Městská část Praha 2 odhalila pamětní desku židovské vychovatelce Haně Epsteinové

Městská část Praha 2 odhalila pamětní desku

židovské vychovatelce Haně Epsteinové

U vchodu do pražské základní školy v Sázavské ulici č. 5 byla ve čtvrtek 14. prosince 2017 odhalena pamětní deska židovské vychovatelce Haně Epsteinové. Na tomto místě ještě na počátku 50. let stávala synagoga, což připomíná další pamětní deska u vchodu školy. Nová deska, o jejíž zřízení se zasadila městská část Praha 2, byla umístěna hned naproti. Je tak dalším počinem projektu Stopy židovské přítomnosti v Praze 2.

Desku Haně Epsteinové nechala městská část Praha 2 zřídit na počest ženy, která se v synagoze starala o děti vinohradské židovské komunity a později v tom pokračovala i v koncentračním táboře Auschwitz-Birkenau. Tam byla nacisty 8. března 1944 zavražděna.

Starostka Prahy 2 Jana Černochová připomněla: „Dnes přidáváme další střípek do projektu Stopy židovské přítomnosti v Praze 2. Když jsme před časem křtili stejnojmennou knihu Martina Šmoka, slibovali jsme, že paní Epsteinové, která je v knize zmiňována izraelskou novinářkou a spisovatelkou Ruth Bondyovou, uděláme desku. Paní Bondyová bohužel v polovině listopadu zemřela, ale stačila se dozvědět, že deska je ve výrobě a bude tady. A že slib připomenout tuto statečnou a obětavou ženu splníme.“

Odhalení pamětní desky se zúčastnili dokumentarista a autor projektu Stopy židovské přítomnosti v Praze 2 Martin Šmok, ředitel ZŠ Sázavská Michal Voldřich, ředitel Židovského muzea Leo Pavlát, ředitel Lauderových škol Petr Karas, ředitel Pražského literárního domu David Stecher a další hosté. Žáci školy, jejíž vchod deska Hany Epsteinové zdobí, zarecitovali básně Krkavec a Modlitba pro holubici. A také zazněla etuda pro housle a violoncello, zkomponovaná studentem Lauderových škol Aturem Efratim.

Pamětní deska je pokračováním projektu Stopy židovské přítomnosti v Praze 2, který městská část Praha 2 již několik let uskutečňuje ve spolupráci s dokumentaristou Martinem Šmokem a Židovským muzeem v Praze. V rámci tohoto projektu vznikla stejnojmenná publikace a také putovní výstava, která je právě teď k vidění na vinohradské radnici, v hale před živnostenským odborem.

Pamětní deska Haně Epsteinové

Zprávu zpracoval odbor Kancelář starostky a vnějších vztahů ÚMČ Praha 2.

Další podrobnosti: Mgr. Ilona Chalupská, vedoucí odboru Kancelář starostky a vnějších vztahů,

tel.: 236 044 282, mobil: 724 727 224, e-mail: ilona.chalupska@praha2.cz.

Zveřejněno: 14.12.2017 – webadmin@praha2.cz