Letohrádek Amerika

Pokud byste hledali letohrádek Amerika v Americké ulici, byla by vaše snaha marná. Pokud ovšem budete procházet ulicí Ke Karlovu, najdete ho velice snadno, a to pod číslem 20/462. Nádherná plasticky vyšperkovaná barokní stavba zaujme váš zrak naprosto automaticky.
Michnovský letohrádek, pro který se ve 2. polovině 19. století vžil rovněž název „Amerika“, patřil Janu Václavu Michnovi z Vacínova. Byl vystavěn v letech 1712 - 1720 podle plánů K. I. Dienzenhofera a je chloubou pražského baroka. Stavba zahrnuje hlavní budovu se dvěma malými přízemními domky po stranách. V interiéru se dochovaly fresky malíře Jana Ferdinanda Schora, žáka tzv. římské školy, tvořícího v duchu klasicistické renesance. Zahradní komplex kolem letohrádku je ozvláštněn sochami a vázami z dílny A. Brauna (asi 1730). Dnes zde sídlí muzeum Antonína Dvořáka, které je součástí Muzea české hudby Národního muzea v Praze. V expozici jsou vystaveny mistrovy notové autografy, dobové fotografie, ukázky z korespondence, můžete si zde prohlédnout knihovnu, fonotéku a mnoho dalších exponátů umožňujících intimnější náhled na životní i profesní dráhu tohoto hudebního velikána.
Sám Dvořák v budově letohrádku nikdy nebydlel (od roku 1877 až do své smrti žil a pracoval v Žitné ulici č. 14). Vzhledem k tomu, že se mu prostřednictvím své hudby podařilo objevit a dobýt skutečnou Ameriku, jeví se dnes umístění jeho muzea v letohrádku jako geniální volba. Pro všechny, kteří se chtějí pokochat krásou stavby či shlédnout expozici muzea, je zde otevřeno denně mimo pondělí od 10:00 do 17:00.   

vobr

Zveřejněno: 02.07.2001 – support@publix.cz
Vytisknout