Nová městská vyhláška přináší zvýšení poplatků za psa

Hlavní město Praha využilo možnosti zvýšit od 1. ledna 2004 poplatky za chov psů až o 500 Kč. Tato a některé další změny pravidel chovu psů jsou zakotveny v městské vyhlášce, vycházející z novely zákona o místních poplatcích. Novou vyhlášku schválili městští zastupitelé po delší výměně názorů na svém zasedání 27. listopadu 2003.
V Praze se až do loňského roku vybírala za držení psa nejvyšší možná částka, tj. 1000 Kč ročně, za každého dalšího pak 1500 Kč. Nová vyhláška tento poplatek zvyšuje na 1500 Kč za jednoho psa, 2250 Kč za druhého a každého dalšího. V rodinných domcích se v městských částech s méně než 20 tisíci obyvatel bude za psa platit 300 Kč, každý další pak bude stát 600 Kč. Tam, kde žije více než 20 tisíc obyvatel, to bude za jednoho psa 600 Kč, za dalšího 900 Kč.
Městská vyhláška počítá s dosavadními úlevami pro sociálně slabší chovatele psů – například důchodci budou i nadále platit pouze 200 Kč ročně za jednoho psa, 300 Kč za dalšího. Úplně osvobozeni od poplatku mají být (stejně jako dosud) těžce postižení, nevidomí a cvičitelé slepeckých psů. Po dva roky i nadále nic neplatí lidé, kteří si do své péče vzali psa z útulku. A o 300 Kč ročně méně zaplatí majitelé za očipovaného psa, když ho ovšem nechají zapsat do databáze hl. m. Prahy.
Skutečnost, že se pražští zastupitelé rozhodli využít zákonné možnosti a zvýšit poplatky za držení psů, vychází z reálných potřeb; částka vybraná z poplatků totiž ani zdaleka nepokryje náklady spojené s úklidem. V naší městské části se vloni vybralo 1 373 746 Kč (čtvrtinu z toho však Praha 2 odevzdala hlavnímu městu). Na úklid zeleně a chodníků po psech přitom ročně vydáváme více než 2 miliony korun.
Další novinka asi nepotěší ty, kteří kvůli nižším poplatkům přihlásili svého psa u příbuzných či známých na venkově, ačkoliv s nimi zvíře i nadále sdílí jejich městskou domácnost. Taková praxe skončí – podle novely má za psa platit jeho skutečný držitel, nikoliv majitel. Posunuje se také „věková hranice“ psa, podléhajícího poplatku, a sice z půl roku na tři měsíce.

Text: len, foto: han

Zveřejněno: 13.02.2004 – support@publix.cz