OTÁZKY A ODPOVĚDI

Vážení občané,
zde můžete vkládat své dotazy vztahující se k chodu Městské části Praha 2 a Úřadu Městské části Praha 2. Vaše dotazy budou zveřejněny po zodpovězení příslušným zástupcem samosprávy či zaměstnancem Úřadu MČ Praha 2. Dovolujeme si vás upozornit, že zodpovězeny budou pouze jasně formulované dotazy vztahující se k jednotlivým tématům. Příspěvky urážlivé, vulgární, rasistické, obsahující komerční sdělení, porušující platné právní normy ČR či obecné etické normy zodpovídány nebudou. Pokud je váš dotaz obsáhlejší, komplikovanější či zahrnuje širší problematiku, doporučujeme vám obracet se přímo na jednotlivé zástupce samosprávy prostřednictvím e-mailu, případně si můžete telefonicky sjednat schůzku. Kontaktní údaje na jednotlivé členy Rady MČ Praha 2 jsou uvedeny na našich webových stránkách.

 

Téma Řadit podle data
Obsahuje text:

Vložit otázku do tohoto tématu

*  
*  
   
 
*  

Otázky k tomuto tématu


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Uzávěrka cyklotrasy v parku Folimanka (Marek Turnovec 1.10.2018 22:32)
  Dobrý den,

  v parku Folimanka na cestě z předpolí Nuselského mostu (resp. Lublaňské ulice) dolů do parku probíhají jakési stavební či výkopové práce. Až někde skoro pod mostem je najednou značka, zákaz vjezdu cyklistů (B08). Bylo by možné dát nějaké značení už někde k Lublaňské ulici? Nebo se počítá s tím, že cyklisté jedou dolů po cyklostezce, dojedou k tomuto zákazu a zase se otočí a budou se vracet těch asi 250 metrů zpět?

  Samozřejmě vůbec nejlepší by bylo vyznačit i nějakou objízdnou trasu, ale v to snad raději ani nedoufám.

  Předem děkuji za odpověď a ještě víc za případné lepší řešení značení tohoto dopravního omezení.

  S pozdravem

  Marek Turnovec
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 5.10.2018 9:33)
   Dobrý den, pane Turnovče,

   stavba je označena v souladu s pokyny koordinátora BOZP a v souladu s platnou legislativou, viz přiložené fotografie. Stavba horní cesty je značená z ulice Lublaňská.

   Hezký den,

   Odbor majetku a investic

   Stavba na Folimance
   Stavba na Folimance
   Stavba na Folimance
 • Otázka: Čáry před vjezdem do budovy (Valešková 1.10.2018 10:47)
  Dobrý den,
  na Belgické 20 máme vrata-vjezd do domu. Na chodníku sice jsou čáry, aby tam auta neparkovala, ale potřebovala bych tyto čáry rozšířit, protože vzhledem k úzké silnici a přístupu do vjezdu pak auta, která sice stojí tam, kde smějí ztěžují přístup - vjezd do budovy.
  Co vše musím udělat/zařídit a koho kontaktovat (polici ČR?) abychom mohli o takových 20cm rozšířít čáru zákazu parkování?

  Děkuji za odpověď
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 2.10.2018 8:43)

   Dobrý den,

   pokud auta stojí ve vymezeném parkovacím pruhu a přesto není možné vyjet, budou patrně chybně vyprojektovány vlečné křivky pro vjezd a výjezd z objektu. V takovém případě můžete podat žádost o stanovení místní úpravy provozu, jejíž přílohou bude okótovaný návrh s úpravou vodorovného značení dle vyznačených vlečných křivek od projektanta. Dále se přikládá výpis z katastru, neboť žadatelem musí být vlastník nemovitosti na dané adrese. Navrženou situaci musí potvrdit zástupce Policie ČR na ÚMČ. V případě souhlasu vydá oddělení dopravy stanovení místní úpravy provozu a žadatel na své náklady zajistí úpravu značení.

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy

 • Otázka: Havelka (Ondřej 17.9.2018 16:46)
  Dobrý den,
  potřeboval bych vědět, jestli je omezený přístup pro nákladní vozy nad 3,5t do ulice Boženy Němcové.
  Předem Vám děkuji za informaci, Ondřej Havelka
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 18.9.2018 10:02)

   Dobrý den, ul. Boženy Němcové je v zóně zákazu vjezdu nákladních automobilů nad 6 tun, nikoli nad 3,5 tuny.

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy

 • Otázka: parkování (vodička jaromír 31.8.2018 14:09)
  dobrý den. jak je možné ,že majitel vozidla dostane cca 10 pokut za měsíc za parkování na přechodu nebo v zatáčce (křižovatka ulic polská - Čerchovského )a stále se nic neděje. Dále v ulici Slavíkova každý den ráno nelze jít po chodníku u samoobsluhy na rohu Slavíkovy a polské ulice auta couvají ke vchodu do v chodu do skladu samoobsluhy 2x mě málem porazili a ještě mě nadávají že si mam dávat pozor. Když jede náhodou okolo policejní auto tak jedn v něm spí a druhý dělá jako že se nic neděje. Jsem zvědav jak se tato situace bude řešit. Opět napíšete že je to v jednání.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 5.9.2018 9:53)

   Dobrý den, pane Vodičko,

   Váš poznatek jsme předali v úterý 4. září ředitelům Městské policie Praha 2 Bc. Vozdeckému a řediteli PČR Mgr. Konířovi na pravidelné policejní poradě, která se uskutečnila se  zástupci městské části Praha 2.

   Oba ředitelé přislíbili, že budou hlídky úkolovat k ověření Vámi popsaných událostí. Každopádně musím upozornit, že městská část Praha 2 neřídí Městskou policii Praha ani Policii ČR.

   Pokud budete mít výhrady k jejich vykonávané práci, tak se prosím obracejte na jejich stížnostní orgány, které dohledáte snadno na webových stránkách, popř. tuto stížnost můžete sdělit bezplatně telefonicky na L. 156 (MP) nebo L. 158 (PČR). Zároveň na uvedené linky můžete nahlásit jakékoliv narušení zákona a věřím upřímně, že obě policejní složky zřídí nápravu v rámci svých kompetencí.

   S pozdravem

   Bc. Veselák Ladislav
   Oddělení krizového řízení a bezpečnosti
   Odbor kancelář starostky a vnějších vztahů ÚMČ Praha 2
 • Otázka: Propojeni Vinohrad s Hlavnim nadrazim (Petr Bauer 4.9.2018 10:36)
  Dobry den,
  nedavno jsem slysel v tramvaji v hovoru cizich lidi, se se planuje propojeni Vinohrad s Hlavnim nadrazim pro pesi. Nechtel jsem priznat, ze posloucham cizi hovory, ale jako cloveka, co obcas tuhle strastiplnou cestu absolvuje mne to zaujalo a zajimalo by mne, zda je to pravda a pokud ano tak v jake podobe. Dekuji.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 4.9.2018 11:01)
   Dobrý den,
   dovolím si zde uvést dotaz z ledna tohoto roku a odpověď pana místostarosty Vondráška:

   Otázka: Podchody hlavní nádraží (Radovan Beťák 19.1.2018 11:56)
   Dobrý den, z tisku jsem se dozvěděl o chystané výstavbě vyústění podchodů z hlavního nádraží na východní stranu (Žižkov, Vinohrady) a chodníku podél magistrály. V jakém stádiu příprav se tyto stavby nyní nacházejí? Můžete jejich aktuální plánovanou podobu popsat blíže, případně uvést, kde jsou tyto projekty prezentovány veřejnosti? Budou všechna tato nová propojení bezbariérová? Děkuji za odpovědi. 
   • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 22.1.2018 9:03)

    Dobrý den,

    investorem není město ani městská část a nemá k dispozici žádnou prezentaci pro veřejnost. Podrobnější informace lze získat u investora, kterým je Správa železniční a dopravní cesty. Za SŽDC se jednáních týkajících se propojení hl. n. zúčastňoval  Ing. J. Bazgier, tel. 727827272 (bazgier@szdc.cz).

    Je vydáno územní rozhodnutí (ÚR) na konzolovou lávku od Vinohradské ulice k Fantově budově nádraží. V tomtéž ÚR je prodloužen severní podchod až za krajní východní kolej, pak pokračuje chodník směrem na sever, a pokračuje výtahem a průchodem mezi plánovanými budovami C a D skupiny investorů (SUDOP, České dráhy, Penta) do Italské ulice resp. k náměstí W. Chrchilla. Na stavbu uvedených budov v dolní části Italské ul. je také vydáno ÚR a na budovu D i stavební povolení (rozestavěno). Jelikož do akce vstoupil nový investor (Penta), je požádáno o několik změn jak ÚR, tak SP. Všechny cesty budou bezbariérové.

    Ing. arch. Václav Vondrášek

    místostarosta

 • Otázka: žluté pruhy-dopravní značení (Hrma 29.8.2018 9:22)
  Proč zmizely nebo jsou téměř neznatelné žluté pruhy označující zákaz stání u kostela ve Štěpánské resp již od č.6 neustále zde parkují autobusy a je znemožněn výhled při výjezdu z ulice NA rybníčku.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 29.8.2018 9:46)

   Dobrý den,

   v celém úseku ul. Štěpánská mezi Ječnou a Žitnou platí zákaz zastavení stanovený svislým dopravním značením. Při zjištění přestupku lze přivolat městskou policii.

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy

 • Otázka: Lávka přes Bělehradskou (Marek Turnovec 21.8.2018 22:53)
  Dobrý den,

  děkuji za rychlé odpovědi na mé předchozí dotazy. A měl bych další: nejsou nějaké novinky ohledně plánované lávky přes Bělehradskou ulici (mezi ulicemi Wenzigova a U Zvonařky)? Je to myslím již několik let, co proběhla dokonce architektonická soutěž, ale od té doby se neděje nic...

  S pozdravem

  Marek Turnovec
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 22.8.2018 9:21)

   Dobrý den, pane Turnovče,

   v roce 2015 jsme  ve spolupráci s katedrou architektury fakulty stavební ČVUT uspořádali výstavu studentských prací – návrhů lávky přes Bělehradskou ulici spojenou s veřejnou anketou, kterou jsme symbolicky nazvali „Blíže k sobě“. Výsledky ankety a vítězné návrhy jsme předali investorovi, kterým je hl. m. Praha zastoupená Technickou správou komunikací hl. m. Prahy.

   Nyní městská část Praha 2 obdržela od TSK studii lávky. Městská část Praha 2 podporuje výstavbu lávky, nicméně požaduje úpravu předloženého architektonického řešení. Zároveň probíhá projednávání studie na Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy a odboru památkové péče MHMP.

   Ing. Sylvie Hájková

   pověřená vedením

   oddělení územního rozvoje

 • Otázka: lidi jezdí auty po chodnících (Richard 8.8.2018 18:39)
  Prosíme, řešte nějak situaci s auty a dodávkamu na chodnících. Po praze 2 už nelze pěšky chodit, aniž byste nenarazili na dodávku či automobil jedoucí po chodníku. A nevidíme že by to někdo řešil.
   
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 13.8.2018 14:13)

   Dobrý den,

   Městská část Praha 2 se tomuto problému v posledních týdnech značné věnuje, protože řidiči opravdu chodníky nerespektují a dělají si z nich parkoviště. Problém je řešen na pravidelných poradách MČ Prahy 2, PČR a MP Prahy 2, kde radní pro dopravu pan Jan Korseska apeloval na tento nešvar řidičů a zvýšenou aktivitu MP Prahy 2. Níže uvádím počty řešení neoprávněného stání na chodníku za období od 23.7.2018 do 9.8.2018 na OŘ MP Praha 2. MČ Praha 2 ve spolupráci s MP Praha 2 a PČR bude nadále pokračovat ve vytlačení přestupců parkujících na chodnících, aby chodníky byly jen pro chodce.

    

   Zjištěných přestupků 348, uděleno blokových pokut 130/34.800,-Kč, uděleno blokových pokut na místě nezaplacených 14/6.400,-Kč, tří oznámení zaslaná správnímu orgánu, 204 výzev pro pachatele přestupku na místě nezastiženého, TPZOV 51 (botička).

   Hezký den,

   Mgr. Jan Mikeš

   Oddělení krizového řízení a bezpečnosti

 • Otázka: Nedostatečně označený přechod na Rašínově nábřeží (Dan Richter 7.8.2018 11:27)
  Několikrát za rok dojde k havárii aut před přechodem na Rašínově nábřeží – Trojická, kdy na přechod vkročí chodec, první řidič je překvapen a šlápne na brzdy a druhý do něj pak zezadu narazí. Naposledy se to stalo v pondělí 6. srpna 2018.

  Podle mého názoru je přechod nedostatečně označen, bílé pruhy na vozovce jsou vybledlé. Nikdo je občas nevyčistí nebo neobnoví. Na druhou stranu obyvatele nábřeží otravuje v nočních hodinách časté broušení kolejí (noční klid v 1:30 ?!?), které lze provádět ve dne o víkendu. Značka přechodu pro chodce je schována za stromy, řidiči ji mohou snadno přehlédnout. Snížení počtu havárií by pomohlo zabudování blikajících světel do přechodu, podobně jako mají v Praze 6 na přechodu za kulaťákem směrem k Vltavě. Situaci by také mohly pomoci informativní cedulky pro chodce, aby počkali, až budou moci bezpečně přejít na druhou stranu v českém a anglickém jazyce např. "Nepřecházejte, pokud jsou v blízkosti auta", "Don’t cross in presence of cars" Uvítal bych statistiku, kolik se na stejném místě stalo nehod za posledních 10 let.

     
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 7.8.2018 12:58)

   Dobrý den,

   na vozovce Rašínova nábřeží je příslušným silničním správním úřadem odbor dopravních agend MHMP, kterému jsme předali Váš podnět. Způsob, jakým chodec může na přechodu vstoupit do vozovky, upravuje zákon o provozu na pozemních komunikacích. Od 1. 1. 2008 se v místě uvedeného přechodu dle veřejné statistiky Ministerstva dopravy ČR stalo celkem 24 dopravních nehod, z toho 7 bylo se zraněním chodce.

   S pozdravem

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy

 • Otázka: Cyklogenerel a cykloobousměrky (Marek Turnovec 31.7.2018 22:00)
  Dobrý den,

  na stránce Cyklogenerel je zobrazena mapka s několika vyznačenými tzv. "cyklobousměrkami" - zatím pokud vím na území MČ Praha 2 není realizována ani jedna. Mohu se zeptat, kdy mohu počítat se začátkem realizací alespoň některé z nich? Například Španělská ulice, Blanická...

  I v rámci cyklogenerelu mi ale dost docela potřebných spojení chybí, případně jsou současné možnosti průjezdu pro cyklisty velmi komplikované. Například Mánesova ulice by byla klidnou alternativou k Vinohradské - pro klesání je to jedno, to jedou cyklisté rychle, ale stoupání po Vinohradské již tak příjemné není. Bohužel, v úseku Italská - Anny Letenské je najednou jednosměrka vedena v opačném směru, než by bylo třeba.

  Stejně nesmyslně (z pohledu cyklistů) jsou uspořádány jedosměrky v ulicích Máchova a Záhřebská. Chápu, že hlavním záměrem asi bylo, aby motoristé tyto ulice nevyužívali jako objížďky v případě většího provozu v hlavních ulicích - ale jsou to pak právě motoristé, kteří mají pocit, že když musí jet ve stoupání třeba po Vinohradské či Francouzské, že je takoví cyklisté strašně "zdržují" (pokud není kudy je objet, jako třeba právě na té Francouzské kvůli před asi dvěma lety instalovaným podélným prahům).

  Navíc v dnešní době, když už platí Technické podmínky číslo 179 je zřizování cykloobousměrek opět o něco snazší.

  Předem děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 1.8.2018 11:21)

   Vážený pane Turnovče,

   realizaci cykloobousměrek Plavecká, Blanická a Španělská navržených v cyklogenerelu lze očekávat do konce letošního roku. Celý proces závisí na schválení navrženého opatření příslušným orgánem Policie ČR a poté na množství podaných námitek a připomínek při vyvěšení návrhu opatření obecné povahy na úřední desce. Nicméně šířkové poměry zde dle nových TP 179 jsou vyhovující. Bezpečnost provozu nebo nedostatečná šíře průjezdního profilu byly dříve důvody, proč navržená opatření PČR zamítla. Praha 2 však při přípravách nového systému zón placeného stání požadovala po projektantovi, aby v těchto vybraných lokalitách vyznačení parkovacích stání umožnilo zřízení cykloobousměrek.

   Mánesovou ulicí bohužel z výše uvedených důvodů cyklisty v protisměru nelze vést, šíře vozovky je zde pouhých 2,8 m při oboustranném parkování. Některé jednosměrky jsou skutečně vedeny proti sobě záměrně z důvodu zklidnění dopravy, a je to i případ Mánesovy. Cyklista však může místo Vinohradské alternativně využít ulici Polskou. Navíc v současné době Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy zpracovává studii rekonstrukce Vinohradské třídy a s vedením cyklistické dopravy se v této studii počítá. Bude tedy možné bezpečněji projet Vinohradskou zejména ve stoupání.

   Máchova ulice bude v úseku Varšavská – Na Kozačce trvale zobousměrněna, neboť se toto přechodné opatření již osvědčuje v praxi při probíhající rekonstrukci vodovodu ve Šmilovského ulici.

   S pozdravem a přáním pěkného dne

   Mgr. Ondřej Klička

   Odbor dopravy a územního rozvoje

   pověřený vedoucí odd. dopravy