Literární akademie a Josef Škvorecký

„Když jsem se dozvěděla, že tady budu za všechny mluvit já, zanadávala jsem si na život a šla mu psát dopis...,“ zkoušela si mikrofon dívka, ze které jednou možná bude úspěšná spisovatelka. V Národním domě na náměstí Míru se totiž začátkem listopadu konala promoce prvních absolventů bakalářského studia tvůrčího psaní a slavnostní zápis studentů do prvního ročníku Literární akademie – Soukromé vysoké školy Josefa Škvoreckého. A věřte, že bylo velmi příjemné sledovat, s jak různými pocity se mladí chystají vstoupit do školy, která by je měla naučit velmi těžkému řemeslu, psaní – novinovými články počínaje a třeba románem konče.
Křest novely Josefa Škvoreckého „Pulchra“ doprovázely informace o akci, která by v druhé polovině září 2004 měla v našem kulturním životě zazářit. Konferenci o životě a díle tohoto spisovatele připravuje do Náchoda, kde se Škvorecký narodil, Literární akademie u příležitosti jeho 80. narozenin. Účast už nyní přislíbili Sam Solecki z University of Toronto, americký spisovatel Anthony Weller, prof. Helena Kosková ze Švédska a další. Doslova všichni se snaží přijít se svou „troškou do mlýna“. Jeden z vyučujících, Michal Wiewegh, například chce na konferenci pozvat „všechny Škvoreckého kamarády z různých míst a z různých dob, včetně předobrazů hrdinů jeho knih.“
„Kromě jiného bychom chtěli představit i ty Škvoreckého rukopisy, „které jsou zatím u nás naprosto neznámé. Je i spousta dokumentů vydaných v nakladatelství Sixty Eight Publishers, o nichž u nás nevíme, a je to velká škoda. I to bychom chtěli napravit,“ přislíbil výkonný ředitel školy Václav Krištof.

Dana Frantálová

Zveřejněno: 10.12.2003 – support@publix.cz
Vytisknout