Kam ve volném čase : Dráček Žofka inspiruje talenty

Nový školní rok zahájilo v září Dětské studio Žofka. Toto soukromé zařízení provozuje jednak celodenní školičku pro nejmenší, kterou navštěvují děti již od dvou let, a také nabízí odpolední zájmové činnosti, především uměleckého charakteru, pro starší děti i jejich rodiče.
Dětské studio vzniklo před pěti lety, i když tehdy ještě mělo sídlo ve Vršovicích. Hlavní náplní byl už i tenkrát celodenní provoz školky. K tomu probíhalo několik odpoledních ateliérů. Před dvěma lety se Dětské studio, už s trojhlavým dráčkem Žofkou v emblému, přestěhovalo do Sarajevské ulice v Praze 2, kde nyní otevírá výtvarné, hudební a taneční, keramické a anglické ateliéry a kurzy pro děti i dospělé všech věkových kategorií.
„Důležitá je pro nás návaznost,“ říká ředitelka Žofky Marcela Zetková. „S dětmi pracujeme od opravdu útlého věku – není mnoho organizací, které by pracovaly s dětmi již od dvou let, a to bez přítomnosti rodičů. U nás proto rozpoznáme velice brzy, na co je dítě šikovné a co ho baví. Tyto své schopnosti může tak bez nějakých přerušení rozvíjet i dále.“ Na druhou stranu dětské studio v Sarajevské nabízí velmi flexibilní přístup. V praxi to znamená, že do kurzů, ateliérů, ale také do školky mohou rodiče své děti přihlásit během celého roku. „Důraz klademe právě na vstřícnost a zachováváme zde také rodinné prostředí. V každém oddělení je vždy maximálně deset dětí.“ Právě komorní atmosféra dovoluje věnovat se i zdravotně postiženým. „Vašek s Dawnovým syndromem k nám chodí již tři roky a troufám si říct, že i návštěva našeho hudebního ateliéru má velký podíl na jeho integraci v běžném dětském kolektivu. K nám chodí dokonce bez osobního asistenta,“ popisuje úspěchy jednoho z absolventů kurzů Dětského studia jeho ředitelka.
Při rozhovoru s ředitelkou Žofky přichází do kanceláře přihlásit osmiletého syna na keramiku mladá dvojice. Dostávají na výběr několik kurzů, které si chlapec může vyzkoušet, aby zjistil, který mu bude „sedět“ nejlépe. Při vyplňování přihlášky vyplývá, že malý Antek je Polák. „Chodí do polské školy, ale česky rozumí,“ říká jeho otec. „Máme tu opravdu širokou škálu dětí, s oblibou tvrdím, že kdo se nevejde do státního školství, chodí k nám,“ usmívá se Marcela Zetková.
„Do školičky mohou rodiče přihlásit své dítě přibližně od dvou let. „Hlavním kritériem je pro nás ale to, zda dítě nosí nebo nenosí plenky. Věková hranice tak důležitá není,“ tvrdí Marcela Zetková. Odpolední ateliéry a kurzy jsou určeny dětem od 3,5 do osmnácti let. Kromě keramického, výtvarného, hudebního a tanečního ateliéru mohou děti navštěvovat kurz batiky, malby na hedvábí, výroby loutek a grafické techniky. Dále Dětské studio Žofka pořádá jazykovou výuku Angličtina hrou – angličtina s hudbou. Kurzy vyvrcholí na konci školního roku veřejnou prezentací žáků studia. Tradiční se stala akce Žofka slaví narozeniny, kdy se každoročně v květnu prezentují výtvarníci výstavou a hudebníci pódiovým vystoupením. Všechny informace o kurzech, akcích a kontaktech, včetně ceny školičky a kurzů a přihlášky, naleznou zájemci na internetových stránkách www.detskestudio.com.

Text a foto: Silvie Nováková

Zveřejněno: 04.11.2004 – support@publix.cz
Vytisknout