Městská část Praha 2 modernizuje mapový portál

TISKOVÁ ZPRÁVA

Městská část Praha 2 modernizuje mapový portál

 

Oficiální mapový portál Prahy 2 webGIS byl vloni v soutěži Zlatý erb ohodnocen jako „nejlepší elektronická služba“ v krajském kole a v celorepublikovém klání se umístil na skvělém druhém místě. Nyní přichází se zcela novým řešením úvodního mapového portálu a moderními mapovými aplikacemi v mapovém klientu Spinbox. V současné době je spuštěno devět těchto aplikací, schopných zobrazovat prostorové informace v podobě mapy. Navazují na pilotně spuštěné projekty Mapa obchodu a služeb a Mapa parkování a bezbariérového přístupu, zprovozněné v listopadu minulého roku.

 

WebGIS provozuje městská část Praha 2 ve spolupráci se společností T-Mapy a je spravován oddělením územního rozvoje. Mapové aplikace umožňují rychlou orientaci v různých sférách života občanů městské části Prahy 2, a to i skrze chytré mobilní telefony. Nový oficiální mapový portál Prahy 2 je dostupný na webgis.praha2.cz nebo www.praha2.cz/mapovy-portal.

„Bez přehánění – máme portál, který je na světové úrovni. Takto komplexní dílo prostě nikde nenajdete, jedná se o unikátní a špičkové technologie i technické řešení,“ říká tajemník Úřadu MČ Praha 2 Michal Kopecký a vysvětluje: „Převedení celého původního webGISu z technologicky zastaralého, ovšem stále plně funkčního klientu Ajax do moderního technologického řešení mapového klientu Spinbox je nejvýraznější inovací za celou čtyřletou dobu existence oficiálního mapového portálu městské části Praha 2. Klient Spinbox nabízí nový design a moderní vizuální zpracování a řadu technologických inovací, které zajistí rychlé fungování této služby. Je také plně kompatibilní s veškerými mobilními zařízeními. Spinbox rozpozná, na jakém zařízení je spuštěn, provede optimalizaci a dynamicky se přizpůsobí velikosti monitoru zařízení,“ představuje novinky na mapovém portálu Prahy 2 tajemník úřadu Michal Kopecký.

 

Zcela nová úvodní stránka mapového portálu Prahy 2 odpovídá nejmodernějším trendům s dlaždicovým zobrazením a několika interaktivními prvky a je rozdělena do pěti tematických sekcí, z nichž nejdůležitější je skupina mapové aplikace. Kromě dvou pilotních projektů „Mapa obchodu a služeb“ a „Mapa parkování a bezbariérového přístupu“ je nyní spuštěno dalších sedm aplikací: „Informační mapa“, „Mapa dopravy“, „Mapa veřejného prostranství“, „Mapa historického dědictví“, „Mapa odpadového hospodářství“, „Mapa majetku“ a „Mapa zeleně“.

V současné době obsahuje oficiální mapový portál městské Praha 2 celkem 4962 GIS objektů napříč všemi mapovými aplikacemi. Tyto GIS objekty jsou rozděleny mezi 212 typů objektů a jsou sdruženy do 37 tematických skupin. Pracovníci oddělení územního rozvoje neustále pracují na aktualizacích jednotlivých témat ve spolupráci napříč odbory ÚMČ Praha 2.

 

Zprávu zpracoval odbor Kancelář starostky a vnějších vztahů ÚMČ Praha 2.

Další podrobnosti: Mgr. Ilona Chalupská, vedoucí odboru Kancelář starostky a vnějších vztahů, tel.: 222 518 766, mobil: 724 727 224, e-mail: ilona.chalupska@praha2.cz.

Zveřejněno: 30.08.2016 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout