Jak rozpoznat, že dítě bere drogy

V lékárnách jsou už delší dobu k dispozici testovací destičky, které rozeznají ze vzorku moči přítomnost některých drog v těle. Na požádání je mohou rodiče dostat i u dětského lékaře nebo u sociální kurátorky pro děti a mládež Prahy 2. Vědí vůbec o této možnosti?
„Poznala bych, jestli dítě užívá drogy, podle výkyvů nálad, podle očí… O testech vím, a kdybych se potřebovala ujistit, použila bych je,“ říká matka dospívajícího dítěte paní Caunerová. Další oslovená žena, matka dvou dětí ve věku 11 a 16 let, o testech nikdy neslyšela.
„Informovanost není velká,“ myslí si magistra Dana Langová z Lékárny sv. Ignáce na Karlově náměstí. „Prodáváme testovací destičky na stanovení návykových nealkoholových látek v moči: marihuany, kokainu, heroinu a dalších. Koupí si je tak dva tři lidé za měsíc. Na žádost zákazníka objednáme – podle možností výrobce – jakékoliv další testy do druhého dne,“ dodává magistra Langová. Destičky lze koupit ve formě singl, tedy na zjištění jedné drogy; cena se pohybuje kolem 40 Kč. Multitesty na rozpoznání dvou až pěti drog stojí 100 až 150 Kč.
Testy využívá i sociální oddělení radnice Prahy 2. Mnoho rodičů není schopno rozpoznat, že má jejich dítě problém s drogami. Změny chování a zájmů většinou považují za průvodní jev obtížného dospívání. „Přitom s řešením situace by neměli váhat,“ říká sociální kurátorka MČ Praha 2 Eva Zemánková. „Testy poskytujeme na požádání rodičům dětí do 18 let. Rodiče se většinou nejprve přijdou zeptat, jak se mají přesvědčit, zda jejich dítě drogy bere nebo ne, jestli jen experimentuje nebo drogu bere trvale. Dítě samozřejmě skoro vždycky tvrdí, že je ‘čisté’. V dlouhodobějším kontaktu jsme s 32 rodinami. S jejich souhlasem děti namátkově kontrolujeme. Není k ničemu, aby dítě vědělo, že bude kontrolováno například každou středu,“ vysvětluje kurátorka a dodává: „Nejčastěji užíváme testy na marihuanu – ta se objevuje hlavně ve školách, potom na pervitin, extázi a kokain. Za čtvrt roku použijeme tak 30 testů. Další dáváme dětským lékařům, na které se rodiče také mohou obracet,“ uzavírá. Podrobnější informace poskytne sociální kurátorka MČ Praha 2 Eva Zemánková na tel.: 224 250 944.

Pavla Popelová

Zveřejněno: 09.12.2002 – support@publix.cz