Nemějte předsudky a přijďte se podívat na box

S obdivuhodným nadšením založil koncem loňského roku Jan Balog občanské sdružení Palaestra. Je určeno především dětem z Prahy 2, kteří si příliš nevědí rady se svým volným časem, mají sportovního ducha a láká je věnovat se boxu.
Jan Balog, mistr republiky z r. 1986 v boxu, se jednoho dne rozhodl, že své zkušenosti z ringu by rád předával mladší generaci. Složil úspěšně trenérské zkoušky a v r. 1999 požádal Městskou část Praha 2 o radu. Nápad - aktivně vyplnit našim dětem i dorostencům mimoškolní chvíle - se zdál JUDr. Horákové a Tomášovi Hornofovi z Obvodního úřadu Praha 2, kteří se zabývají mj. i krizovým plánováním a prevencí kriminality, velmi prospěšný. Janu Balogovi se snažili všemožně pomoci. A tak vznikla skupina asi dvaceti chlapců, jež dali přednost tělocvičně před touláním se městskými parky.
„Se svým asistentem Danem Dudim a dětmi (9 – 15 let) se scházíváme 4x týdně – v pondělí, středu a pátek ve sportovním areálu KSK SEMI o. s. v Riegrových sadech, v Polské ul. 1, a ve čtvrtek ve škole Na Smetance. Více jak hodinu (od 19 h) zasvěcujeme mládež do všech tajů pěstních soubojů, vysvětlujeme, že box zdaleka není surový sport, jak by se mnohým mohlo zdát, ale že se jedná o velmi disciplinovanou tělovýchovu. U boxu je důležitá fyzická i psychická příprava, sebevědomí i sebeovládání a nemohou se mu věnovat lidé hloupí či například drogově závislí jedinci,“ uvedl Jan Balog, jehož cílem je dovést svoje svěřence až k soutěžím celorepublikového významu.
Zájemci se mohou do tělocvičny dostavit kdykoliv v uvedené hodiny, s sebou si mohou vzít pouze tepláky. Pomůcky jim budou zapůjčeny – ať již pytlovky (rukavice, určené k tréninku, v současnosti stojí cca 300 – 350 Kč), přilba (pro trénink i ke kontaktu v ceně 2500 – 3500 Kč), chrániče chrupu či bandáže (cca za 150 Kč). „Profesionální rukavice dnes přijdou hráče až na 2000 Kč, ale já je mile rád dám tomu, u koho uvidím zájem, nadšení a výsledky,“ prohlásil s úsměvem Jan Balog, kterému kdysi přezdívali Rocky.
Snad nikdo není tak naivní, aby podléhal představám okamžitého hrdiny v ringu, bez tréninku by jej nejspíš čekalo ono známé „knock out“ (srazit k zemi). „Než dojde k tzv. kontaktu, předchází zápasu dvou hráčů stejné váhové kategorie poměrně náročná příprava na boxerském pytli (cca za 4000 Kč) a teprve potom si může některý z hochů změřit své síly v boji s ostatními. Vzpomeňme například na známý film Pěsti ve tmě, kde se hlavní role výborně zhostil Marek Vašut – také musel tvrdě trénovat. Amatéři stráví v ringu (čtverec 490 – 610 cm x 490 – 610 cm) 5 kol po 2 minutách, profesionálové bojují až 15 kol po 3 minutách, vždy s minutou přestávkou,“ uvedl Jan Balog, předseda sdružení Palaestra a dodal, že by v příštím roce rád zvýšil přípravu svých mladých sportovců, třeba v létě na soustředění, aby se také dočkali onoho opojného pocitu na stupních vítězů.
Přestože je box považován (od počátku 20. století) za ryze mužský sport, svěřit se do rukou Jana Baloga mohou v současné době i děvčata. „U nás se holky věnují především box gymnastice a aerobicu. Vždyť nejde jen o profesionální výsledky v ringu, ale o zdravý způsob života, o pohyb a aktivitu,“ řekl na závěr našeho setkání Jan Balog.
Držme mu tedy palce, aby se jeho sdružení nikdy nedočkalo obávaného k. o., právě naopak: O. K.

Eva Bělíková

Zveřejněno: 19.05.2000 – support@publix.cz