Babybox na radnici Prahy 2 dnes zachránil další miminko

 

TISKOVÁ ZPRÁVA

 

Babybox na radnici Prahy 2 dnes zachránil další miminko

 

Šesté dítě bylo dnes odloženo do babyboxu na radnici Prahy 2. Záchranáři jej převezli do nemocnice U Apolináře.

 

Do babyboxu v budově radnice Prahy 2, u vchodu z Jugoslávské ulice, dnes někdo v 9.55 vložil dítě. Bylo zabalené do deky tak, že z kamerového snímku nebylo ihned zjevné, zda se skutečně jedná o miminko. Systém však samozřejmě okamžitě zalarmoval příslušné osoby včetně starostky Prahy 2 Jany Černochové.

Do několika minut dorazili na místo záchranáři, které přivolali pracovníci radnice. Potvrdili, že se ve schránce nachází drobná novorozená holčička (neměla ani ošetřenu pupeční šňůru), a to bez jakýchkoli dokladů či jiné možnosti identifikace. Děvčátko v růžové čepičce následně odvezli do nemocnice U Apolináře.

„Když jsme v roce 2010 nechali instalovat babybox, tehdy jako první radnice v Praze, byli jsme kritizováni, že usnadňujeme matkám odložení dítěte. Inspirací nám ovšem bylo nalezení novorozeněte v křoví na Karlově náměstí. Bohužel, některé ženy neumějí narození miminka vyřešit jinak – a v tom případě je přece babybox tím nejlepším řešením,“ uvedla dnes Jana Černochová, která zřízení babyboxu na radnici prosadila.

Od září loňského roku radnice disponuje tzv. babyboxem nové generace. Nová schránka pro odložené děti, kterou městská část pořídila za necelých 300 tisíc korun bez DPH, poskytuje novorozenci větší bezpečí a vyšší komfort prostředí.„Nový babybox udržuje stálou teplotu na hodnotě 28 ºC a je zajištěn proti případnému přehřátí. Je také zabezpečen proti případnému výpadku energetické sítě napojením na vlastní akumulátor a dokáže odeslat fotografie vnitřku zařízení na předem určené e-mailové adresy, jakmile je miminko vloženo do vaničky s váhovým senzorem,“ uvedla starostka Prahy 2.

babybox  

Miminka odložená do babyboxu Prahy 2

1.  Janička, 5. 9. 2013

2.  Boris, 20. 1. 2015

3.  Jan, 2. 2. 2016

4.  Andrea, 29. 3. 2016

5.  Maruška, 11. 11. 2016

6.  Barborka, 18. 2. 2018

 

 

Zprávu zpracoval odbor Kancelář starostky a vnějších vztahů ÚMČ Praha 2.

Další podrobnosti: Mgr. Ilona Chalupská, vedoucí odboru Kancelář starostky a vnějších vztahů,

tel.: 236 044 282, mobil: 724 727 224, e-mail: ilona.chalupska@praha2.cz.

Zveřejněno: 19.02.2018 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout