Nová pobočka městské knihovny v Záhřebské

V pondělí 4. listopadu zaplesala srdce čtenářů z naší městské části. V Záhřebské ulici (č. 22) byla totiž otevřena další automatizovaná pobočka Městské knihovny v Praze.
Je zapojena do počítačové knihovní sítě, kterou tvoří Ústřední knihovna na Mariánském nám. v Praze 1 a její automatizované pobočky. V současné době jsou v Praze 2 v provozu tři pobočky Městské knihovny: na Ostrčilově nám. (neautomatizovaná) a v Dittrichově a Záhřebské (obě automatizované).
Komplex veřejné městské knihovny, jejímž zřizovatelem je hl. město Praha, tvoří obvodní knihovny s 57 pobočkami a dvě pojízdné knihovny – bibliobusy (mají 11 stanic). Fond ústřední knihovny činí 653 tisíc titulů, z toho tvoří 298 tisíc naučná literatura, 174 tisíc beletrie, 35 tisíc zvukové nosiče (CD, MC, LP) a 145 tisíc hudebnin (partitury). Více než 160 tisíc zapsaných čtenářů si může vypůjčit také noviny a časopisy, turistické mapy, hudebniny, divadelní texty, nebo reprodukce výtvarných děl a grafické listy. Roční poplatek pro čtenáře staršího 15 let činí v automatizovaných knihovnách 60 Kč, děti roční poplatek neplatí.
Nově otevřená pobočka v Záhřebské byla zřízena jako náhrada za původní knihovnu v soukromém domě v Koubkově ulici (působila zde v letech 1966 – 1999; musela být zrušena, protože majitel neúměrně zvyšoval nájemné). Je organizační součástí Obvodní knihovny pro Prahu 1, 2 a 3, která sídlí v Praze 1, ve Školské 30. Naše městská část poskytla pro zřízení „staronové“ knihovny prostory a také částečně finančně vypomohla při jejich rekonstrukci.
Pobočka je koncipována jako rodinná, tedy pro všechny věkové kategorie. Čtenářům bude proto nabízet naučnou a studijní literaturu, beletrii, hudební nosiče (CD, kazety), literaturu pro děti a mládež, dále noviny, časopisy a mapy. Návštěvníci budou také mít k dispozici čtyři počítače s možností připojení na internet. Další dva počítače jim umožní vstupovat do elektronického katalogu Městské knihovny v Praze. Mohou se tak seznámit s tituly nabízenými ve všech automatizovaných pobočkách městské knihovní sítě.
Nová knihovna v Záhřebské 22 své první návštěvníky přivítala v úterý 5. listopadu. Pokud byste se chtěli stát jejími čtenáři, nabízíme přehled výpůjční doby. Mají zde otevřeno kromě pondělí každý pracovní den: úterý (9:00 – 19:00), středa a čtvrtek (12:00 – 19:00), pátek (9:00 – 15:00).
Pro úplnost ještě dodejme, že v městské části současně působí v Korunní 734/15 Knihovna na Vinohradech, jejíž provoz dotuje Úřad městské části Praha 2.

van

Zveřejněno: 09.12.2002 – support@publix.cz