KOSTEL SV. IGNÁCE Z LOYOLY

Přibližně uprostřed sv_ignac.jpgKarlova náměstí, na nároží s Ječnou ulicí, postavil v letech 1665-1670 významný pražský stavitel Carlo Lurago jezuitům velkolepý raně barokní chrám sv. Ignáce z Loyoly. Na průčelí kostela nás určitě upoutá socha sv. Ignáce, zakladatele jezuitského řádu, umístěná v trojúhelníkovém štítu a se svatozáří kolem celé postavy. Pro bohatou vnitřní výzdobu je typická štuková imitace mramoru. Nalezneme zde sochy světců od I.F.Platzera, J.J.Bendla a dalších, oltářní obraz Oslavení sv. Ignáce namaloval J.J.Heintsch.

Ke kostelu se přimyká bývalá novoměstská jezuitská kolej a noviciát. Zabírá takřka polovinu východní strany náměstí, byla také zbudována na místě 23 domů a 13 zahrad (v letech 1658-1667). Budovy koleje jsou dnes využívány pro účely zdravotnictví.

Z knihy: Pavel Augusta - Kniha o Praze 2
Praha, 2002