1 2 3 
 • Přednáška profesora Šlapety o vinohradských architektech – V. Kopecký a F. M. Černý


  Další přednáška o architektuře Prahy 2, kterou pro klub připravil Foibos books, nás 10. prosince přenesla hlouběji do dvacátého století. Profesor Vladimír Šlapeta, historik architektury a někdejší děkan FA ČVUT, představil osudy tvorbu dvou významných osobností (nejen) vinohradské architektury, které stihl ještě osobně poznat.
 • Vokální kvarteto The Swings na Novoměstské radnici


  Letošní adventní koncert Prahy 2 na Novoměstské radnici byl opět ve znamení vokálního souboru s repertoárem pro širokou posluchačskou obec. Byl jím vokální kvartet The Swings (Petr Hanzlík, Pavel Švestka, Petr Jindra, Jiří Hruška) s doprovodným bandem (Jiří Růžička – klavír, Vít Fiala – kontrabas, Jan Linhart – bicí).
 • Setkání s architektem Vlado Milunićem, spoluautorem Tančícího domu


  Klub Dvojka pro přátele kultury připravil ve spolupráci s nakladatelstvím Foibos books pro své členy v závěru roku dvě přednášky na téma architektura. Na první z nich, 4. prosince 2018, jsme se v jednacím sálu úřadu setkali s architektem Vlado Milunićem, který představil sebe a své dílo.
 • Mayové a jejich písmo v Knihovně na Vinohradech


  Neobvyklému tématu „Mayové: jejich písmo a kultura“ byl věnován večer 22. listopadu 2018 v Knihovně na Vinohradech. Mladá lektorka Eleni Dimelisová, která po studiu FF UK působí ve Středisku ibero-amerických studií (SIAS), ukázala nejen, že o tématu ví opravdu hodně, ale že o něm umí také poutavě a přesvědčivě přednášet.
 • Večer s Vlastimilem Venclíkem v kině MAT


  Třetím ze série setkání s novými čestnými občany Prahy 2 byl večer s Vlastimilem Venclíkem, scénáristou, režisérem, dramatikem i hercem v jedné osobě. Setkání se konalo 12. listopadu v kině MAT.
 • Křest nové knihy Blanky Kovaříkové, tentokráte o Oldřichu Novém


  Členové klubu navštívili ve čtvrtek 8. listopadu kavárnu Café AdAstra, kde se odehrál křest nové knihy spisovatelky a publicistky Blanky Kovaříkové.
 • Štěstí v D21


  V úterý 6. listopadu 2018 členové klubu Dvojka pro přátele kultury navštívili netypické představení Štěstí v Divadle D21 v Záhřebské ulici. Autorská hra Štěstí je výsledkem práce posluchaček Akademie umění a kultury pro seniory při ZUŠ I. Hurníka pod vedením Petra Pochopa (pedagog ZUŠ, herec D21).
 • Komentovaná prohlídka výstavy Václava Bláhy v Galerii Gema


  V poslední říjnový podvečer jsme s klubem navštívili Galerii Gema v Máchově ulici, která pro nás i pro další zájemce uspořádala komentovanou prohlídku výstavy obrazů Václava Bláhy. Renomovaný autor představil sebe i vystavené dílo v rozhovoru, který s ním vedl známý publicista a spisovatel Karel Hvížďala.
 • Jaroslav Hutka a jeho písně v Gröbeho vile


  Praha 2 uspořádala 24. listopadu v Gröbeho vile další ze série koncertů věnovaných svým novým čestným občanům. Tentokráte se představil uznávaný písničkář Jaroslav Hutka.
 • Setkání se Soňou Červenou a jejími hosty na Novoměstské radnici


  Soňa Červená, pěvkyně, herečka, spisovatelka a obdivuhodná osobnost, která je uznávaným pojmem mezi světovou uměleckou elitou, ale také čerstvou čestnou občankou Prahy 2, vystoupila 22. října na Novoměstské radnici s programem připraveným pro naši městskou část.
 • Koncert jazzových pianistů Kryštofa Marka a Milana Svobody na Novoměstské radnici


  Na koncertu Jazzové piano na Novoměstské radnici 24. září se postupně představili Kryštof Marek a Milan Svoboda se svými kvartety. Oba skvělí klavíristé, skladatelé a dirigenti mezinárodního formátu, věkem si vzdáleni o 15 let.
 • Komentovaná procházka po náměstí Míru a okolí


  Poslední letošní komentovaná vycházka klubu za poznáváním historie Prahy 2 byla 11. září opět na Vinohradech, opět s odborným výkladem Dr. Jiřiny Chrastilové. Tentokráte bylo cílem náměstí Míru a jeho okolí plné zajímavých staveb.
 • Pěvecké kvarteto Symfon v evangelické kapli v Korunní


  Po sérii komentovaných procházek uspořádal klub 4. září koncert. A ne ledajaký. Čtyři úžasní mladí pánové zpívající „a capella“ pod názvem Symfon Quartet zaplnili kapli Českobratrské církve evangelické v Korunní ul. vyhlášené skvělou akustikou.
 • Komentovaná procházka po Vinohradské a Riegrových sadech


  Příjemné letní počasí nás provázelo v úterý 28. srpna na komentované procházce věnované Vinohradské ulici a Riegrovým sadům. Provázela nás Dr. Jiřina Chrastilová, kterou jsme poznali již vloni.
 • Na výstavě Retro biják v Tančícím domě


  S koncem léta opět startujeme sérii akcí. V pondělí 27. srpna jsme společně s klubem Dvojka pro seniory navštívili Tančící dům a výstavu Retro biják 60.–90. let.
 • Komentovaná vycházka Vyšehradem a jeho opevněním


  Po loňském poznávání Vyšehradu jsme se sem s klubem vrátili 22. srpna znovu. Tentokráte do méně známých míst a se zasvěceným výkladem paní Kateřiny Tiché ze správy NKP Vyšehrad.
 • Komentovaná vycházka na Větrově alias Na Kosti


  Další komentovaná vycházka dne 10. července byla věnována pověstnému vrchu Větrov, kostelu sv. Apolináře a jeho okolí. Název Na Kosti prý pochází z někdejšího označení kamenitých strání směrem k dnešní univerzitní botanické zahradě.
 • Byty Boženy Němcové málo uváděné – komentovaná vycházka (vloženo video)


  První z letošní letní série komentovaných vycházek po Praze 2 se uskutečnila 27. června. Málo známá místa pobytu Boženy Němcové nám spolu s jejími životními osudy a dílem představil pan Antonín Kopka.
 • Prohlídka budovy Českého rozhlasu u příležitosti jeho 95. narozenin


  V úterý 5. června jsme s klubem Dvojka pro přátele kultury navštívili další zajímavou budovu v Praze 2. Tentokráte to byl legendární Český rozhlas na Vinohradské a v Římské ul., který letos slavil 95 let od prvního vysílání.
 • Prohlídka Divadla na Vinohradech a beseda s Tomášem Töpferem


  Členové klubu Dvojka pro přátele kultury využili 31. května výjimečnou možnost komentované prohlídky budovy Divadla na Vinohradech završené setkáním s ředitelem a hercem Tomášem Töpferem.
 • Komentovaná prohlídka budovy Českého rozhlasu


  Klub Dvojka pro přátele kultury zve své členy na komentovanou prohlídku budovy Českého rozhlasu. Prohlídka se koná 5. června 2018 od 14:00 hodin. Akce je zdarma. Lístky není potřeba si vyzvedávat.
 • Spisovatelka Věra Nosková v Knihovně na Vinohradech


  Druhé květnové setkání klubu Dvojka pro přátele kultury (14. 5. 2018) bylo věnováno literatuře. V Knihovně na Vinohradech se konala beseda s paní Věrou Noskovou, spisovatelkou, novinářkou, nakladatelkou a propagátorkou kritického myšlení.
 • Představení Knoflíček v divadle D21 – příběh fotbalové legendy


  Divadlo D21 v Záhřebské připravilo pro naše kluby (přátele kultury i seniory) zajímavé představení s názvem Knoflíček. Příběh legendárního fotbalisty Ivo Knoflíčka, který dnes žije v Praze 2 nedaleko divadla a byl i hostem večera, zaujal členy souboru natolik, že jej ztvárnili jako divadelní hru, která ve výsledku hranice fotbalu přesahuje.
 • Oscarový film Poznamenaní v kině MAT


  Zhruba po roce jsme s klubem opět navštívili naše nejmenší kino MAT na Karlově náměstí. Na programu byla jedna z „lahůdek“ poválečné kinematografie: americko-švýcarský film Poznamenaní, který v roce 1948 natočil režisér židovského původu Fred Zinnemann (pro zajímavost, režíroval i slavný western V pravé poledne).
 • Autorské čtení v Knihovně na Vinohradech


  Číst a vyprávět nejen o své knize „Závist v Čechách“, ale i o vztahu k Praze 2 bude spisovatelka, novinářka, propagátorka vědy a kritického myšlení Věra Nosková. Autorské čtení je zdarma. Lístky není potřeba si vyzvedávat.
 • Novoměstská radnice s prohlídkou a koncertem Indi Stivína a Alice Springs


  Novoměstské radnice se stala 10. dubna cílem klubu Dvojka pro přátele kultury. Byl připraven program složený ze dvou částí – komentovaná prohlídka a koncert.
 • Komentovaná prohlídka výstavy: Jaroslav J. Alt – ÚČAST


  Klub Dvojka pro přátele kultury navštívil ve středu 11. dubna galerii Novoměstské radnice, kde proběhla komentovaná prohlídka výstavy obrazů a kreseb malíře, grafika a pedagoga Jaroslava J. Alta ÚČAST.
 • Velikonoce na východě v Domě národnostních menšin


  Dům národnostních menšin sídlící ve Vocelově ulici připravil na 28. března pro kluby Dvojka pro přátele kultury a Dvojka pro seniory pořad Velikonoce na východě. Zástupci menšin v něm představili tradice a zvyky slovenské, srbské, ukrajinské a rusínské lidové kultury a velikonoční tradice.
123