Jak se roztáčí šála aneb co znamená akrobatický rokenrol

Nádherným novorenesančním sálem, v němž cvičíval i mladý T. G. Masaryk, duní svižné rytmy. Probíhá trénink oddílu akrobatického rokenrolu, který pod hlavičkou Sokola Pražského působí v Žitné ulici č. 42.
„Specifikem našeho sportu je, že v sobě snoubí tanec s akrobatickými prvky. Svým způsobem je blízký například krasobruslení,“ říká Štěpánka Slámová, která společně s Jaroslavou Chudomskou oddíl vede. Akrobatickému rokenrolu se obě věnují od poloviny 80. let, tedy od doby, kdy u nás začínal. „Už přes půl života tedy kopeme nohama,“ smějí se trenérky, donedávna úspěšné závodnice kategorie „A“. V té jsou k vidění ty nejnáročnější akrobatické prvky, slangově přezdívané akroby. „Takhle se třeba roztáčí šála,“ volá Slámová, zatímco trupem bleskurychle rotuje kolem krku jednoho ze svých svěřenců. Nebezpečně to prý jenom vypadá. „Samozřejmě se začíná u těch nejlehčích kousků. Teprve po jejich dokonalém zvládnutí se přejde k těm o stupínek těžším. Až třeba ke dvojným saltům,“ vysvětluje Chudomská a dodává, že s těmi se právě potýká její dcera Sandra, úřadující mistryně republiky.
O mistry není v oddíle nouze, v sále se to jimi jenom hemží. Těm nejmladším je teprve devět let. Obdivně pokukují po svých starších kolezích, kteří se před nimi rádi pochlubí svými dovednostmi a vypomůžou trenérkám například s rozcvičkou. Vstřícná atmosféra je podle Slámové základem úspěchů. Zbytek tvoří pilná práce. „Snažíme se přicházet pořád s něčím novým, inspirovat se, kde se dá, neustále obměňovat choreografie.“ A když nestačí hodiny strávené v budově Sokola, vypomůže sušárna u Chudomských v domě.
Akrobatický rokenrol si žádá zdravou míru fanatismu. Každodenní trénink, objíždění závodů u nás i po celé Evropě, finanční investice. Blyštivý kostým pro jedenáctiletou mistryni? Přišel na 7000 Kč. „Investice se ale vyplatí. Kromě toho, že to závodníkům v kostýmech náramně sluší, umí jít za svým cílem. A to je lepší, než kdyby se flákali někde po sídlištích,“ uzavírá Slámová.
Pro děti od 5 do 8 let pořádá oddíl „školičku“, kde získávají základní pohybovou průpravu. Na jednoduchých tanečcích se učí používat ruce, nohy, pracovat se stabilitou a vnímat rytmus. Rodiče mohou své ratolesti přivést každé úterý a čtvrtek od 15:30 do 18:00, první hodina je zdarma.
Více informací na internetové adrese www.sokolprazsky.wz.cz, nebo na telefonu: 775/317 676.
Text: Adam Pražák, foto: archiv oddílu

Zveřejněno: 10.06.2004 – support@publix.cz
Vytisknout