Názory: Bude prodejna Albert na Francouzské? : Albert ve dvoře

Milí čtenáři Novin Prahy 2, dovolte, abych se Vás zeptal, jak jste spokojeni s nabídkou obchodů.
Máte pocit, že na Vinohradech chybí některé obchody?
Je nutné na Vinohradech budovat další rozsáhlé prodejní plochy?
Možná někteří nakupujete potraviny pro vaše domácnosti v malých prodejnách za rohem, někteří z Vás jistě využívají služeb větších prodejen jako je třeba Delvita v Bělehradské, jistě mnozí z Vás jezdí nakupovat velké týdenní nákupy do megaprodejen na hranici města.
Možná byste uvítali, pokud by taková další megaprodejna potravin byla blíž než v Průhonicích, Zličíně, Letňanech nebo jinde.
Těžko ji však umístíme do husté zástavby činžovních domů na Vinohradech. Nebo snad ano? Projektantům pro firmu Albert (prodejny potravin) se zdařilo nemožné.
Na Francouzské 29 – 33 v místech, kde dříve bylo vyhlášené řeznictví a uzenářství, navrhují v zadním traktu (naposled tržiště) umístit velkoprodejnu potravin Albert, a to na celkové ploše 702 m2 zastavěné plochy. Lehká skeletová montovaná stavba s plochou střechou v šedé barvě a výškou 5,20 m nad úrovní terénu zaplní celý dvůr mezi činžáky v ulicích Francouzská 29, 31, 33, Budečská 2 a 4 a Lužická 4 a 6.
Projekt sice neřeší parkování nakupujících, nenavrhuje žádné řešení pro zásobování prodejny a úzkým vjezdem do dvora náklaďák neprojede, ale prodejna je navržena.
Umístění prodejny má však i další háčky. Schválený územní plán města definuje území jako čistě obytné a výjimečně připouští prodejny pro bydlící obyvatele do velikosti 200 m2. Odbor dopravy s projektem zatím souhlasí a nadměrné zatížení Francouzské před navrhovanou prodejnou, zdá se, nevadí, pražští památkáři také souhlasí. Hasiči, kteří do dvora nevjedou požárním vozem, také nejsou asi proti a obyvatelé bydlící v okolních domech zatím nic neví.
Na projekt také překvapivě nebylo vypsáno územní řízení, kde by se k předloženému projektu mohla vyjádřit také obec.
Pokud máte pocit, že byste o tomto projektu chtěli vědět více, prosím kontaktujte mě. My nejsme s projektem spokojeni a domníváme se, že pro Vinohrady bude lepší zachovat drobné obchody v přízemí než stavět montované velkoprodejny ve vinohradských dvorech.

Radim Perlín, zastupitel za ODA (kontakt 0605/581

Zveřejněno: 05.11.2001 – support@publix.cz