• Praha 2 na Seznamu světového dědictví UNESCO


  První z cyklu přednášek uspořádaných v souvislosti s výstavou Stavby století republiky v Praze 2 v ÚMČ byla 8. února věnována loňskému pětadvacátému výročí zápisu historického centra Prahy do Seznamu světového dědictví UNESCO.
 • Exkurze do Knihovny Antonína Švehly


  Klub Dvojka pro přátele kultury navštívil 24. ledna dalšího ze svých partnerů – Knihovnu Antonína Švehly. Knihovna nesoucí jméno významného muže První republiky, spadá pod Ústav zemědělské ekonomiky a informací. Sídlí ve Slezské ulici (roh s Blanickou) v Domě zemědělské osvěty postaveném ve dvacátých letech 20. století podle návrhu architekta Josefa Gočára a ozdobeném plastikou Otty Gutfreunda nad vchodem.
 • Anketa pro členy klubu Dvojka pro přátele kultury


  Milí členové klubu, dovolujeme si vám opět předložit několik zvědavých dotazů k činnosti klubu formou ANKETY. Stejně jako před rokem. Vaše názory a podněty nám pomáhají v přípravách dalších akcí a komunikaci.
 • Komentovaná prohlídka výstavy "Nuselský most včera a dnes" v Muzeu Policie


  První letošní akcí pro klub Dvojka pro přátele kultury byla komentovaná prohlídka výstavy "Nuselský most včera a dnes" v Muzeu Policie ČR, která proběhla 18. ledna. Výstava zapůjčená od Národního technického muzea přibližuje historii a výstavbu této významné technické stavby a moderní architektonické dominanty Prahy 2.
 • Brožura klubu Dvojka pro přátele kultury


  Připravili jsme pro vás celkové shrnutí klubové činnosti v roce 2017 formou malé brožurky, kterou si můžete stáhnout.
 • Akce klubu v roce 2017 a přehled aktuálních partnerů


  Milí členové klubu, připravili jsme pro vás přehled všech klubových akcí, kterých jste se mohli v uplynulém roce zúčastnit. Doufáme, že jste s námi v roce 2017 strávili příjemné chvíle a slibujeme, že se vynasnažíme nezklamat vaši důvěru ani v roce 2018.
 • Křest nové knihy Blanky Kovaříkové o domech slavných v Café AdAstra


  Členové klubu Dvojka pro přátele kultury se zúčastnili křtu nové knihy Blanky Kovaříkové Příběhy domů slavných i zapomenutých, který se uskutečnil 23. listopadu v Café AdAstra v Podskalí.
 • Setkání s herci a hudbou z Prahy 2 v Divadle U Hasičů – S. Postlerová, V. Kratina a Nonet V. Kozla


  V pondělí 20. listopadu jsme se sešli v Divadle U Hasičů na akci pro členy a partnery klubů Dvojka pro přátele kultury i Dvojka pro seniory.
 • Divadlo D21 se klubu představilo hrou Racek od A. P. Čechova


  V rámci akcí klubu jsme 7. listopadu zavítali do Divadla D21 v Záhřebské, které si pro nás nachystalo představení Racek od A. P. Čechova.
 • Klubová prohlídka výstavy fotografií Viléma Strömingera


  Série komentovaných klubových prohlídek pokračovala i v pondělí 23. října 2017 v 1. patře budovy Úřadu MČ Praha 2. Výklad k výstavě fotografií pražského uměleckého a filmového fotografa Viléma Strömingera, od jehož narození uplynulo letos 115 let, podal jeho vnuk a kurátor výstavy Václav Štych.
 • Komentovaná prohlídka Muzea Policie ČR


  Ve středu 18. 10. 2017 se členové klubů Dvojka pro přátele kultury a Dvojka pro seniory vydali na další komentovanou prohlídku, tentokráte do Muzea Policie ČR, které je partnerem kulturního klubu. Na začátku výkladu paní Květy Kůsové, pracovnice muzea, se přítomní mohli seznámit s historií budovy muzea sahající až do doby Karla IV.
 • Členové klubu si prohlédli výstavu 13 komnat První republiky v Galerii Tančící dům


  Členové klubu Dvojka pro přátele kultury navštívili 12. října Galerii Tančící dům a prohlédli si zajímavou výstavu 13 komnat První republiky. Zájem byl veliký, proto jsme utvořili dvě skupiny, kterým se postupně s odborným výkladem věnoval Petr Stančík, autor textů výstavy.
 • Vzpomínkový koncert pro Rudolfa Rokla


  V úterý 26. září se konal na Novoměstské radnici vzpomínkový koncert k uctění památky fenomenálního klavíristy Rudolfa Rokla, čestného občana Prahy 2, od jehož úmrtí (†55) uplynulo právě dvacet let.
 • Klubová vycházka za Božehrobci na Zderaz


  Dne 26. září se uskutečnila poslední z letošní série komentovaných vycházek pro členy klubů Dvojka pro přátele kultury a Dvojka pro seniory. Byla věnována oblasti bývalé osady Zderaz a vzpomínce na působení rytířského řádu Křižovníků s červeným křížem, tzv. Božehrobců, strážců božího hrobu v Jeruzalémě.
 • Představení Aladin na Lodi Tajemství


  V sobotu dopoledne 16. září navštívili členové klubu Dvojka pro přátele kultury a Dvojka pro seniory zdarma divadelní představení Aladin od režiséra Matěje Formana, které se konalo na Lodi Tajemství, jež kotví celé léto u náplavky.
 • Klubová vycházka Na noblesní Vinohrady za známými osobnostmi a architekturou


  Zářijová poznávací vycházka (5.9.) pro členy klubů Dvojka pro přátele kultury a Dvojka pro seniory byla věnována Vinohradům. Bez ohledu na jejich umělé rozdělení v roce 1960 mezi několik městských částí.
 • Klubová vycházka – Role Ječné ulice v české hudbě


  ématem srpnové komentované vycházky (29. 8.), již čtvrté z letošního cyklu pro členy klubů Dvojka pro přátele kultury a Dvojka pro seniory, byla historie Ječné ulice a okolí, zejména její role v české hudbě.
 • Aladin na Lodi Tajemství


  Představení pro členy klubů Dvojka pro přátele kultury a Dvojka pro seniory.
 • Klubová vycházka po Novém Městě a Karlově


  Třetí z cyklu komentovaných vycházek pro členy klubů Dvojka pro přátele kultury a Dvojka pro seniory byla 18. 7. zaměřena na Nové Město pražské a Karlov.
 • Klubová vycházka zaniklým Podskalím


  V úterý 27. června se opět sešli příznivci kultury Prahy 2 k již druhé komentované prohlídce. Tentokrát průvodkyně Dr. Jiřina Chrastilová zavedla členy klubů Dvojka pro přátele kultury a Dvojka pro seniory do míst zaniklého Podskalí a do muzea v Podskalské celnici na Výtoni, kde se právě koná výstava Zaniklé Podskalí a život na Vltavě.
 • I obyvatelé Prahy 2 mají na Vyšehradě stále co objevovat


  V úterý 13. 6. v podvečer se konala první komentovaná procházka klubu Dvojka pro přátele kultury. Řadu posluchačů doplnili také členové klubu Dvojka pro seniory. Pro členy byla připravena tříhodinová prohlídka Vyšehradu pod vedením zkušené a skvělé průvodkyně PhDr. J. Chrastilové.
 • Kulturní klub na Novoměstské radnici – výlet do historie i ochutnávka jazzového klavíru


  Květnová akce pořádaná klubem Dvojka pro přátele kultury se konala ve čtvrtek 11. 5. 2017 na Novoměstské radnici. První část byla poznávací. Díky poutavému odbornému výkladu se přítomní seznámili s budovou a její historií. Od založení Karlem IV. pamatují zdi radnice ledacos – schůzky konšelů, defenestraci, soud i šatlavu.
 • Literární setkání v Knihovně na Vinohradech


  Ve středu 19. dubna se konala již sedmá akce pořádaná klubem Dvojka pro přátele kultury. Tentokrát jsme se po malířském, architektonickém a filmovém světě přesunuli do světa literárního a hereckého. Konalo se totiž Literární setkání s herečkou Evou Hruškovou a hercem Janem Přeučilem v knihovně na Vinohradech s podtitulem – Knihy jako součást moderního života.
 • Komentovaná prohlídka Novoměstské radnice a klavírní koncert


  Klub Dvojka pro přátele kultury zve své členy na „Komentovanou prohlídku celého objektu Novoměstské radnice a klavírní koncert ve velkém sále“. Máte možnost se účastnit obou, ale i pouze jedné akce. Akce se koná ve čtvrtek 11. května 2017.
 • Studenti Létající akademie úspěšně zakončili studium


  Ve středu 5. dubna se v Náprstkově muzeu konalo slavností zakončení studia Univerzity třetího věku Létající akademie. Účastníky kurzu byli členové klubu Dvojka pro seniory a Dvojka pro přátele kultury.
 • Komentovaná prohlídka expozice Muzea Policie ČR


  Muzeum Policie ČR připravilo pro členy klubu Dvojka pro přátele kultury komentovanou prohlídku stálé expozice muzea. V neděli 26. února ve 14.00 hodin přivítala průvodkyně více než dvacet návštěvníků.
 • První přátelské setkání se vydařilo


  Ve středu 30. listopadu se v prostorách Nové Galerie v Balbínově 26 uskutečnilo První přátelské setkání partnerů a členů klubu Dvojka pro přátele kultury.
 • Členové klubu si na výstavě obrazů a kreseb Michala Tomka pohovořili s autorem


  Komentovaná prohlídka v galerii na Novoměstské radnici dne 23. února byla letošní první akcí pořádanou klubem Dvojka pro přátele kultury pro jeho členy.
 • Nekonečno Jana Kaplického s poutavým výkladem


  Díky vstřícnosti Galerie Tančící dům si členové klubu Dvojka pro přátele kultury mohli prohlédnout výstavu Nekonečno Jana Kaplického, a to několik dní před jejím ukončením. Navíc s velmi poutavým a zasvěceným výkladem výtvarníka Alana Záruby, který s Kaplickým od roku 2003 spolupracoval a je jedním z kurátorů výstavy.
 • Výlet do renesanční Florencie a galerie Ufizzi v kině MAT


  Členové klubu Dvojka pro přátele kultury měli 20. března možnost navštívit Florencii a galerii Ufizzi a prohlédnout si vrcholná díla italských renesančních mistrů jako Brunelleschi, Donatello, Da Vinci, Botticelli, Michelangelo, Vassari a řady dalších. Z nevšední blízkosti, téměř na dotek, s poutavým výkladem kustoda v roli Lorenza Medicejského.