Nechte pro jednou auto doma aneb Evropský týden mobility

Evropský týden mobility a Den bez aut, který každoročně vyhlašuje Evropská komise s cílem podpořit formy dopravy šetrné k životnímu prostředí, se koná ve dnech 16. až 22. září, kdy vyvrcholí tradičním Dnem bez aut.
Ve městech po celé Evropě se v tento den vydají tisíce lidí do zaměstnání, do škol i za zábavou bez svých automobilů. Den bez aut podpoří mj. pražský primátor Pavel Bém, filozof Václav Bělohradský, režisér Fero Fenič, režisérka Olga Sommerová a řada dalších osobností. Rada hlavního města rozhodla, že v neděli 19. září bude pro automobilovou dopravu uzavřeno Smetanovo nábřeží v úseku od Národního divadla ke Křižovnickému náměstí a Křižovnická ulice od Křižovnického náměstí k Platnéřské ulici. V pondělí 20. září se uskuteční Den cyklistiky, kdy bude mimo jiné otevřena část cyklostezky po zrekonstruovaném chodníku Evropské ulice.
Při příležitosti Evropského týdne mobility připravili v Praze řadu akcí iniciátoři projektu Auto*Mat aneb Dejte autu mat. První z nich bude cyklojízda Prahou – slavnostní bezmotorová projížďka městem. Začíná na náměstí Jiřího z Poděbrad 16. září v 18:00 a vítány jsou i koloběžky a kolečkové brusle. V univerzálním prostoru NoD v Dlouhé 32 se v pondělí 20. a v úterý 21. září koná od 18:00 komponovaný večer. Na programu jsou krátké besedy na téma Ovzduší v Praze, Korupce v pražské dopravě, Osudy obětí dopravních nehod. Promítat se budou tematické dokumenty a návštěvníci si budou moci prohlédnout „automobilová“ díla Davida Černého, Lukáše Rittsteina, Petra Vrány a Martina Zet.
Projekt Auto*Matu vyvrcholí 22. září celodenním programem na Palachově náměstí.

red

Zveřejněno: 20.09.2004 – support@publix.cz