Nejbližší premiéry v Divadle na Vinohradech

V říjnu a listopadu zkoušel umělecký soubor vinohradského divadla pod vedením režisérů Petra Novotného a Jana Nováka dvě inscenace a v prosinci a na počátku ledna předvede divákům výsledky svého úsilí – 5. prosince 2003 bude mít českou premiéru hra Jeana - Claude Grumberga Krejčovský salon, 7. ledna 2004 uvede divadlo drama Jeana Anouilhe Tomáš Becket.
V případě Krejčovského salonu zvolila dramaturgie hru, která přinesla Grumbergovi několik významných ocenění – první inscenace v roce 1979 obdržela Cenu města Paříže a Ibsenovu cenu, při znovuuvedení v květnu 1999 získal Grumberg francouzskou cenu „Moliére“ jako nejlepší dramatický autor roku. Hra se setkala s nadšeným přijetím kritiky i veřejnosti, hrála se na mnoha evropských jevištích, v USA i v Japonsku.
Na scéně před divákem ožívá krejčovská dílna a v ní šest žen a tři muži… a jejich lásky, každodenní starosti, sny, vzpomínky, smích i slzy… V roli Mistra Leona, majitele salonu, hostuje ve vinohradském divadle vynikající slovenský herec Marián Labuda, který stejnou roli hraje ve stejné hře v Bratislavě – Slovenské národní divadlo ji uvádí pod názvem Krajčírky. Roli Leonovy manželky Heleny nastudovala Jiřina Jirásková, v dalších rolích diváci uvidí Danu Kolářovou, Simonu Postlerovou, Zlatu Adamovskou, Andreu Elsnerovou, Lucii Juřičkovou, Pavla Rímského, Michala Novotného a další.
Lednová premiéra přivede na vinohradské jeviště postavy anglického raného středověku – krále Jindřicha II. a biskupa z Canterbury Tomáše Becketa.
Jean Anouilh se zcela neřídil historickou přesností a vytvořil své vlastní dramatické postavy. Král Jindřich II., silná a proslulá osobnost, dosadí proti vůli církve na biskupský stolec svého přítele a kumpána Tomáše Becketa, který však vezme svůj nový úřad nečekaně vážně a zcela propadne myšlenkám víry, pokory a cti. Jindřich nechce jeho proměnu pochopit a z přátel se stávají nepřátelé…
Hlavní postavy ztělesní Vladimír Dlouhý (Jindřich II.) a Martin Stropnický (Tomáš Becket), do dalších rolí obsadil režisér Jan Novák Gabrielu Vránovou, Simonu Postlerovou, Evu Režnarovou, Miroslava Moravce, Martina Davídka, Jana Teplého, Jana Šťastného, Jiřího Plachého, Ladislava Potměšila a další.

Text: pau, foto: M. Schmiedberger

Zveřejněno: 10.12.2003 – support@publix.cz