Největší letošní požár v Praze 2

Od 7. 7. 1926 je v Sokolské ulici č. 62 namísto obecního dvora hasičská stanice, jež je už desítky let centrem všech pražských hasičů. Hasičské zásahy na území celého hlavního města jsou řízeny z této ústřední stanice, která má ještě 10 poboček.
Hasiči HZS hl. m. Prahy zaznamenali v loňském roce na území Prahy 2 celkem 133 požáry, při kterých vznikla hmotná škoda 2 666 500 Kč a bylo zraněno 7 osob. Letos hasiči zjistili, že v Praze 2 hořelo 99krát a při těchto požárech vznikla škoda 7 280 000 Kč a počet zraněných vzrostl na 18 lidí. Nárůst škod a zraněných v naší MČ má „na svědomí" jediný velký požár - v podzemní garáži na Vinohradské ulici 28, dva domovní bloky nad Českým rozhlasem. V úterý 28. 8. 2001 ve 14:32 byl oznámen operačnímu středisku HZS hl. m. Prahy požár osobního auta v garáži. Velitel družstva byl na místě za 2 minuty. Do podzemní garáže, kde auto hořelo, byl jediný vstup ze dvora. Zásah prováděli hasiči s použitím dýchací techniky a pro vzrůstající teplotu na přístupové cestě museli použít i obleky proti žáru. V 15:56 vyšel z podzemí za pomocí svých kolegů první hasič se známkami těžkého vyčerpání a přehřátí, takže mu musela být bezodkladně poskytnuta zdravotnická pomoc. Kolem 16:20 bylo na dvoře ošetřeno dalších 5 hasičů, kteří utrpěli šok z tepla a byli zcela fyzicky vyčerpáni. V 17:58 se konečně trojice hasičů dostala k vlastnímu místu požáru - 3 osobním automobilům, které byly vzápětí uhašeny. V 18:20 pak ohlásil velitel zásahu lokalizaci požáru. Poté byli odvezeni do nemocnice ještě dva hasiči. Provoz na Vinohradské byl pro veřejnou dopravu obnoven po 19:00. Při požáru bylo evidováno 10 zraněných hasičů, z nichž 3 byli hospitalizováni a hmotná škoda byla na místě odhadnuta na 5 milionů korun. Příčina požáru je zatím stále v šetření.

Veronika Voldřichová

Zveřejněno: 05.12.2001 – support@publix.cz