Návštěva v Muzeu Antonína Dvořáka – expozice hříšných radostí i koncert

V pondělí 8. dubna jsme s klubem navštívili Muzeum Antonína Dvořáka. V první části nám kurátorka paní Ivana Círová Hacmacová představila životní osudy našeho hudebního velikána a posléze i aktuální tematickou expozici Hříšné radosti Antonína Dvořáka, která bude koncem dubna končit.
Světově uznávaného skladatele jaksi polidštilo, že byl také náruživým kuřákem, hráčem karetní hry darda, kuželek, ale i milovník dobrého jídla a piva, chovatel holubů a obdivovatel vlaků. Zároveň však byl nesmírně pracovitý a miloval procházky v přírodě. Využili jsme možnosti klást kurátorce zvídavé otázky a prohlédli si zajímavé předměty v tematické i ve stálé expozici v přízemí.
Ve druhé části zazněla Dvořákova hudba v podání tria Pavlína Senić – soprán, Věra Binarová – viola a Marie Vítová – klavír (působí i jako pedagožky v ZUŠ I. Hurníka v Praze 2). Zazněl mj. výběr z Cigánských melodií, Sonatina pro violu a klavír a nechyběla slavná árie Rusalky Měsíčku na nebi. Přídavkem bylo milé překvapení v podobě dvou skladeb pro klavír, které zahrála osmiletá Johanka Vítová, úspěšná žačka paní Taťány Vejvodové ze stejné ZUŠ. Potvrdila tak, že jablko nepadá daleko od stromu a že česká muzika bude mít jistě dobrý zvuk ve světě i v dalších generacích. Komorní prostředí, uvolněná atmosféra, koncert jako v obýváku. Moc pěkný, vydařený večer.

Text: jaš
Foto: trc

Zveřejněno: 09.04.2019 – webadmin@praha2.cz
Vytisknout