Mobilní zábrany mají ochránit nábřeží před velkou vodou

Povodeň se zatím neblíží, to jen v pátek 15. října kolem deváté hodiny se na Výtoni konala zkušební montáž mobilní protipovodňové zábrany.
Mnozí obyvatelé Prahy 2 mají dosud v živé paměti, jak málo chybělo při povodni v roce 2002, aby se u výtoňské celnice vylila Vltava. Vodu v tomto nejnižším bodě Rašínova nábřeží na poslední chvíli zadržela operativně zorganizovaná zábrana z pytlů naplněných pískem. Právě v těchto místech se v polovině října zkoušela protipovodňová stěna, jejíž kotvící prvky se skrývají pod malými kovovými víčky v chodníku. Kotvící prvky byly pod chodník zasazeny v rámci rekonstrukce nábřeží. Samotná montáž mobilní protipovodňové zábrany v tomto místě trvala asi dvacet minut.
Mobilní zábrana, chránící v případě povodně úsek od Branické po Dřevnou ulici, je součástí další etapy stavby Protipovodňová opatření na ochranu hl. města Prahy, která byla 14. října na smíchovské straně slavnostně předána zástupcům investora a hlavního města. „Platíme obrovské sumy za naši bezpečnost. Přál bych si, aby tato investice nebyla nikdy kapitalizována v reálném životě, aby sloužila jen jako součást metodických postupů a preventivních cvičení,“ řekl při ceremoniálu pražský primátor Pavel Bém. Částka investovaná do této části protipovodňových zábran dosáhla 40 milionů korun, což představuje úsporu 12 milionů oproti původnímu rozpočtu. Celý pražský protipovodňový systém bude stát více než dvě a půl miliardy korun; dokončen má být na přelomu let 2005/2006.    

Text: MBr/len, foto: MBr

Zveřejněno: 04.11.2004 – support@publix.cz
Vytisknout