíná například dům U Kamenného stolu. Řekli jsme si, k čemu všemu tento kamenný stůl sloužil. Do křížovky jsme si připsali i jméno svatého Ignáce, jemuž je zasvěcen kostel uprostřed náměstí. Zastavili jsme se i u charakteristického platanu. Prohlédli jsme si tři pomníky a zkusili odvodit, co drží v ruce Eliška Krásnohorská, proč se Karolína Světlá dívá stejným směrem jako její spisovatelská kolegyně a na co hledí outdoorově oblečený Benedikt Roezel. Při návštěvě Karlova náměstí nelze vynechat tajemný Faustův dům. Pověděli jsme si, co asi způsobilo díry v jeho stropě a zmínili jsme i tu poslední, při bombardování Prahy 14. února 1945. Toto bombardování připomíná i nová pamětní deska, kterou jsme si prohlédli na závěr vycházky.

Pak už zbývalo jen dopsat tajenku z dnešní křížovky, abychom mohli vylosovat tři výherce drobných cen od MČ Praha 2. A jak dnes tajenka zněla? Kaple Božího těla. To byla velmi významná a architektonicky zajímavá dominanta Karlova náměstí, která od konce 14. století stála zhruba v místech, kde jsme vystoupili z tramvaje. Bohužel byla zbořena a dnes už po ní není ani památky. Na úplný závěr jsme si poměřili znalosti načerpané během dnešní vycházky v malém kvízu. Nejrychlejší tým se všemi odpověďmi správně byl tým ze ZŠ Sázavská, na kterou putuje už druhý z letošních deseti klíčků.

5. ročník (2016–2017)