OTÁZKY A ODPOVĚDI

Vážení občané,
zde můžete vkládat své dotazy vztahující se k chodu Městské části Praha 2 a Úřadu Městské části Praha 2. Vaše dotazy budou zveřejněny po zodpovězení příslušným zástupcem samosprávy či zaměstnancem Úřadu MČ Praha 2. Dovolujeme si vás upozornit, že zodpovězeny budou pouze jasně formulované dotazy vztahující se k jednotlivým tématům.
Příspěvky urážlivé, vulgární, rasistické, obsahující komerční sdělení, porušující platné právní normy ČR či obecné etické normy zodpovídány nebudou. Taktéž nebudou zodpovězeny dotazy s uvedenou nefunkční či falešnou e-mailovou adresou.
Je-li váš dotaz obsáhlejší, komplikovanější či zahrnuje širší problematiku, doporučujeme vám obracet se přímo na jednotlivé zástupce samosprávy prostřednictvím e-mailu, případně si můžete telefonicky sjednat schůzku. Kontaktní údaje na jednotlivé členy Rady MČ Praha 2 jsou uvedeny na našich webových stránkách.

 

Téma Řadit podle data
Obsahuje text:

Vložit otázku do tohoto tématu

*  
*  
   
 
*  

Otázky k tomuto tématu


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Online vysílání z jednaní zastupitelstva (Jan Hájek 12.5.2020 17:07)
  Dobrý den,

  rád bych se informoval v jakém stavu je plánované vysílání jednání rady zastupitelstva Prahy 2. Sledoval jsem poslední zasedání online na FB stránce Pirátů, kterým tímto velmi děkuji. Ale bylo vidět, že je to improvizované řešení a bohužel kvalita zvuku nebyla ideální. Děkuji, JH
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 18.5.2020 9:00)
   Dobrý den, pane Hájku,

   streamované vysílání z jednání Zastupitelstva je výhradním rozhodnutím zastupitelů. Nicméně faktem zůstává, že plánovaná rekonstrukce sálu zastupitelstva se přesouvá na příští rok.

   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin
 • Otázka: Cetin - vykopove prace (Honza Liska 14.5.2020 11:38)
  Dobry den, v ulici Krkonosska by mel ve 3/4 tohoto roku kopat Cetin novou optickou pripojku. Chci se zeptat, zda je nejaky presnejsi termin vykopovych praci a zda se toto bude delat i s vymenou elektrickych rozvodu. Dekuji za odpoved.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 15.5.2020 9:04)

   Dobrý den,

   v roce 2018 jsme k této věci vydávali kladné závazné stanovisko. V tuto chvíli ale neevidujeme žádné řízení týkající se této záležitosti.

   Jelikož není podaná žádost, nemáme žádné informace o konkrétních termínech provádění stavebních prací.

   Současně nevíme, zdali proběhne obnova elektrických rozvodů, toto je záležitostí vlastníka dané inženýrské sítě, a ÚMČ P2 nemá v tomto ohledu svěřeny žádné příslušné kompetence.

   S tímto dotazem doporučujeme se obrátit na příslušného vlastníka poptávané inženýrské sítě.

   S pozdravem

   Marek Šebestík

   odbor dopravy a územního rozvoje

 • Otázka: Televizní antény (Helena Popelíková 12.5.2020 11:59)
  Dobrý den,
  naše SVJ řeší problém televizních antén. Náš dům je v památkové zóně (Čiklova 7, Praha 2). Před časem jsme byli vyzváni k odstranění satelitů na fasádě domu. Jak je to s kabely od střešních antén? Smějí být vedeny ze střechy do oken bytů po uliční fasádě?
  Děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 13.5.2020 8:29)

   Dobrý den, vážená paní Popelíková,

   stavební zákon pro antény do výšky 8 m včetně jejich nosných a souvisejících elektronických komunikačních zařízení žádné povolení stavebního úřadu nevyžaduje (viz § 79 odst. 2, písm. j).

   Pokud jde o památkovou péči, tak nejsme oprávněni zákon o památkové péči č. 20/1987 Sb., v platném znění vykládat. V tomto smyslu vlastníkovi domu (SVJ) doporučuji věc konzultovat s odborem památkové péče Magistrátu hl. m. Prahy. Uvedený předpis ve svém § 14 odst. 2 uvádí:

     „(2) Vlastník (správce, uživatel) nemovitosti, která není kulturní památkou, ale je v památkové rezervaci, v památkové zóně nebo v ochranném pásmu nemovité kulturní památky, nemovité národní kulturní památky, památkové rezervace, nebo památkové zóny (§ 17), je povinen k zamýšlené stavbě, prodejnímu stánku, konstrukci a zařízení pro slavnostní výzdobu a osvětlení budov, jejichž umístění nepřesáhne 30 po sobě jdoucích dnů, změně stavby, terénním úpravám, umístění nebo odstranění zařízení, odstranění stavby, úpravě dřevin nebo udržovacím pracím na této nemovitosti si předem vyžádat závazné stanovisko obecního úřadu obce s rozšířenou působností, není-li tato jeho povinnost podle tohoto zákona nebo na základě tohoto zákona vyloučena (§ 6a, § 17).“

   Pojem „zařízení“ nemá jednoznačnou definici a může se jak v různých zákonech, tak v praxi jednotlivých orgánů státní správy ve výkladu lišit. Nicméně stavební úřad věc, jak uvádím výše, řešit nebude a orgán památkové péče může případně jenom uložit pokutu za přestupek, nikoli nařizovat odstranění zařízení.

   Dále uvádím svůj  osobní názor podložený praxí. Kabelové svody antény po fasádě se většinou neprojednávají, obvykle se neřeší ani běžné antény na střeše, nejde-li o nějakou pohledově výjimečnou lokalitu. Talíře satelitů na fasádě však dost ovlivňují vzhled stavby a na uliční fasádě (na dvorní se obvykle tolerují) se nemusí památkářům líbit.

   S ohledem na výše uvedené doporučuji věc řešit s památkáři, jak uvádím v úvodu výše.

   S pozdravem

   Ing. arch. Václav Vondrášek
   místostarosta

 • Otázka: Termín jednání KV ZMČ Praha 2 (Dan Richter 29.4.2020 9:29)
  S odvoláním na termín jednání Zastupitelstva MČ Praha 2 dne 11. května 2020 nemohu na stránkách MČ najít nejbližší termín jednání Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 2. Kdy se bude konat?
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 29.4.2020 10:42)
   Dobrý den,

   termín jednání kontrolního výboru ještě nebyl stanoven.

   A.Horáková, tajemnice KV ZMČ Praha 2

 • Otázka: Otevření dětských hrišť (Markéta Kučerová Pechová 24.4.2020 14:46)
  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, kdy se s ohledem na uvolňování protiepidemických opatření a postup některých samospráv uvažuje o otevření dětských hrišť. Děti si nyní hrají v parcích mezi psy, což není ideální ani pro rodiče, ani pro pejskaře. Děkuji Kučerová.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 27.4.2020 8:09)
   Dobrý den, paní Kučerová Pechová, dětská hřiště se otevřela v sobotu 25. dubna tak, jak jsme o tom informovakli na webu městské části Praha 2 zde http://www.praha2.cz/Detska-hriste-se-oteviraji.html.

   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin
 • Otázka: roušky (Jiří Štětina 19.3.2020 12:57)
  sdělovací prostředky včera-18.3. informovaly dle premiéra o tom, že obce dostanou k dispozici dostatečné množství roušek . pro své občany. Kdy to bude a kde k dostání. Objednávku na internetu e-schopu mám od konce února a dosud nic nedošlo.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 19.3.2020 13:44)
   Dobrý den, pane Štětino,

   máte pravdu, že sdělovací prostředky o tomto informovaly. Každopádně v tomto případě se za obec považuje dle zákona hl. m. Praha, nikoliv městská část. V tuto chvíli čekáme na materiál i pokyny. Sledujte, prosím, náš web i FB stránky. O dalším vývoji budeme veřejnost informovat.
    
   S pozdravem
    
   L. Veselák
    
   Oddělení krizového řízení a bezpečnosti

 • Otázka: Roušky (Dan Richter 17.3.2020 10:27)
  Zajímalo by mě co dělá vedení MČ Praha 2 a její krizový štáb pro své občany, aby si mohli koupit roušky?
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 18.3.2020 12:48)
   Dobrý den, pane Richtře,

   obraťte se, prosím, se svým dotazem na pana primátora, protože primátor nařídil nošení roušek v MHD, na úřadech, v provozovnách apod., ale doteď MČ žádnými ochrannými prostředky nevybavil….
   Praha 2 v současné době dělá maximum pro zajištění ochranných prostředků pro své zaměstnance, zaměstnance příspěvkových organizací zřízených MČ, pedagogy a také CSSP2.

   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin
 • Otázka: dětské hřiště U Vodárny (Zuzana Kricnerová 10.2.2020 15:06)
  Dobrý den,
  bylo by možné přidat na dětské hřiště i houpačku pro malinké děti.
  Děkuji za odpověď
  Zuzana Kricnerová
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 14.2.2020 8:38)

   Dobrý den,

   děkujeme Vám za Váš podnět, který se týká houpačky pro batolata. Bohužel doplnění jakéhokoliv dalšího herního prvku na toto hřiště nelze z důvodu zachování dopadových ploch kolem jednotlivých herních prvků dle norem. Pro menší děti lze využít pružinové kolébačky a pískoviště.
   Houpačky pro batolata, tzv. vajíčka, lze využít na nedalekém dětském hřišti Havlíčkovy sady (horní) nebo Riegrovy sady. Děkujeme za pochopení

   Odbor životního prostředí

 • Otázka: zábor prostoru (Alena Sittová 6.2.2020 10:05)
  Dobrý den, V Mánesově ulici č.20 před kavárnou Kaaba jsou umístěny nádoby se vzrostlými rostlinami, stojany s popelníky a další předměty Zasahují do prostoru chodníku, pokud je ještě před kavárnou zaparkované vozidlo, je průchod omezen- např.pro kočárky.Je tento zábor chodníku povolen, resp.je povoleno umísťování těchto překážek ? V neposlední řadě - nyní jsou tam umístěny i sklenice se svíčkami. Je i toto povoleno - otevřený oheň na veřejném prostranství ?
  Jak jsem se informovala, je často problém se zabíráním chodníku ze strany kavárny- zvláště pak v letních měsících, kdy umožňují venkovní sezení - na chodníku !
  Také by mě zajímalo, jak je možné, že je u stěny kavárny rozebrána část dlažby a umožněn tak růst keře.
  Podle názoru nájemníků i z okolních domů se stížnosti na provozovatele kavárny nikterak neřeší - s tím souvisí i opakované rušení nočního klidu hlasitou hudbou a hlukem návštěvníků dlouho do noci.
  Děkuji, Sittová
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 7.2.2020 10:47)
   Dobrý den,

   na adrese, kterou uvádíte, neevidujeme žádný zábor. Obrátili jsme se na městskou policii, aby uvedené místo častěji kontrolovala. Poslední zpráva je, že květináče byly odstraněny zpět do provozovny (řešeno domluvou). Tím samozřejmě nelze vyloučit případnou žádost a povolení záboru za úplatu, zatím tomu tak ale není - tedy vše, co je před provozovnou na chodníku, tam nepatří. Takové situace včetně hluku a rušení nočního klidu řeší městská policie, pobočka v Korunní 15 (stálá služba 222 025 250 nebo 222 025 251).

   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin
 • Otázka: Nadrazi Vysehrad/Svobodova (Iva Mala 26.1.2020 15:40)
  Uzemi kolem trate u ulice Svobodova je nejenom higienicky ale take bezpecnostni hazard. Hromadi se tam odpadky, uzemi neni pod dohledem policie, trat je take volne pristupna a tim padem kazdy - vcetne deti (naproti je skola) - se muze dostat prijizdejicim vlakum. Jsem si vedoma majetkovych problemu v otazce nadrazi a take komplexni problematice revitalizace trati u Vytone. Jsem si take vedoma ze vyjednani mezi Prahou 2 a SZDC je pomerne slozite. Na druhou stranu, stav uzemi kolem nadrazi se uz leta nemeni - nebo zhorsuje - a ma to dopad na celkovou kvalitu zivota pro nas obcane. Jednou bych rada slysela co lze udelat a co konkretne Praha 2 podnika aby se tato "situace" uz konecne vyresila.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 29.1.2020 16:53)

   Vážená paní Malá,

   městská část Praha 2 se znepokojením sleduje situaci týkající se budovy nádraží Vyšehrad, která je ojedinělou nemovitou památkou. Dlouholetá nečinnost vlastníka vede bohužel k postupné devastaci památky. Zároveň okolí je v neudržovaném stavu. Opakovaně vyzýváme vlastníka spol. RailCity Vyšehrad, s. r. o., aby zabezpečil objekt a zajistil na okolním pozemku pořádek. Výsledkem je absolutní nečinnost této společnosti. Poslední výzva byla odeslána 15. 10. 2019 odborem dopravy a územního rozvoje, ÚMČ Praha 2. Obdobným způsobem se postupuje i ve vztahu ke Správě železnic, s. p., a  Českým drahám, a. s., jejichž pozemky jsou v sousedství. Bohužel se nejedná o znečišťování veřejného prostranství, které by mohl  ÚMČ Praha 2 sankcionovat. I nadále budeme apelovat na vlastníky dotčených pozemků na zajištění řádných úklidů.

   Ing. arch. Václav Vondrášek
   místostarosta