Fejeton : Psychiatrická léčebna na výletě

... Tak nějak by se dal nazvat provoz na našich silnicích. Nesmyslnou rychlostí se řítící automobily, které doženete na nejbližší světelné křižovatce, kličkující řidiči, kteří vás předjedou a sto metrů před vámi odbočí do ulice na levé straně, potenciální bezohlední vrazi po deseti panácích i bez nich, zakomplexovaní řidiči, kterým špatně fungují játra nebo pohlavní žlázy, i podnikatelé, jejichž tučné konto v bance jim tlačí plynový pedál až na doraz. Novinám se svěří diva, prý se zlatem v hrdle, že nejraději souloží ve stoosmdesátikilometrové rychlosti na dálnici do Brna a že není nad orgasmus mezi stodesátým a stopatnáctým kilometrem. Na našich silnicích se tedy setkáte s Napoleony, Cézary, mesiáši, Sněhurkami bez trpaslíků, vynálezci perpetamobilů i ufony.
Za volantem jsem prožil více jak padesát let a procestoval půl světa. Severní Amerika má omezenou rychlost na něco málo přes sto kilometrů za hodinu. Dodržuje to každý. Procestoval jsem ji od severu k jihu a nemám pocit, že bych někam přijel pozdě nebo o něco přišel. Totéž platí i o Evropě. Je naprosto lhostejné, budete-li v Římě o hodinu později s ušetřenými nervy a benzínem.
A jsme u policie. Jak jsem mohl pozorovat, v Americe i v západní Evropě je akce Kryštof stavem permanentním. Policista má svou společenskou váhu. V USA i Kanadě jsou usměvaví, ale do debaty se s nimi nepustíte, neboť ji nevedou. Nezaplatíš pokutu, a jdeš velmi rychle k soudci. Že by se při udělování pokuty za nesprávné parkování sešli sousedé a pokusili se strážníkům natlouci, by bylo nemyslitelné. Je rovněž dobré, abyste při kontrole nesahali do levé náprsní kapsy nebo pod volant. Šerifové mají své zkušenosti a střílejí rychle a přesně. Lidé jsou pro, neboť jsou rádi, že je o dalšího silničního piráta či zloděje aut méně.
Prestiž policie je nutné posílit. Ono to začíná v parlamentu, kde poslanci zbaví dopravku práva odebírat opilcům řidičské průkazy a schválí normu, podle níž musí být děti upoutány pouze na dálnici. Jak by k tomu prý přišly rodiny s osmi i více dětmi.
Nikde na světě nejezdí andělé. Všude by byl rád každý pirátem. Jen ta policejní důsledná represe jim brání se tak chovat.    

-drH-

Zveřejněno: 04.08.2004 – support@publix.cz
Vytisknout