8. vycházka – Kde je nejroztančenější pražský dům?

Ve středu 3. května 2017 se uskutečnila osmá vycházka pátého ročníku cyklu Klíč od Prahy 2 nazvaná Kde je nejroztančenější pražský dům?

Abychom onen dům objevili, museli jsme se z místa našeho pravidelného srazu, z náměstí Míru, dostat až pod Karlovo náměstí. Nejprve jsme zamířili do ulice Odborů a Na Zbořenci, kde jsme se zastavili na jednom roztančeném náměstíčku a prohlédli si sochy od Michala Trpáka – Hledání štěstí, Lehká nejistota, Co je štěstí? Muška jenom zlatá. Fasádu hostelu Mosaic house zdobili Mazlíci, ale přesto se dětem nezdálo, že by zrovna tohle byl nejroztančenější dům v Praze, ačkoliv několik roztančených hub jsme objevili i na terase v posledním patře hostelu.

Proto jsme se vydali dál, jen s krátkou zastávkou pro nahlédnutí na kapli Božího hrobu, dobře skrytou za vysokými vraty v ulici Na Zbořenci. Prošli jsme kolem domu, na jehož fasádě „tančil“ břečťan a došli k domu, kde dlouhé roky žil náš slavný spisovatel Alois Jirásek. Prozkoumali jsme Jiráskův pomník, abychom věděli, co znamená hlava psa a palcát, který je na něm znázorněn. Z díla Aloise Jiráska si ale budeme pamatovat nejvíce Staré pověsti české.

Na nábřeží už bylo každému jasné, kde je nejroztančenější pražský dům. „Ginger a Fred“ se nedají přehlédnout. Ukázali jsme si fotografie obou tanečníků, abychom viděli, odkud se vzala inspirace k tomuto hravému názvu budovy. V současné době je v Tančícím domě výstavní prostor, hotel, restaurace a kavárna s vyhlídkovou terasou.

Nakonec jsme si ještě prohlédli fasádu domu U Dvou tisíc, který se nachází hned vedle Tančícího domu, a kde bydlel Václav Havel, a sešli na nábřeží. Pak už zbývalo jen vylosovat ze správně vyluštěných tajenek tři výherce drobných cen od MČ Praha 2 a trochu se zapotit při závěrečném kvízu. Proč zapotit? Zodpovědět kvízové otázky nebylo těžké, ale na nábřeží do nás pěkně pálilo sluníčko, asi nám chtělo vynahradit to, že se nám při dvou posledních vycházkách vůbec neukázalo. A tak mezi slunečními paprsky putoval další malý klíček ke svým novým majitelům.

Zveřejněno: 22.05.2017