Červen v Botanické zahradě UK Na Slupi

Opět jsme v „naší“ Botanické zahradě Univerzity Karlovy na Novém Městě. Jestliže jsme minule dokončovali jarní zahradnické práce, v červnových dnech můžeme říci, že zde vrcholí sezóna. Palmy jsou na svých letních místech, hotové jsou expozice letniček. Během dne je zde na návštěvě mnoho dětí a mládeže z pražských i mimopražských škol. Celodenní návštěvnost zahrady v těchto dnech hodně přesahuje tisíc návštěvníků. Ročně pak přes sto tisíc.
Opravdu je na co se dívat. Navštívit lze sbírku tropických a subtropických rostlin jak ve sklenících, tak umístěných volně. Ojedinělá je stálá expozice středoevropské hájové a stepní květeny. V současné době je v zahradě pěstováno cca 10 tisíc druhů rostlin. To však znamená mnohokrát více rozmanitých tvarů, barev a variant, což přitahuje nejen odborníky, ale nespočet dalších lidí. Když jsem procházel internet, našel jsem i mnoho fotografií, pocházejících z těchto míst. Například fotografické motivy rostlin, ale i usychajících listů nebo částí interiéru skleníků z pražské zahrady byly již dvakrát vystavovány Michelem Laverrtem ve Francii.
Přestože zahrada slouží především vědeckým účelům, je zároveň otevřena široké veřejnosti a těší se velké oblibě Pražanů. Lidé ji využívají jako městský park a je v současnosti jednou z nejnavštěvovanějších zahrad v centru města. Proto mne velmi potěšila zpráva, že pražští radní 20. května schválili záměr přispět Přírodovědecké fakultě UK ročně částkou 600 000 korun. Peníze mají krýt zvýšené náklady na údržbu zahrady. My, Pražané, tímto děkujeme.
Zeptal jsem se za vás pana ředitele dr. Větvičky, co zajímavého můžeme očekávat v měsíci červnu. A mám pro vás dvě pozvánky.
První je na tradiční Výstavu kaktusů a sukulentů. Začala 29. 5. a potrvá do 13. 6.
Druhá za několik dní následuje. Botanická zahrada UK a Česká halančíkářská společnost nás všechny zvou na 1. mezinárodní výstavu halančíků v ČR. Poprvé zde budou samostatně vystavovány jedny z nejkrásnějších akvarijních ryb. Součástí výstavy, která bude otevřena ve dnech 19. až 26. června denně od 9:00 do 18:00, bude i aukce ryb a prodej akvarijních potřeb. Veřejná aukce se uskuteční v neděli 27. června. Více na www.killi.cz.
Na závěr připojuji navštívenku:
Loučím se s pozdravem: Přijďte pobejt…

Martin Voráč

Zveřejněno: 10.06.2004 – support@publix.cz