Názory: Bude prodejna Albert na Francouzské? : Chcete supermarket ve vnitrobloku?

Jeden z vinohradských vnitrobloků, mezi ulicemi Francouzskou, Budečskou, Lužickou, Šumavskou a Slovenskou, by měl být téměř z poloviny plochy zastavěn novostavbou supermarketu řetězce Albert.
Stavba výšky okolo pěti metrů, vyvedená ve slušivé světle šedé fasádě, se střechou ze stejnobarevného šedého plechu – taková, jakých známe dost ze Zličína, okolí Rudné nebo Černého Mostu, jenomže by měla stát pod okny stovek obyvatel té nejrušnější části Vinohrad a na dost dlouhou dobu znemožnit úpravu vnitrobloku např. pro jinou funkci (např. oddechovou, drobné provozovny atd.). Stavební úřad pro Prahu 2 zahájil stavební řízení na „rekonstrukci dvorních částí – úpravy provozních objektů pro obchodní využití“ na pozemcích u domů na Francouzské ulici č. 29, 31 a 33.
Tyto „úpravy“ spočívají v tom, že se dosavadní provizorní stavby zboří a namísto nich vznikne klasická stavba supermarketu výše uvedených parametrů. Kostka jde od všech tří uvedených domů napříč celým vnitroblokem až k protějším domům (s vchody z Lužické) a zabere odhadem něco k polovině plochy vnitrobloku.
Zvláštní je, že proti takovému monstru nic nenamítají památkáři – magistrátní odbor památkové péče vydal se stavbou souhlas. Zamýšlenou stavbou se zabývala i komise rozvoje, tj. orgán samosprávy městské části Prahy 2.
Zastupitelům a dalším členům komise rozvoje se zejména nelíbila skutečnost, že záměr je v rozporu s územním plánem hlavního města, který v těchto místech povoluje jen čistě obytnou funkci území, jen směrem do ulice je území „všeobecně obytné“, tj. s možností obchodů a podobně.
Pochyby měli i o tom, jakým způsobem je řešeno (tedy spíše není) zásobování plánovaného supermarketu a také parkování jeho návštěvníků.
Samospráva městské části by proto měla podat připomínky a požadovat když ne úplné zastavení stavby, tak alespoň takové změny, aby řešení bylo přiměřené obytnému bloku – zmenšení objemu celé stavby, ozelenění střechy nebo nějaké členění její plochy a podobně, a také řešení problémů zásobování a parkování zákazníků. Nejde samozřejmě o jen tento konkrétní případ, ale o využití vnitrobloků obecně.
Podle zástupce starosty RNDr. Winkelbauera chce Praha 2 prosazovat, aby ve vnitroblocích vznikaly spíše podzemní objekty a na povrchu dominovala zeleň. Zatím však tato představa není obsažena v žádném závazném dokumentu (např. regulačním plánu).

Stanislav Sojka

Zveřejněno: 05.11.2001 – support@publix.cz