Kvetoucí oázu v srdci Vinohrad najdete ve vnitrobloku v Záhřebské


Každé jaro rozkvete vnitroblok mezi vinohradskými ulicemi Záhřebská a Bruselská do krásy a je až k nevíře, že lze něco podobného najít prakticky v centru hlavního města. „Na svědomí“ to má paní Františka Barabášová, která si pod okny bytu za šestnáct let spolu s manželem Karlem Barabášem postupně vytvořila výstavní zahradu.
Radost z ní pochopitelně mají všichni, kdo ve vnitrobloku žijí. Obyvatelé přilehlého Domu s pečovatelskou službou tady tráví celá dopoledne, posedět a popovídat si sem chodí důchodci z celého okolí. A děti ze sousední mateřské školky sem paní učitelky vodí na přírodopisné procházky.
Do roku 1988 byl ve dvoře jen prázdný prostor – zahradníci ho tehdy upravovali a osazovali trávou: „Pozorovala jsem je z okna a ptala se, jestli si tam můžu zřídit alespoň záhon. A oni, že si můžu udělat, co se mi zlíbí. Tak jsme s manželem začali zakládat tuhle zahradu. Do dnešních rozměrů se rozrostla asi v polovině 90. let,“ vypráví paní Barabášová.
Dnes tady kromě šeříku a jasmínu najdete také weigelie a tamaryšky, sedm nádherně pěstěných rododendronů, hortenzie, kerie či meruňku. A také bezpočet růží, nízkých i popínavých, kosatce, lilie, tulipány, slezové růže, pivoňky, bledule či kopretiny. Manželé Barabášovi mají vysazeno celkem 46 druhů květin, včetně pěti druhů léčivek. Najdete tu i „motýlí keř“, který svou vůní dovede přilákat celá hejna baboček.
Paní Barabášová tráví prací na udržování své „botanické zahrady“ od března do listopadu denně tři čtyři hodiny. Nové přírůstky pořizuje, kde se dá. „I stromek se dá vypěstovat z pouhé větvičky. Běžně takhle množím růže, ale třeba i ibišky,“ vypráví. Půdu si nosí z lesa, vodu a rašelinu jí naštěstí poskytuje Dům s pečovatelskou službou, ale i tak ji přijde údržba zahrady na nějaké peníze.
V téměř 73 letech zatím všechno zvládá. „Už mě to ale trochu zmáhá. Takže raději neplánuji další rozšíření. Naopak si myslím, že jsem se moc rozmáchla,“ konstatuje Františka Barabášová.
My se do vnitrobloku v Záhřebské půjdeme s fotoaparátem podívat zase v červnu… To už tu pokvete všech 65 růží.

Text a foto: len

Zveřejněno: 10.06.2004 – support@publix.cz
Vytisknout