1 2 3 4 5 
 • Projekce filmu Atentát a beseda s historiky v kině MAT 27. 5. 2020


  Od slavného atentátu Jana Kubiše a Josefa Gabčíka na říšského protektora Reinharda Heydricha uplynulo 78 let. A protože i tehdy to byla středa, připravilo kino MAT na středu 27. 5. 2020 pro členy klubu Dvojka pro přátele kultury promítání filmu Atentát (rež. J. Sequens, 1964) s následnou besedou s mladými historiky.
 • Nastal čas na setkání klubu Dvojka pro přátele kultury


  Vážení a milí přátelé kultury, konečně nastal čas na klubové setkání. A protože to poslední před pandemií koronaviru se uskutečnilo v kině Mat na Karlově náměstí, začneme symbolicky opět tam. Té symboliky se však do našeho nejmenšího kina v Praze vejde víc.
 • Hrajeme do oken


  Vážení a milí přátelé kultury, dovolte, abychom Vás pozvali na přímý přenos on-line koncertu JUVENTUS COLLEGIUM FOK v MATu v úterý 12. května v 17 hodin, který připravilo kino MAT ve spolupráci s projektem HRAJEME DO OKEN, pod záštitou městské části Praha 2 a místostarosty J. Šolce.
 • On-line kultura v době karantény (7. část, poslední)


  Vážení a milí přátelé kultury, tento týden si připomínáme 75. výročí od konce 2. světové války. Nabídneme Vám (nejen) virtuální procházku po místech, kudy šla válka v Praze 2 od roku 1939–1945, ale samozřejmě také pár kulturních tipů, kam on-line nahlédnout do historie válečných dnů. Chybět však nebude ani pozvání na další příjemný hudební koncert.
 • On-line kultura v době karantény (6. část)


  Vážení a milí přátelé kultury, příroda je v plném květu, všude se to zelená a Praha 2 je v tuto dobu nejkrásnější v roce. Až půjdete procházkou, jistě budete míjet domy, kde bydlela některá z našich populárních osobností. A jelikož dnes potřebujeme humor více než jindy, připomeňme si ty, se kterými vždycky bylo a je veselo.
 • On-line kultura v době karantény (5. část)


  Vážení a milí přátelé kultury, příjemné jarní počasí láká k procházkám, a tak i přes všechna opatření a doporučení málokdo odolá, aby nešel alespoň na chvíli jen tak ven.
 • On-line kultura v době karantény (4. část)


  Vážení přátelé kultury,
  máme za sebou Velikonoce i měsíc bez živé kultury. Plníme slib a zasíláme další várku tipů na on-line kulturu na internetu. Kdo máte šanci trochu sledovat vývoj, jistě víte, že nabídka se stále rozrůstá. Berte proto naše tipy jako výběr z různých žánrů. Většinu jsme vyzkoušeli, jiné nám doporučili někteří z Vás. Děkujeme! Klikejte na odkazy a užijte si!
 • On-line kultura v době karantény (3. část)


  Vážení přátelé kultury,

  je tu další týden nouzového stavu bez živé kultury. Přislíbili jsme Vám zasílat zajímavé tipy na on-line kulturu na internetu, a zde je tedy další díl.
 • On-line kultura v době karantény (2. část)


  Vážení přátelé kultury,
  máme za sebou více než dva týdny nouzového stavu s omezeným vycházením a bez živé kultury.
  Před týdnem jsme Vám poslali několik tipů na zajímavou on-line kulturu na internetu. Je úžasné sledovat, jak přicházejí další nové nápady a akce, ať už je to otevření archivů či živé přenosy neboli streamování.
 • On-line kultura v době karantény (1. část)


  Vážení přátelé kultury, koronavirus nám pořádně zasáhl do života i do kultury. Zrušili jsme akce, nejen klubové. Budeme se snažit je uskutečnit, až pomine nouzový stav.
 • Film Nesmrtelná hvězda Božena Němcová v kině MAT


  První březnovou akcí klubu byla projekce dokumentárního filmu Nesmrtelná hvězda Božena Němcová, který v roce 1997 natočila režisérka Olga Sommerová. Znovu jsme se tak vrátili k odkazu velké spisovatelky, jejíž výročí 200 let od narození jsme si připomínali již počátkem února.
 • Komentovaná prohlídka výstavy Můj Art Brut Jiřího Schmiedta


  Hned po vernisáži výstavy o Josefu Škvoreckém na radnici jsme 10. února s klubem navštívili Knihovnu Antonína Švehly, kde nás čekala komentovaná prohlídka Můj Art Brut.
 • 200 let od narození Boženy Němcové – přednáška „A tou nocí nevidím jedinou hvězdu…“


  Ve středu 5. února 2020 v 15 hodin v sále ZMČ na radnici Prahy 2 jsme pro členy klubu Dvojka pro přátele kultury připravili přednášku o osobnosti Boženy Němcové a její tvorbě s názvem: „A tou nocí nevidím jedinou hvězdu…“, s ohlédnutím na „druhý život“ jejího díla, zejména Babičky
 • Přednáška o historii farnosti sv. Ludmily se zajímavostmi z Vinohrad


  V pátek 31. ledna jsme s klubem využili pozvánku na přednášku "Faráři, arciděkani, administrátoři i kaplani – kněží u sv. Ludmily na Královských Vinohradech", která se konala na faře v Jugoslávské ulici pod patronací otce Jakuba Berky. Poutavým vyprávěním od vzniku Vinohrad až po dnešek nás provedl Michael Soukup.
 • Cesty Mánesáků a Výtvarné projevy v interiérech Prahy 2 – komentovaná prohlídka


  V pondělí 20. ledna 2020 odpoledne jsme pro klub Dvojka pro přátele kultury připravili komentovanou prohlídku výstavy Cesty Mánesáků a Výtvarné projevy v interiérech Prahy 2, jež byla instalovaná v prvním patře radnice Praha 2. Výstavou nás zasvěceně a současně velmi zábavně provedl milovník umění a lokální patriot Jan Stěnička.
 • Prohlídka krytu na Folimance s výstavou (vloženo video)


  První letošní vlastní akcí klubu Dvojka pro přátele kultury byla prohlídka bunkru, resp. krytu Folimanka, dne 14. ledna. Jde o zajímavou stavbu v útrobách kopce mezi Karlovem a Bělehradskou ulicí, která byla vybudována pro účely civilní ochrany ve 2. polovině 50. let.
 • Koncert Linha Singers na závěr Vánoc v kostele sv. Ludmily


  Klub Dvojka pro přátele kultury přijal pozvání Spolku přátel kostela sv. Ludmily na koncert legendárního vokálního souboru Linha Singers, který se konal již podruhé v den Svátku Křtu Páně, tedy na závěr katolických Vánoc.
 • Činnost v uplynulém roce


  Souhrnná informace o činnosti klubu Dvojka pro přátele kultury za rok 2019
 • Vánoční prohlídka jesliček v kostele sv. Ludmily


  V neděli 29. prosince jsme s potěšením přijali pozvánku Micheala Soukupa na komentovanou prohlídku půvabných jesliček v kostele sv. Ludmily, které dal otec Jakub Berka příznačný název „Pojďme spolu do Betléma“.
 • Besídka v Knihovně na Vinohradech, aneb To je dobře, že jste přišli


  Advent je časem rozjímání… Dobou, kdy si člověk srovnává myšlenky, přemýšlí, ale také vzpomíná. Je to rovněž období předvánočních setkávání a posezení s přáteli. A nejinak tomu bylo ve středu 11. prosince v Knihovně na Vinohradech, kde jsme se sešli na půvabně koncipovaném literárním večeru pro členy klubu Dvojka pro přátele kultury, s názvem Besídka, aneb To je dobře že jste přišli.
 • Koncertem Jana Koubková 75 jsme oslavili životní jubileum hudební osobnosti z Vinohrad


  Jana Koubková, přední česká jazzová zpěvačka, textařka a spisovatelka, vystoupila 20. listopadu 2019 se svými hosty na Novoměstské radnici na koncertu, který k jejímu životnímu jubileu připravila Praha 2.
 • Písně Jaroslava Ježka v lyrickém podání kytaristy Libora Šmoldase


  Listopadový jazzový koncert z cyklu Hudba na hradbách Bastion 2019 byl pojat velmi komorně. Libor Šmoldas (1982) je naším předním jazzovým kytaristou, skladatelem a pedagogem, který pravidelně vystupuje v různých uskupeních i na mezinárodní scéně. Na Bastionu představil svůj sólový program Jaroslav Ježek Story.
 • Čtená Hra o starých hercích v režii Vlastimila Venclíka, v Divadle D21


  Po květnovém „Hledání ztraceného ráje“ jsme se 14. listopadu opět sešli na představení čteného divadla „Kačer a Venclík uvádějí“. I tentokrát se hrálo v Divadle D21, jenom bez Jana Kačera. Na programu bylo další původní dílko režiséra Vlastimila Venclíka s názvem Hra o starých hercích.
 • Na výstavě Grafika a kreslený humor i s autorem Karlem Benetkou


  S další kulturní osobností Prahy 2, malířem a grafikem Karlem Benetkou, jsme se setkali 23. října na výstavě Grafika a kreslený humor, a to ve výstavních prostorách úřadu na náměstí Míru.
 • Čtená divadelní hra Vlastimila Venclíka


  „HRA O STARÝCH HERCÍCH“ - Představení se uskuteční 14. listopadu od 18:00 hodin v Divadle D21 (Záhřebská 21) a je zdarma.

 • Beseda s Gustavem Oplustilem a Pavlínou Filipovskou


  V klubu v Balbínově ulici jsme se 17. října sešli na povídání Za humorem cestou necestou s Gustavem Oplustilem a jeho hostem Pavlínou Filipovskou.
 • S malířkou Hannah Brown a jejími krajinami v Galerii Gema


  V úterý 15. října jsme s klubem využili pozvání Galerie Gema v Máchově ulici a užili si komentovanou prohlídku výstavy obrazů mladé Američanky Hannah Brown, která žije s rodiči v Čechách.
 • Přednáška o Janu Kotěrovi, zakladateli české moderní architektury


  V pondělí 14. října se v zasedačce úřadu konala další přednáška o architektuře, na kterou byli pozváni členové klubu. Pořadatelem bylo Kotěrovo centrum architektury a přednášel renomovaný historik architektury prof. Vladimír Šlapeta.
 • Hra Hrdý Budžes a její režisér Jiří Schmiedt v kině MAT


  Klub Dvojka pro přátele kultury se sešel 7. října v kině MAT na projekci záznamu hry Hrdý Budžes. Na úvod o hře a jejím vzniku i o sobě pohovořil její režisér Jiří Schmiedt, který žije v Praze 2 a je dokonce členem klubu. Zájemcům nabídl i několik výtisků autobiografické knížky Slunce zapadá jak nebesa krásných křídel, po kterých se jen zaprášilo.
 • Komentovaná prohlídka výstavy SOCHY Oty Janečka na Bastionu


  Za sochami malíře Oty Janečka jsme se s klubem vydali 24. září na Bastion hodinku před koncertem z cyklu Hudba na hradbách.