I děti ulice mohou dostat šanci

Městská část Praha 2 podporuje projekt, který je v postkomunistických zemích zcela unikátní a získal si uznání Evropské unie. Je to program účinné protidrogové prevence zaměřený na nejohroženější skupinu mládeže, na mládež a děti žijící na ulici.
V malé místnosti v ulici Ve Smečkách se dvakrát týdně schází asi třicet mladých lidí. Posedávají na pohovkách a krabicích nebo postávají všude, kde ještě zbylo nějaké místo. Jsou vděčni za teplý čaj, skromné pohoštění i možnost vyprat si oblečení. Místnost slouží již několik let jako středisko primární prevence onemocnění AIDS a užívání drog.
Ve velmi stísněných podmínkách zde mladým lidem, žijícím na okraji společnosti, nabízí své služby občanské sdružení Projekt Šance, které v roce 1996 založil slovenský výtvarník a sociální pracovník László Sümegh. „Dokážeme pro ně najít zaměstnání, ubytování, péči lékaře či psychologa. Někteří naši klienti se potřebují jen někomu svěřit,“ říká zakladatel sdružení. V České republice žijí, často ne vlastní vinou, doslova na ulici odhadem dva až tři tisíce mladých lidí a dětí. „Ročně jich kontaktujeme až 600, ale jen 60 až 70 z nich využívá naše služby pravidelně,“ uvádí Sümegh. Pocházejí většinou z nefunkčních rodin, z dětských domovů nebo diagnostických ústavů.
Díky dlouhodobé spolupráci s MČ Praha 2 může občanské sdružení Projekt Šance nabízet svým klientům kvalitní programy protidrogové prevence: poradnu, včasnou diagnostiku nakažlivých chorob, výměnu injekčních stříkaček, propagační a osvětové materiály. Každým rokem pořádá týdenní rehabilitační pobyt v přírodě pro sexuálně zneužívané mladé lidi. „Prošli si velmi těžkými zkušenostmi a my se jim snažíme ukázat život i z té lepší stránky a dát šanci každému z nich, aby podle vlastních možností žil normální život,“ dodává Sümegh.
S pomocí drobných dárců se občanskému sdružení podařilo letos již posedmé přichystat pro klienty centra vánoční nadílku. Největší radost klienti měli především z dárků praktických, jako jsou čisté ponožky a slipy. Členové a přátelé sdružení Šance doufají, že letošní Vánoce byly poslední, které oslavili ve stísněných podmínkách. Na podzim chtějí otevřít nové kulturní, osvětové a poradenské centrum v Košířích, v bývalé školce v Nepomucké ulici, které by mělo sloužit stovkám mladých lidí z celé republiky. Školku i se zahradou pronajala občanskému sdružení za symbolický poplatek radnice Prahy 5. Objekt je však třeba zrekonstruovat a úpravy si vyžádají minimálně tři miliony korun. Kdy bude nové centrum otevřeno, závisí především na tom, zda se Projektu Šance podaří získat dostatek finančních prostředků.

Text: Veronika Hanzalová, foto: archiv redakce

Zveřejněno: 07.02.2003 – support@publix.cz