Městská část přichystala pro Pražany předvánoční dárek v podobě koncertů v chrámových interiérech

Městská část přichystala pro Pražany předvánoční dárek v podobě koncertů v chrámových interiérech

Krásnou hudbou v neméně krásném prostředí oslaví městská část Praha 2 adventní období. Letos stejně jako v předchozích dvou letech pořádá Cyklus adventních koncertů v kostelích, který začíná již 1. prosince v 18 hodin a bude pokračovat každý týden až do vánočních svátků. Vstup na všechny čtyři koncerty je zdarma.

Sváteční atmosféru navodí hned  první koncert v kostele sv. Štěpána. Průřez duchovní hudbou od Vivaldiho přes Bacha po Gounoda slibuje mimořádný umělecký zážitek. Na místě bude rozdávána brožurka věnovaná historii tohoto gotického kostela, založeného Karlem IV.  Městská část vydala celkem již čtyři brožurky, které se vztahují ke kostelům Prahy 2 nebo pojednávají o některém z nich. Pátá brožurka bude poprvé k dispozici na letošním posledním koncertu cyklu v chrámu sv. Cyrila a Metoděje, jehož historii dokumentuje.

Těmito drobnými publikacemi v kapesním formátu mapuje městská část krásu sakrálního bohatství Prahy 2 již od roku 2014.  Když tehdy vydala první brožurku nazvanou Kostely Prahy 2, nikdo netušil, s jak velkým ohlasem se setká a že se tím pokládá základ nové tradici. Od té doby byla takto zachycena historie kostelů sv. Štěpána, sv. Jana Nepomuckého na Skalce a Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově. Některé z brožurek budou nabízeny zdarma i letos na předvánočních hudebních podvečerech, jsou rovněž k vyžádání na Informačním centru ÚMČ Praha 2 na náměstí Míru 20.

Cyklus adventních koncertů při svém prvním ročníku v roce 2014 přitáhl pozornost ke gotickým chrámům v Praze 2. Postupně se přidávaly i novější kostely, neboť Praha 2 je na sakrální památky opravdu bohatá. Letošní cyklus rozezní kromě již zmíněného kostela sv. Štěpána karlovský kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého, podskalský kostel Nejsvětější Trojice a katedrální chrám sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Dramaturgie jednotlivých koncertů se od sebe liší a žádný se neopakuje.

Vstup zdarma je předvánočním dárkem městské části Praha 2, který umožní setkání s adventní hudbou každému, kdo o ni má zájem.

plakát

Zprávu zpracoval odbor Kancelář starostky a vnějších vztahů ÚMČ Praha 2.

Další podrobnosti: Mgr. Ilona Chalupská, vedoucí odboru Kancelář starostky a vnějších vztahů, tel.: 236 044 182, mobil: 724 727 224, e-mail: ilona.chalupska@praha2.cz.

Zveřejněno: 28.11.2016 – webadmin@praha2.cz