Desáté narozeniny Vinobraní na Grébovce s jubilantem Karlem IV. a legendárními Stromboli

Desáté narozeniny Vinobraní na Grébovce

s jubilantem Karlem IV. a legendárními Stromboli

Desetiletí vinařských slavností, odehrávajících se každý rok mezi svátkem sv. Ludmily a sv. Václava pod značkou Vinobraní na Grébovce, oslaví obyvatelé Prahy 2 spolu se svými radními a zastupiteli ve dnech 23. a 24. září 2016. Nesmí při tom chybět nejslavnější jubilant roku, otec pražských vinic císař Karel IV. Hlavní část oslav se koná

v sobotu odpoledne v prostorách Havlíčkových sadů neboli Grébovky. Na sousedské zastavení u sklenky burčáku bude čas o den dříve,

v pátek odpoledne před kostelem sv. Ludmily na náměstí Míru.

„Když jsme si v září roku 2007 připíjeli na zdar prvního Vinobraní na Grébovce burčákem z místní vinice, chápali jsme to zároveň jako přípitek na úspěch obrody parku.  Tehdy už se začala rýsovat nová podoba tohoto unikátního zeleného kousku Prahy 2, který jsme v 90. letech převzali od hlavního města v zoufalém stavu. Dnes už si můžeme připíjet na Grébovku v celé její kráse a vzpomínat, kolik úsilí a náročné práce bylo třeba do léčebné kúry investovat,“ připomíná starostka Jana Černochová a slibuje, že připíjet rozhodně bude čím.

Správci vinohradu přichystali pro letošní ročník zhruba 750 litrů burčáku z odrůdy Müller Thurgau a 750 litrů z Dornfelderu. Kromě těchto dvou se v Grébovce pěstují z bílých odrůd Ryzlink rýnský, Rulandské šedé a Hibernal, z modrých ještě Rulandské modré a Neronet. Ročně tu vyrobí kolem 6500 litrů vína. A letos? „Pokud bude i nadále hezký a suchý podzim, lze očekávat, že bude nadprůměrně kvalitní úroda,“ slibuje Iveta Bulánková, dcera vinaře Antonína Turečka, který vinohrad v Grébovce zachránil. Ona spolu s manželem pokračuje v otcově díle velmi zdárně, víno z Grébovky sklízí jeden úspěch za druhým. „Máme radost, že se víno z našeho historického vinohradu již léta prosazuje v konkurenci těch nejlepších českých pěstitelů. Ani letos neporušíme tradici – už mohu prozradit, že Grébovka obhájila své loňské prvenství v Národní soutěži vín a naše víno je opět nejlepším z české oblasti,“ pochvaluje si starostka Jana Černochová. Zatímco loni se stalo šampionem Rulandské šedé, letos zvítězil Hibernal.

Lahodné víno je jen jedním z lákadel, která letošní Vinobraní na Grébovce slibuje. Jubilejní ročník poctí svou přítomností císař Karel IV., ztvárněný hercem Janem Přeučilem. Možná i na znamení spokojenosti s narozeninovou oslavou, kterou mu vinohradští konšelé přichystali v květnu na Karlově náměstí. Na historickou vinici císař nezavítá nahodile – za jeho vlády se kolem Prahy vinohrady rozrůstaly jako houby po dešti. A protože je Otec vlasti otcem pražských vinic, je logické, že skromný díl jeho sedmistých narozenin se odehraje právě při Vinobraní na Grébovce.

I program bude narozeninový, od dvou hodin až do pozdního večera. Na počest císaře se na úvod chystá rytířský turnaj s dobovými tanci. Hudba současnosti přijde na řadu před 16. hodinou v zastoupení Dalibora Gondíka a jeho Jazz DG. V nabídce je také např. uskupení Silent Trio, tvořené hudebníky ze skupiny Indigo. A ten nejlepší dárek nakonec… Stromboli v původní sestavě s Michalem Pavlíčkem a Bárou Basikovou začínají hrát ve 20:30.

V dolní části Grébovky se po celé odpoledne koná zábava pro děti, Grotta se zase ponoří do středověku a odhalí i jeho nejtemnější stránky v procesu s čarodějnicí. Všichni jsou srdečně zváni v pátek 23. září na náměstí Míru, v sobotu 24. září do Grébovky.

Podrobný program Vinobraní na Grébovce 2016 je přílohou této tiskové zprávy.

Další informace na http://vinobraninagrebovce.cz.

Zprávu zpracoval odbor Kancelář starostky a vnějších vztahů ÚMČ Praha 2.

Další podrobnosti: Mgr. Ilona Chalupská, vedoucí odboru Kancelář starostky a vnějších vztahů,

tel.: 222 518 766, mobil: 724 727 224, e-mail: ilona.chalupska@praha2.cz.

Zveřejněno: 15.09.2016 – webadmin@praha2.cz