OTÁZKY A ODPOVĚDI

Vážení občané,
zde můžete vkládat své dotazy vztahující se k chodu Městské části Praha 2 a Úřadu Městské části Praha 2. Vaše dotazy budou zveřejněny po zodpovězení příslušným zástupcem samosprávy či zaměstnancem Úřadu MČ Praha 2. Dovolujeme si vás upozornit, že zodpovězeny budou pouze jasně formulované dotazy vztahující se k jednotlivým tématům. Příspěvky urážlivé, vulgární, rasistické, obsahující komerční sdělení, porušující platné právní normy ČR či obecné etické normy zodpovídány nebudou. Pokud je váš dotaz obsáhlejší, komplikovanější či zahrnuje širší problematiku, doporučujeme vám obracet se přímo na jednotlivé zástupce samosprávy prostřednictvím e-mailu, případně si můžete telefonicky sjednat schůzku. Kontaktní údaje na jednotlivé členy Rady MČ Praha 2 jsou uvedeny na našich webových stránkách.

 

Téma Řadit podle data
Obsahuje text:

Vložit otázku do tohoto tématu

*  
*  
   
 
*  

Otázky k tomuto tématu


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Datum dalších aukcí (Kristýna Benešová 14.2.2018 13:18)
  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat kdy budou další nabídky aukcí?
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 14.2.2018 16:05)

   Dobrý den,

   k Vašemu dotazu sdělujeme, že k dnešnímu dni ještě nebyl stanoven termín konání další soutěže (předpokládá se v měsíci březnu). Sledujte proto, prosím, webové stránky – http://urad.praha2.cz/Volne-byty.

   Hezký den,

   Odbor majetku a investic

 • Otázka: Byt vyhraný formou aukce2 (Vojta 22.1.2018 10:52)
  Ano to máte pravdu ale, když nastane situace, že půjde do prodeje jako se to stalo u mého známého. Tak je nějaká možnost to napsat na oba ten byt? Děkuji
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 22.1.2018 13:56)

   Dobrý den,

   na Váš dotaz sdělujeme, že do veřejné soutěže o nájem obecních bytů, tzv. aukce, jsou od roku 2012 zařazovány byty nacházející se v domech, které nejsou určeny k prodeji, což je také uvedeno v samotné nabídce a současně je tato skutečnost potvrzena i podpisem žadatele v přihlášce do soutěže.

   Jelikož jste ke své osobně neuvedl bližší informace, nevíme, k jakému bytu máte uzavřenou nájemní smlouvu. V každém případě, dle pravidel prodeje bytových domů a bytových jednotek, není Vaše přítelkyně oprávněnou osobou k odkoupení bytové jednotky. Společný nájem v domech, které nejsou určeny k prodeji, je vyloučen vzhledem k tomu, že nejste manželé.

   Jednalo-li by se o dům určený k prodeji, pak se musí, dle pravidel, jednat o osobu blízkou.

   odbor majetku a investi
 • Otázka: Byt vyhraný formou aukce (Vojta 21.1.2018 9:37)
  Dobrý den, vyhrál jsem byt formou aukce s přítelkyní ale byt je napsaný pouze na mě. Chtěl jsme se zeptat, pokud by šel do privatizace, má na odkup nárok i má přítelkyně, která zde bydlí se mnou a má zde i přihlášené trvalé bydliště. Nebo je nějaká forma, jak napsat byt na oba dva? Děkuji
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 22.1.2018 10:01)
   Dobrý den,

   součástí oznámení o aukci bytu za smluvní nájemné je upozornění, že byt se nachází v domě, který není určen k prodeji.

   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin
 • Otázka: AirBNB a další služby (Marcel Brettschneider 12.1.2018 11:36)
  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat:
  V našem domě na Vinohradské ulici je v současnosti velká část bytů prodaná investičním či realitním společnostem, našim i zahraničním a další budou následovat. Tyto pak byty pronajímají přes severy jako jsou AirBNB nebo Booking.com atd. Toto pak přináší spoustu nepříjemností. Rušení nočního klidu vyplývající z toho že hosté většinou přijeli do prahy na dovolenou nebo pařit je tou nejběžnější. Chtěl bych se zeptat zdali toto bude nějak radnice řešit. Máme strach že si zde již brzo nebudeme moct dovolit bydlet. Také se obáváme toho, že se navždy změní ráz naši rodné čtvrti ze které se stane jeden veký hotel. V neposlední řadě pochybuji že jsou příjmy těchto firem řádně daněny. Pokud se tento problém nebude řešit, bude praha 2 následovat prahu 1, kde již prakticky nikdo nebydlí. Chtěl bych se zeptat co v této věci bude radnice dělat.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 15.1.2018 11:32)
   Dobrý den,

   podnájem bytu ve vlastnictví MČ Praha 2 je možný pouze se souhlasem majitele (tedy městské části Praha 2). Z Vašeho dotazu není patrné, zda se jedná o dům MČ, ale podle různého druhu vlastnictví, jak ho popisujete, jde nejspíš o dům soukromý. Ke způsobu nakládání s domy, které nejsou ve správě MČ se za OMI nemůžeme vyjádřit.
   Nicméně nájemní byt ve vlastnictví MČ Praha 2 je určen k trvalému bydlení, nikoliv k poskytování krátkodobého ubytování.
   V případě rušení nočního klidu je třeba se obrátit na městskou policii, služebnu v Korunní 15, tel. na operačního důstojníka 222 025 250 nebo 222 025 251.

   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin
 • Otázka: Dotaz na bydleni (Ales 19.11.2017 22:23)
  Dobrý den,

  chci se zeptat zdali budete a kdy vypisovat soutež o nájem obecních bytů. Nejsem z Prahy, ale pracuji zde u PČR je nějaká možnost také bytu pro státní zaměstnance pracující v Praze? Děkuji
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 27.11.2017 17:11)

   Vážený pane,

   k Vašemu dotazu sdělujeme, že městská část Praha 2 poskytuje služební byty vybraným organizacím v souladu s pravidly schválenými Radou městské části dne 6. 3. 2012, mezi které je zařazeno i Obvodní ředitelství Policie ČR Praha II. Pakliže jste služebně zařazen u této organizace, obraťte se se svou žádostí na ředitele, který jednotlivé žádosti doporučuje ke schválení.

   V opačném případě můžete usilovat o obecní byt dle Pravidel veřejné soutěže o nájem obecních bytů za smluvní nájemné, v tzv. aukci, která se většinou koná v rozmezí jednoho až dvou měsíců. Pro Vaši informaci uvádím, že nejbližší soutěž se koná dne 11. 12. 2017 od 16:00 hodin v zasedací místnosti v 6. patře budovy Úřadu městské části Praha 2, náměstí Míru 20.

   Výše uvedená pravidla a přehled nabízených bytů do veřejné soutěže naleznete na webových stránkách městské části Praha 2

   http://praha2.cz/Volne-byty.

    

   S pozdravem

   Zdena Szabová

   vedoucí bytového oddělení
   odbor majetku a investic

 • Otázka: Trvalé bydliště (Olga 22.11.2017 20:54)
  Dobrý den, měla bych dotaz ohledně trvalého pobytu, mám nájemní smlouvu, ale ne s majitelkou bytu, ale s podnájemníkem bytu, který má smlouvu uzavřenou s majitelkou bytu. On mi ale odmítá dát souhlas k udělení trvalého bydlení i když mám nájemní smlouvu. Původní trvalé bydliště mám na jiném území v ČR, kde už léta nebydlím, dalo by se to řešit jiným způsobem napřiklad se přihlásit na MÚ v Praze? Předem děkuji za odpověď
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 27.11.2017 13:03)
   Dobrý den,

   Obecně platí, že při ohlášení změny místa trvalého pobytu je občan povinen vyplnit a podepsat přihlašovací lístek k trvalému pobytu, prokázat totožnost občanským průkazem a doložit vlastnictví, nebo doložit oprávněnost užívání, anebo předložit úředně ověřené písemné potvrzení oprávněné osoby o souhlasu s ohlášením změny místa trvalého pobytu.

   Ve Vašem případě, tak jak jste jej popsala se domnívám, že Vy sama jste na základě Vaší nájemní (podnájemní) smlouvy osobou oprávněnou k přihlášení se k trvalému pobytu, tudíž souhlas ani vlastníka a ani pronajímatele nepotřebujete. Co však bude z Vaší strany nezbytné k naplnění podmínky oprávněnosti užívání je předložení nejen Vaší nájemní (podnájemní) smlouvy, ale též nájemní smlouvy osoby, která Vám byt pronajímá, tak aby ohlašovna mohla jednoznačně identifikovat vlastníka uvedeného v katastru nemovitostí.

   K uvedenému upozorňuji, že konečné stanovisko ohledně přihlášení (příp. nepřihlášení) k trvalému pobytu je možné vydat až po předložení nájemní smlouvy, a také že ohlašovna je povinna do 15 dnů od zaevidování změny, oznámit vlastníku objektu změnu v počtu přihlášených osob k trvalému pobytu u oprávněné osoby, přičemž uvede jméno, příjmení a datum narození oprávněné osoby.

   K druhé části Vašeho dotazu pak uvádím, že přihlásit se k trvalému pobytu na adresu ohlašovny (úřadu) vlastním aktivním konáním není možné. Adresu úřadu získá občan poté, co je mu v rámci správního řízení údaj o jeho trvalém pobytu zrušen na základě návrhu oprávněné osoby, příp. po návratu ze zahraničí (za podmínky, že měl ukončen trvalý pobyt na území ČR), kdy nemůže předložit potřebné doklady k přihlášení k trvalému pobytu.

   V případě dalších dotazů mě prosím neváhejte kontaktovat na tel. č. 236 044 100.

   S pozdravem

   Mgr. Martin Libruška

   vedoucí oddělení osobních
   dokladů a evidence obyvatel
   odboru správních agend

 • Otázka: socialni bydleni (Vojtech 14.11.2017 14:17)
  Dobry den, bratr zije cely zivot trvale v Praze 2, ma psychicke postizeni a invalidni duchod, je drzitelem prukazu TP. Ma nejakou sanci ziskat od MC Praha 2 socialni bydleni?

  Dekuji
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 15.11.2017 8:16)

   Vážený pane,

   Rada městské části Praha 2 dne 6.2.2017 schválila Pravidla sociální bytové politiky, která  jsou určena osobám, jež dovršily věku odchodu do starobního důchodu, osobám se zdravotním postižením (držitelé průkazu ZTP či ZTP/P), mladým rodinám a osobám, které se ne vlastní vinou ocitly v tíživé sociální situaci. Žadatelé však musí splnit vstupní kritéria. Ti, kteří je nesplní, se pak mohou účastnit soutěže - viz Pravidla veřejné soutěže o nájem obecních bytů za smluvní nájemné (tzv. aukce).

   Všechna zmíněná pravidla dohledáte na webových stránkách MČ (http://urad.praha2.cz/Volne-byty). V případě dalších dotazů neváhejte kontaktovat pracovníky bytového oddělení na tel. čísle 236 044 350, 236 044 359 nebo 236 044 353

   S přáním hezkého dne  

   Zdena Szabová

   vedoucí bytového oddělení

   odbor majetku a investic

 • Otázka: Bydlení (František 6.11.2017 11:29)
  Dobrý den ,
  chtěl bych se zeptat jsem už 10 let hlášený na Městským Úřadu v Žatci okr.Louny ale dojíždím pořád do Prahy za prací byla by možnost si požádat v Praze o byt?děkuji předem
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 7.11.2017 10:07)

   Dobrý den,

   jedinou možností, jak řešit Vaši bytovou situaci v obvodu MČ Praha 2, je účast ve veřejné soutěži o nájem obecních bytů (byty za smluvní nájemné, tzv. aukce). Pravidla k této soutěži dohledáte na našich webových stránkách – www.praha 2.cz, v rubrice volné byty. Na rozdíl od ostatních pravidel můžete mít nejméně dvouletý trvalý pobyt na území České republiky.  

    

   V případě dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat  na tel. čísle 236 044 539.

   S pozdravem

   Zdena Szabová

   vedoucí bytového oddělení
    
 • Otázka: Přeplněné kontejnery (Pavel Novotný 9.10.2017 11:02)
  Dobrý den,
  mohli byste dát podnět firmě provádějící svoz kontejnerů na tříděný odpad, aby jezdili častěji. Kontejner na plasty v Lublaňské 1 je po většinou času úplně vrchovatě přeplněn, odpadky se pak válejí po ulici; ani ostatní kontejnery na tom nejsou o moc lépe. Během 2-3 dnů po odvozu jsou opět plné. Mám chuť s tříděním přestat a dávat zas vše do komunálu, když tohle vidím.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 2.11.2017 7:41)

   Vážený pane Novotný,

   prověřili jsme situaci na stanovišti nádob Lublaňská 1. Máte pravdu, že četnost svozu nádob, hlavně na papír a plast, je nedostačující. Sváží se zde 4 x týdně. Ve spolupráci se spol. Komwag, a. s., zajistíme potřebné doklady k žádosti o navýšení svozu pro Magistrát hl. m. Prahy, který je provozovatelem celého systému třídění.

   Děkujeme za upozornění. Stanoviště budeme i nadále sledovat.

   Dana Hrachová,
   Odbor životního prostředí

 • Otázka: Bydlení na Praze 2 (Vaculíková 4.10.2017 17:30)
  Dobrý den, nepatřím mezi skupinu obyvatel privilegovaných možností zakoupit byt z obecního majetku za cenu s významnou slevou oproti cenám běžným na trhu, platím tržní nájemné. Co zastupitelé Prahy 2 udělají pro mne a tisíce dalších, kteří chtějí nadále bydlet v Praze 2, ale neměli toto privilegium? Proč se Praha 2 zbavuje obecních bytů když se nyní začíná hovořit o potřebě nové výstavby sociáních bytů?
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 5.10.2017 10:08)

   Dobrý den paní Vaculíková,

   Praha 2 v současné době odprodává bytový fond, který byl k prodeji schválen již v minulém volebním období. Jedná se zhruba o polovinu bytového fondu, takže stejná část i nadále zůstává pro potřeby obce (zhruba 130 domů). Jedním z kritérií pro výběr domů k prodeji bylo, že nesmí překročit určitou plochu malometrážních bytů právě proto, aby tyto malé byty bylo možné využít pro potřebné spoluobčany. Praha 2 má obsáhlý program sociální bytové politiky, tedy  občané jako jsou senioři, zdravotně postižení, mladí manželé, pedagogičtí pracovníci či policisté apod., jsou v rámci programu řešeni a je jim zajištěno bydlení s poskytováním systému slev z nájemného.

   Hezký den,

   Michaela Mazancová

   Zástupkyně starostky
   pro bytovou politiku a prodej majetku