OTÁZKY A ODPOVĚDI

Vážení občané,
zde můžete vkládat své dotazy vztahující se k chodu Městské části Praha 2 a Úřadu Městské části Praha 2. Vaše dotazy budou zveřejněny po zodpovězení příslušným zástupcem samosprávy či zaměstnancem Úřadu MČ Praha 2. Dovolujeme si vás upozornit, že zodpovězeny budou pouze jasně formulované dotazy vztahující se k jednotlivým tématům. Příspěvky urážlivé, vulgární, rasistické, obsahující komerční sdělení, porušující platné právní normy ČR či obecné etické normy zodpovídány nebudou. Pokud je váš dotaz obsáhlejší, komplikovanější či zahrnuje širší problematiku, doporučujeme vám obracet se přímo na jednotlivé zástupce samosprávy prostřednictvím e-mailu, případně si můžete telefonicky sjednat schůzku. Kontaktní údaje na jednotlivé členy Rady MČ Praha 2 jsou uvedeny na našich webových stránkách.

 

Téma Řadit podle data
Obsahuje text:

Vložit otázku do tohoto tématu

*  
*  
   
 
*  

Otázky k tomuto tématu


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Airbnb a opilecká turistika (Karel Vlach 17.7.2017 7:19)
  Dobrý den,
  v tiskovinách se neustále od různých představitelů dočítáme, že je třeba zastavit odliv stálých obyvatel z centra. Zajímalo by mne zejména zda existuje nějaké řešení pro pravidelné obtěžování obyvatel "hosty" platformy Airbnb. Ti se každou noc vrací značně podnapilí a rozjařilí z nočních barů ve tři/čtyři/pět hodin a pravidelně budí spící obyvatele domu. Volat policii nemá smysl, protože než dojedou (přecijen nejde o prioritu, že...), kolikrát už je klid nebo jim prostě "domluví". "Provozovatele" to samozřejmě nezajímá, protože vydělává těžké peníze. Domovní řády, byť obsahují noční klid jsou prakticky nevymahatelné. Nežijeme přeci v hotelech, naše domy jsou kolaudované na trvalé bydlení a podle toho jsou také postaveny (požadovaná zvuková neprůzvučnost stavebních konstrukcí zkrátka nepočítá s takovým nočním provozem). Toto vše samozřejmě umocňuje rozmach všemožných náleven na náplavce v posledních letech. Nic proti kulturním akcím a rozumné míře "občerstvovacích zařízení", ale co se zde poslední dobou odehrává je vskutku již jen byznys a nálevna. Ptám se tedy, existují pro slušné lidi ještě nějaká řešení a ochrana nebo si musíme poradit jak ve středověku?
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 17.7.2017 9:20)

   Vážený pane Vlachu,

   situaci, kterou popisujete, tedy rušení nočního klidu, řeší jedině policejní orgán, který dohlíží na dodržování nočního klidu a veřejného pořádku. To znamená, že pokud bude opětovně docházet ke shora uvedeným skutkům, obraťte se na městskou policii l. 156, byť i opakovaně, a žádejte ji, aby sjednala pořádek. Jiné řešení v současné době není. Bezpečnostní situace v obvodu Městské části Praha 2 se řeší na pravidelných schůzkách se zástupci Policie ČR a městské policie, kde se mj. probírají náměty občanů, včetně Vašeho, ohledně bezpečnosti a veřejného pořádku v obvodu Prahy 2.


   S pozdravem

   Vlastimil Kolář
   vedoucí oddělení stížností ÚMČ Praha 2
 • Otázka: Rekonstrukce bytu (Karolína Absolonová 31.5.2017 12:44)
  Dobrý den, chci rekonstruovat byt v OV v ulici Jaromírova, Praha 2 - Nusle. Půjde o vybourání jedné příčky (předpokládám, že není nosná), přesun WC do jiné místnosti, rekonstrukci koupelny, vybudování kuchyně v bývalé komoře, rekonstrukci plynového a elektrického vedení. Potřebuji stavební povolení? Děkuji za odpověď. S pozdravem K. Absolonová.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 31.5.2017 14:26)

   Dobrý den,

   působnost stavebního úřadu je rozhodovat a posuzovat konkrétní návrh.

   Obecně platí, že stavební úpravy, kterými se nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se vzhled stavby ani způsob jejího užívání a dům není kulturní památkou,  nevyžadují dle § 103 písm. d) stavebního zákona ohlášení ani stavební povolení.

   Před prováděním výše uvedených stavebních úprav v památkově chráněném území je nutné si v souladu s §14 zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, v platném znění, vyžádat závazné stanovisko Odboru památkové péče Magistrátu hl. m. Prahy.

   V případě, že se jedná o nemovitou kulturní památku, je zapotřebí i v případě těchto stavebních úprav podat dle § 103 odst odst. 1 písm. c) a d) stavebního zákona ohlášení stavebnímu úřadu.

   Pokud žadatel není vlastníkem předmětné stavby, lze stavební úpravy provést jen se souhlasem vlastníka.

   S pozdravem

   Ing. Dagmar Matonohová

   referentka stavebního řízení

   stavební odbor

 • Otázka: Termin ustavniho rizeni/vystavba dvora (Helena Sperlikova 25.5.2017 10:27)
  Vazena Ing. J. Čadinová,
  mela bych dalsi otazku ke sve otzce z 30.3.2017
  Bylo by mozne dostat Info.,kdy poda Mgr. Tomáš Mužík, zadost na vystavbu dvora,protoze bych nerada propasla územní řízení.Moje znama me poradila,ze by se rizeni mohlo konat beze me,kdyz si to nebudu hlidat.Nebo si to mam hlidat telefonicky?
  Budu velmi vdecna za radu
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 26.5.2017 11:39)

   Vážená paní Sperlikova,

   jak jsem Vás již informovala, obecně platí, že případná žádost o územní rozhodnutí popř. stavební povolení musí být doložena projektovou dokumentací, ve které je prokázáno, že jsou splněny veškeré požadavky platných předpisů a současně musí být doložena souhlasnými závaznými stanovisky dotčených orgánů. Vy jako vlastník bytu budete v případném územním řízení účastníkem se všemi právy.

   K umístění nové stavby na území Prahy 2 se vyjadřuje poradní orgán Rady městské části Prahy 2, tj. komise rozvoje.

   Stavebnímu úřadu nebyla podána žádost, která by se vztahovala k novostavbě na pozemku parc. č. 1221/1 V k.ú. Vinohrady.

   S pozdravem

   Ing. J. Čadinová
   OV ÚMČ Praha 2

 • Otázka: veřejná soutěž o pronájmy bytů (Pavel Brückner 21.4.2017 9:40)
  Dobrý den,
  mohl bych se dozvědět datum příští soutěže o pronájmy bytů.
  Děkuji.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 21.4.2017 10:17)

   Dobrý den,

   v současné době ještě nebyl stanoven termín konání další aukce. Doporučujeme proto nadále sledovat úřední desku a naše webové stránky.

   Hezký den,

   Zdena Szabová,
   vedoucí bytového odboru

 • Otázka: vystavba dvora na bytovy dum/komercni (Helena Sperlikova 30.3.2017 9:45)
  Dobry den,
  vlastnim Garsonku v bytovem dome v Belehradske ulici 62.
  Jeden Pan zakoupil dvur a planuje jeho vystavbu na obytny dum resp. i ke komercnimu vyuziti asi ve dvou metrove vzdalenosti od puvodniho domu,cast planovaneho domu saha neboli prevysuje okna puvodniho cinzaku v prvnim patre.Dvur a planovana stavba je dostupna pouze pres puvodni cinzak v belehradske ulici.(pres chodbu).Nyni se me novy majitel dvora pta,zda s vystavbou souhlasim.Byla bych moc vdecna za informaci,jak se stavi mestska cast prahy 2 k vystavbam dvora?Na koho se mohu jako obcanka Prahy 2 obratit,a zda muj souhlas neboli nesouhlas s celym Projektem je vubec relevantni?
  S hezkym pozdravem
  Helena Sperlikova
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 31.3.2017 8:26)

   Vážená paní Sperlikova,

   k Vašemu dotazu sdělujeme, že v působnosti odboru výstavby jako příslušného stavebního úřadu je rozhodovat a posuzovat konkrétní návrhy a žádosti podané ve věcech upravených zákonem č. 183/2006 Sb. o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) v rozsahu vymezeném vyhl. č. 55/2000 Sb. hl. m. Prahy v platném znění, kterou vydává Statut hl. m. Prahy. V současné době na stavebním úřadu není žádná žádost s Vámi uváděným obsahem.

   Obecně platí, že případná žádost o územní rozhodnutí popř. stavební povolení musí být doložena projektovou dokumentací, ve které je prokázáno, že jsou splněny veškeré požadavky platných předpisů a současně musí být doložena souhlasnými závaznými stanovisky dotčených orgánů. Vy jako vlastník bytu budete v případném územním řízení účastníkem se všemi právy.

   K umístění nové stavby na území Prahy 2 se vyjadřuje poradní orgán Rady městské části Prahy 2, tj. komise rozvoje.

   S pozdravem

   Ing. J. Čadinová

   OV ÚMČ Praha 2

 • Otázka: Pravidla privatizace - předkupní právo (Petrik 15.3.2017 14:45)
  Dobrý den,

  Prosím o vyjasnění podmínek úhrady kupní ceny v případě prodeje bytu dle nových pravidel privatizace (článek 2, odst e) Pravidel). Otázka: je možné podmínky vysvětlit tak, že je možné zaplatit celou kupní cenu do 60 dní od podpisu kupní smlouvy a dále neuplatnit 13%ní slevu s tím, že v tomto případě tedy MČ Praha 2 neuplatní předkupní právo? Nebo platí automaticky 13%ní sleva a tedy omezení předkupního práva i při rychlé úhradě kupní ceny?
  Děkuji za odpověď
  Petrik
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 15.3.2017 15:23)

   Dobrý den, při akceptaci nabídky koupě bytové jednotky máte dle pravidel možnost uplatnit,  či naopak neuplatnit slevy z kupní ceny. Pokud žádnou ze slev nevyužijete a do 60 dní ode dne následujícího po podpisu kupní smlouvy uhradíte jednorázově celou částku, rovnající se ceně znaleckého posudku, nevzniká MČ předkupní právo a s bytem lze po jeho nabytí disponovat.

   Hezký den,

   Michaela Mazancová, 
   zástupkyně starostky pro oblast bytové politiky a prodeje majetku

 • Otázka: podnájem bytu - opakovaný dotaz (Váchová 7.2.2017 18:08)
  Dobrý den, děkuji za odpověď ,ale odpovídáte na něco jiného než se ptám : jde o podnájem části bytu/1 nevyužitý pokoj/,např ve 3 pokojovém obecním bytě, ve kterém nájemník nadále sám bydlí. Nikoli podnájem celého bytu.Dle NOZ :
  NOZ nově u podnájmu bytu odlišuje:
  a) zda nájemce v bytě sám trvale bydlí.
  Jak už bylo uvedeno výše, pokud nájemce bude v bytě sám trvale bydlet, není třeba pro podnájem souhlas pronajímatele (§ 2274 NOZ).
  b/-nebydlí- to není tento případ.
  Žádám o fundovanou odpověď ,právně podloženou.
  Nejlépe vedoucí bytového oddělení.
  A zajímá mně jak možnost podnajmout část bytu studentovi na semestr tj dlouhodobě , tak i jak je to v případě krátkodobých pronájmů.
  Děkuji za odpověď, stejný dotaz položím i na Magistrát hlmp, neboť byty jsou v domech ve správě MČP2 avšak vlastníkem je dle Katastru stále Magistrát.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 15.3.2017 8:57)

   Bytový fond městské části Praha 2 není určen k tomu, aby jej nájemci využívali za účelem podnikání spočívajícím v poskytování ubytovacích služeb. Dlouhodobý podnájem části bytu (např. studentovi na semestr) je samozřejmě při dodržení příslušných ustanovení NOZ možný.

   Hezký den,
   Petr Tomíšek,
   webadmin
 • Otázka: výsledky - pronájem bytů (Eva Walachová 7.3.2017 11:59)
  Dobrý den,
  kdy budou zveřejněny výsledky aukce bytů za smluvní nájemné? Akce probíhala 14.2.2017. Děkuji za odpověď
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 7.3.2017 14:49)
   Vážená paní Walachová,
   soutěž probíhala ve středu 15. února. Výsledky byly zveřjněny dnes.

   Hezký den,

   Petr Tomíšek,
   webadmin
 • Otázka: Správa bytových a nebytových domů (Petr Hejna 9.1.2017 17:39)
  Prosím o odpověď na tři dotazy, týkající se změny správy bytových domů prostřednictvím nové obecní akciové společnosti:

  1. Bude i nadále fungovat Help Desk jako součást aplikace iDES umožňující nájemcům bytů a nebytových prostor ohlašovat závady a zadávat podněty ke správě domu on-line?

  2. Zveřejní Správa nemovitostí Praha 2 jména a kontakty na techniky, kteří budou mít na starosti jednotlivé domy? Nebo se i nadále počítá s tím, že pro všech víc než 200 domů bude k dispozici jedno jméno/telefonní číslo na technické oddělení jako je tomu dnes?

  3. V Novinách Prahy 2 z října 2016 se vedla diskuse na téma, zda zavést institut domovníka. Měl jsem za to, že nastala shoda, že domovnictví (nebo něco podobného v tomto smyslu) by správě domů mohlo pomoci. Pokud by tedy k tomu mělo dojít, od kdy?
  • Odpověď: (Veronika Trčová (Admin_P2) 22.2.2017 16:32)

   1. Bude i nadále fungovat Help Desk jako součást aplikace iDES umožňující nájemcům bytů a nebytových prostor ohlašovat závady a zadávat podněty ke správě domu on-line?

   Odpověď: Ano, bude.

    

   2. Zveřejní Správa nemovitostí Praha 2 jména a kontakty na techniky, kteří budou mít na starosti jednotlivé domy? Nebo se i nadále počítá s tím, že pro všech víc než 200 domů bude k dispozici jedno jméno/telefonní číslo na technické oddělení jako je tomu dnes?

   Odpověď: Údaje jsou zveřejněny na stránkách Prahy 2

   http://urad.praha2.cz/Spravce.html.

    Ing. Petr Grametbauer, vedoucí odboru majetku a investic

   3. V Novinách Prahy 2 z října 2016 se vedla diskuse na téma, zda zavést institut domovníka. Měl jsem za to, že nastala shoda, že domovnictví (nebo něco podobného v tomto smyslu) by správě domů mohlo pomoci. Pokud by tedy k tomu mělo dojít, od kdy?

   Odpověď: Je pravda, že mezi politiky i občany Prahy 2 skutečně převládá názor na prospěšnost zavedení institutu "domovníka" v alespoň některých domech MČ Praha 2.

   Byl to ostatně také záměr současné koalice na radnici Prahy 2. Představa jakéhosi "prvorepublikového" domovníka, jak ho známe ze starých filmů, je skutečně pro mnohé lákavá. Tato představa a dnešní realita, zejména v oblasti právních předpisů, jsou bohužel podstatně odlišné. Celá záležitost je mnohem složitější, než na první pohled vypadá. Musí se především definovat předmět činnosti těchto "domovníků" tak, aby tato funkce měla nějaký skutečný smysl. Dále se musí ujasnit, na základě jakého právního a ekonomického vztahu by tato činnost byla vykonávána. Pracovněprávní vztahy jsou v tomto státě velmi komplikované a finančně náročné. Nemenší problém jsou různé bezpečnostní, hygienické a další předpisy. Bylo by například z hlediska předpisů velmi obtížně, aby nekvalifikovaný "domovník" směl třeba jen vyměnit žárovku na chodbě....

   Celá problematika "domovnictví" se bude řešit ve spolupráci s nově založenou správní firmou SNP2 tak, aby "domovníci" znamenali skutečný praktický přínos pro správu domů, vhodně doplňovali činnost této správní firmy  a přitom neznamenali nepřiměřenou ekonomickou zátěž pro hospodaření MČ.

   Konkrétní termíny zavedení tohoto institutu není tedy zatím možné bohužel sdělit, právě tak, jako jeho konkrétní formu.

   Ing. Michael Grundler, zástupce starostky pro oblast správy majetku

  • Odpověď: (Veronika Trčová (Admin_P2) 22.2.2017 21:34)
 • Otázka: prodej bytu Praha 2 (Michaela L. 13.2.2017 10:33)
  Dobry den,
  rada bych se zeptala, jak a jestli vubec probiha prodej volnych bytu na Praze 2?
  Zde na strankach jsem nejake aktualnejsi informace nenasla.

  Dekuji predem za opoved,
  Michaela.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 13.2.2017 10:43)

   Prodej volných bytů probíhá výhradně v domech, ve kterých byly dříve prodány bytové jednotky jejich oprávněným nájemníkům. Prodej je realizován formou veřejné aukce. V současné době probíhá výběr administrátora další dražby, a proto je předpoklad konání přibližně v květnu nebo v červnu 2017. Sledujte proto web MČ P2, případné dotazy je možné směrovat na zástupce starostky Ing. Grundlera.

   Hezký den,

   M. Mazancová
   zástupkyně starostky