3. vycházka – Kde byla největší pražská synagoga?

Ve středu 21. 9. 2016 se uskutečnila třetí vycházka z nového ročníku cyklu Klíč od Prahy 2 nazvaná Kde byla největší pražská synagoga?

Cestou do míst, kde stála největší pražská synagoga, jsme si nejdříve všímali vinohradských domů. Společně jsme si uvědomili, jak pěkně jsou zdobené. Ukázali jsme si, jak vypadá zubořez, feston, pletenec, perlovec, rozeta nebo fronton. Přenesli jsme se tak lépe do doby, kdy vinohradskými ulicemi chodili chlapci ze židovského sirotčince, který býval v Belgické ulici. Jedním z obyvatel tohoto sirotčince byl i Hanuš Hachenburg. Jeho jméno jsme objevili na tzv. Stolpersteinu, kameni zmizelých. Z lesklé destičky jsme vyčetli základní fakta o jeho životě, včetně toho, že zahynul v Osvětimi ve věku jen o něco málo vyšším, než je věk účastníků našich „klíčových“ vycházek.

Od bývalého sirotčince jsme se přesunuli do Sázavské ulice. Otázku, kde je tu nějaká připomínka synagogy, bleskurychle zodpověděl tým ze ZŠ Sázavská. Kolem pamětní desky, která synagogu připomíná, chodí totiž každý den do školy. Přečetli jsme si text,  spojili si bombardování dne 14. 2. 1945 s pamětní deskou, kterou jsme viděli na minulé vycházce na Karlově náměstí, a podívali se na staré fotografie, abychom věděli, jak synagoga vypadala zvenčí i zevnitř. Vešlo se do ní 2000 lidí, takže byla největší v Praze.

Nakonec jsme si mohli potěžkat jedinou dlaždici, která se ze synagogy zachovala do dnešních dnů a má své čestné místo v ředitelně ZŠ Sázavská.

Před školou jsme ještě potkali absolventy – byli to bývalí žáci, kteří jako první nastoupili do zbrusu nové školy, jež byla postavena na místě synagogy. Dneska už jsou skoro všichni v důchodu.

Pak už zbývalo jen dopsat tajenku z dnešní křížovky, abychom mohli vylosovat tři výherce drobných cen od MČ Praha 2. A jak dnes tajenka zněla? Stolpersteine. Toto německé slovo se objevilo i v kvízu, který pořádáme vždy na úplný závěr, a rozhodlo o vítězi této vycházky. Malý klíček od Prahy 2 získal tentokrát pro svou školu tým ze ZŠ Botičská.

Zveřejněno: 14.10.2016
Vytisknout