Městská část Praha 2 odhalila pamětní desku bývalé příslušnici Britského královského letectva

Městská část Praha 2 odhalila pamětní desku bývalé příslušnici Britského královského letectva

Od úterý 6. prosince 2016 připomíná pamětní deska na domě v Podskalské ulici 3, že zde žila plukovnice Britského královského letectva Joy Turner-Kadečková. Městská část Praha 2 nechala desku zřídit k nedožitým 95. narozeninám své čestné občanky. Slavnostního odhalení se zúčastnila starostka Jana Černochová.

„Když jsme se před více než deseti lety rozhodli založit tradici udílení čestných občanství, Joy Kadečková byla mezi prvními oceněnými osobnostmi,“ připomíná starostka Jana Černochová. „Tato pozoruhodná žena prodělala těžké životní zkoušky, ale vždy se dokázala postavit zvůli a bránit hodnoty civilizovaného světa. Ať už to bylo za války v řadách RAF, nebo později v Československu, kde kvůli svému původu a nekompromisním postojům neměla na růžích ustláno. O to víc jí patří naše úcta.“

Joy Kadečková, roz. Turner, se narodila v r. 1921 v Suffolku ve Velké Británii.V prosinci 1940 přerušila vyšší střední školu, aby mohla sloužit jako dobrovolnice u WAAF (ženská část RAF). Pracovala jako souřadnicová zapisovatelka. Po dokončení výcviku byla přidělena na společné velitelství britského letectva, námořnictva a pozemních vojsk ve Skotsku ke službě u radarových stanovišť a radio-operačních zařízení. V roce 1942 se provdala za pilota 311. čs. bombardovací perutě Aloise Mžourka, který zahynul o dva roky později. V letech 1944–1945 pracovala jako sekretářka na čs. ministerstvu vnitra v Londýně a v červenci 1945 byla se svým ročním synem repatriována do ČSR. Zde se později vdala za Slavoše Kadečku.

Iniciátor zřízení pamětní desky, předseda Klubu vojenské historie Filip Procházka, znal Joy Kadečkovou osobně a vzpomíná: „Joy slíbila Aloisovi, že po válce přiletí do Československa. Slib splnila i přes to, že její manžel byl mrtvý. Když přiletěla, nikdo z jeho rodiny ji v pro ni neznámém Československu nečekal. Telegram o jejím příjezdu dorazil až druhý den. Ten první tak strávila na ubytovně Československého Červeného kříže. V Československu zůstala i po převratu v roce 1948. Tehdy se také podruhé vdala a podobně, jako byly perzekvovány rodiny československých příslušníků RAF, byla komunisty postižena i její rodina. Ona sama byla vyhozena z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde pracovala, její manžel ze studií. Podobně musela opustit i časopis Czechoslovak Life, a to za svůj postoj k druhé okupaci Československa.“

Joy Turner-Kadečková byla členkou Svazu bojovníků za svobodu, výboru Svazu letců ČR a nositelkou medailí a vyznamenání, např. Medaile Za zásluhy v ČSLA, Čestného odznaku československého vojenského pilota, Medaile československých leteckých perutí ve Velké Británii (310., 311., 312., 313.) a Britské pamětní medaile za zásluhy v boji za vítězství ve II. světové válce. Čestné občanství Prahy 2 získala 28. dubna 2005. Zemřela 20. dubna 2006.

Zprávu zpracoval odbor Kancelář starostky a vnějších vztahů ÚMČ Praha 2.

Další podrobnosti: Mgr. Ilona Chalupská, vedoucí odboru Kancelář starostky a vnějších vztahů, tel.:  724 727 224, e-mail: ilona.chalupska@praha2.cz.

Zveřejněno: 06.12.2016 – webadmin@praha2.cz