Na výstavě Příroda na prodej v Muzeu policie

Odpoledne 7. března jsme se s kulturním klubem opět vydali na tak trochu tematické hranice umění. Navštívili jsme Muzeum policie ČR a výstavu „Příroda na prodej?“, která ukazuje nelegální obchod s ohroženými druhy živočichů a rostlin. S tímto nelegálním byznysem ohrožujícím přírodní dědictví různých zemí bojují státní orgány na základě mezinárodní úmluvy CITES.
Za vystavenými exponáty, převážně zabavenými v rámci kontrolní činnosti, jsou velmi zajímavé příběhy. S nimi nás seznamovali mladí profesionálové Renata Rybáková z MVČR a Zdeněk Novák z ČIŽP. Naše země patří mezi rizikové kvůli veliké asijské komunitě, která vyznává lidové způsoby léčby, např. s pomocí rohu nosorožce nebo částí tygrů. Ale problémem jsou i vášniví lovci a sběratelé, kteří zkouší přepravit z Kanady vycpaného uloveného medvěda nebo kožešinu vlka, nebo turisté, kteří se snaží přivézt domů preparovanou kobru, vestu z kůže hroznýše, boty z krokodýla (dokonce s očima) nebo úlomky korálových útesů.
Poučili jsme se i jaký byznys proti přírodě se skrývá za zdánlivě nevinnou nabídkou mazlení s mláďaty. Zájmu a dotazů bylo tolik, že jsme rádi využili nabídku paní Kůsové z muzea a pokračovali v besedě ve zdejší klubovně. Tam jsme se dozvěděli, že strouhaný roh nosorožce má vzhledem ke složení asi podobné účinky jako okusování nehtů, že v ČR je evidováno asi 140 tygrů a z toho jen třetina v zoo, jaké sankce hrozí turistovi převážejícímu kousky korálu, nebo co dělat, když najdeme ztraceného papouška.
Velmi zajímavé, doporučujeme! Výstava je do konce března a reportáž o ní najdete i na webu ČT. Osvěty a prevence není nikdy dost.

Text: jaš
Foto: trc

Zveřejněno: 11.03.2019 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout