Komentovaná prohlídka výstavy Václava Bláhy v Galerii Gema

V poslední říjnový podvečer jsme s klubem navštívili Galerii Gema v Máchově ulici, která pro nás i pro další zájemce uspořádala komentovanou prohlídku výstavy obrazů Václava Bláhy. Renomovaný autor představil sebe i vystavené dílo v rozhovoru, který s ním vedl známý publicista a spisovatel Karel Hvížďala.
Jak prozradila ředitelka galerie Linda Sedláková, oba pánové povedou rozhovor i v chystané monografii. Dozvěděli jsme se, jak před třiceti lety vzniklo volné seskupení výtvarníků 12/15 Pozdě, ale přece, jehož byl autor zakládajícím členem (mimochodem, i s Petrem Pavlíkem, čestným občanem Prahy 2). Také kde autor čerpá inspiraci, jak na něho zapůsobila velkoměstská energie New Yorku, ale že čerpá i z přírody – světlo a stín, vše co vidí a slyší.
V diskusi k dotazům přítomných bylo otevřeno zajímavé téma mezigeneračního dialogu a pohledu výtvarníka preferujícího klasické techniky na multimediální uměleckou tvorbu. Na dotaz ohledně vztahu k jiným uměleckým oborům a hudbě autor uvedl, že vyrostl jako rocker, vážnou hudbu a jazz nevyhledává a při práci ho více než hudba inspiruje ruch ulice. Zajímavý rozhovor, působivé převážně abstraktní obrazy, v několika případech doplněné siluetami postav, pohoda podpořená i drobným občerstvením a neformálním popovídáním se zajímavými lidmi. Zkrátka, hezký kulturní zážitek.

Text: jaš
Foto: trc

Zveřejněno: 05.11.2018 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout