Mayové a jejich písmo v Knihovně na Vinohradech

Neobvyklému tématu „Mayové: jejich písmo a kultura“ byl věnován večer 22. listopadu 2018 v Knihovně na Vinohradech. Mladá lektorka Eleni Dimelisová, která po studiu FF UK působí ve Středisku ibero-amerických studií (SIAS), ukázala nejen, že o tématu ví opravdu hodně, ale že o něm umí také poutavě a přesvědčivě přednášet.
Nejprve jsme se dozvěděli základní informace o mayské civilizaci a kultuře. Jak vyspělí Mayové byli v předkolumbovské době a jak se na nich podepsalo objevení Ameriky. Také kolika jazyky hovořili a že měli jeden pro dorozumění mezi městskými královstvími (podobně jako my ve středověku latinu). Pak přišla řeč na to, kdy a na co psali a malovali (kámen, keramika i papír z kůry fíkovníku), nebo že „knihy“ byly skládané jako leporelo. Došlo i na slavný mayský kalendář.
Hlavní část přednášky byla věnována mayskému hyeroglyfickému písmu, které svému rozluštění dlouho odolávalo, ale od konce 20. století otevřelo cestu k hlubšímu poznávání starobylé civilizace. O tom, jak snadné je nakazit se luštitelskou horečkou a jak poutavé může písmo být, se mohli účastníci přesvědčit na vlastní kůži v praktickém cvičení ve druhé části večera. Bádání v minulosti je vůbec zvláštní druh detektivní práce, natož je-li nejprve třeba rozluštit písmo a řeč. Malý historický výlet z Vinohrad na druhý konec světa byl opravdu vydařený.

Text: jaš
Foto: trc

Zveřejněno: 26.11.2018 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout