Kryt Folimanka se otevře v sobotu 22. dubna

Městská část Praha 2 také v roce 2017 zpřístupní kryt civilní ochrany Folimanka. Čtvrtá letošní prohlídka je v sobotu 22. dubna od 9:00 do 15:00 hodin.

O prohlídku největší podzemní stavby na území Prahy 2 je velký zájem mimo jiné proto, že bunkr byl desítky let udržován v režimu utajení pro případ obecného ohrožení Pražanů, například nebezpečnými chemickými látkami. O co byl tajemnější, o to více se Pražané toužili podívat dovnitř, v minulém režimu ovšem marně.

Nyní mohou návštěvníci procházet celým labyrintem rozlehlého krytu, který se svou rozlohou 1332 m² a kapacitou pro 1300 osob řadí k deseti největším v metropoli. Zdi chodeb oživuje fotografická výstava mapující existenci dalších pražských bunkrů. Další výstava, umístěná do prostoru krytu, je výstava Popel Popeleční středy, kterou MČ Praha 2 uspořádala u příležitosti 70 let od náletu spojenců na Prahu v únoru 1945. Tato výstava byla v prostorách krytu Folimanka poprvé k vidění při prohlídce v loňském květnu. Vstup do krytu je volný, přítomni zaměstnanci ÚMČ Praha 2 jsou schopní na místě podat zasvěcené informace.

Podzemní bunkr Folimanka byl vybudován na přelomu 50. a 60. let minulého století v ulici Pod Karlovem. Má pancéřované dveře, vlastní studny a vlastní funkční elektrický agregát o výkonu 30 kW. Kryt je osvětlený, vytápěný, okysličovaný takzvaným přetlakem a v udržovaném stavu.

Komentovanou prohlídku si i nadále mohou objednat školy kdykoliv během vyučovacího týdne na oddělení krizového řízení a bezpečnosti ÚMČ Praha 2, na čísle 236 044 262 nebo na e-mailové adrese ladislav.veselak@praha2.cz.

Termíny prohlídek v roce 2017 (vždy od 9:00 do 15:00 hodin): 22. dubna; 13. května; 17. června; 15. července; 19. srpna; 16. září; 14. října; 11. listopadu; 16. prosince.

kryt Folimanka
Aktualizováno: 05.04.2017 – webadmin@praha2.cz