Citybusy zlepší dostupnost zdravotnických zařízení

S blížícím se datem vstupu České republiky do Evropské unie se otevírají další možnosti účasti hlavního města Prahy v projektech, řešících udržitelný rozvoj dopravních systémů v městských aglomeracích. Praha je zvána k účasti na rozmanitých programech, které jsou pro město přínosné.
Patří mezi ně projekt Trendsetter (Setting Trends for Sustainable Urban Mobility, tj. stanovení trendů pro udržitelnou městskou mobilitu). Jedním z jeho úkolů je zavedení linky citybusů v centru města s cílem zajistit vyšší kvalitu dopravy pro cílené skupiny obyvatel - např. těhotné ženy, starší lidi, hendikepované.
Na základě iniciativy městské části Praha 2 a po řadě diskusí a konzultací mezi Dopravním podnikem hl. m. Prahy a městskými částmi Praha 1 a Praha 2 byla v souladu s požadavkem hlavního města vybrána z několika navrhovaných variant dopravní obsluha oblasti Karlova.
V této lokalitě je soustředěna řada nemocničních zařízení a pracovišť Všeobecné
fakultní nemocnice, avšak zdejší uliční síť ne-
umožňuje provoz běžných autobusů, používaných v MHD. Toto území bylo již v minulosti obsluhováno pravidelnou městskou hromadnou dopravou: oblast Karlova původně tramvajovou linkou č. 6 v návaznosti na centrum města, později autobusovými linkami č. 101, následně linkou č. 272 s návazností na stanice metra I. P. Pavlova a náměstí Míru; oblast Větrova nejprve trolejbusovými linkami č. 55 a 61, později autobusovou linkou č. 148, resp. 199. V současné době je většina zdravotnických zařízení v této oblasti dosažitelná poměrně dlouhou pěší docházkou od stanic metra I. P. Pavlova a Karlovo náměstí a od zastávek tramvají Štěpánská a Moráň.
Dopravní podnik hl. m. Prahy připravuje ve spolupráci s orgány hlavního města a městské části Praha 2 zavedení linky citybusů spojující dopravní uzly I. P. Pavlova a Karlovo náměstí a obsluhující většinu zdravotnických zařízení v oblasti Karlova. Zahájení provozu nové linky č. 291 se předpokládá 18. dubna 2003. Na zmíněné trase budou jezdit nízkopodlažní citybusy, umožňující i přepravu vozíčkářů pomocí plošiny, a to za standardní městský tarif jako v ostatních linkách MHD. Citybusy by měly jezdit v pracovní dny v patnáctiminutových intervalech zhruba od 6:30 do 18:30, o víkendech a o svátcích od 7:30 do 17:30 v půlhodinových intervalech.

Zastávky linky citybusu č. 291:
• I. P. Pavlova - nástup
• Dětská nemocnice Karlov