Od invaze vojsk Varšavské smlouvy uplynulo 36 let

Před budovou Českého rozhlasu na Vinohradské třídě se v sobotu 21. srpna konala pietní vzpomínka na patnáct prvních obětí srpnových událostí roku 1968. Spolu s pamětníky se jejich památce přišli poklonit zástupci prezidentské kanceláře, parlamentu, vlády, ministerstva obrany a hlavního města.
Pražský primátor Pavel Bém při té příležitosti upozornil, že „nastupující generace konzumuje s takovou jistotou a samozřejmostí výdobytky svobody a demokracie, ale otevřete - li stránky českých deníků, o 21. srpnu tam nenajdete téměř nic. Každý pátý občan České republiky je připraven zapomenout, že kdy žil v totalitním režimu, a ve volbách jeho nositele opět podpořit.“ Také další politici ve svých projevech připomněli, že demokracii nelze brát jako samozřejmost a na totalitu komunistického režimu nelze zapomínat. Pietní akce se zúčastnilo i několik mladých aktivistů petiční akce Stop komunismu.
U budovy rozhlasu se v první den okupace odehrály nejtvrdší boje; v důsledku invaze armád Varšavské smlouvy pak v prvních týdnech zahynulo téměř sto lidí a několik set jich bylo zraněno.

Text: red, foto: MHMP

Zveřejněno: 20.09.2004 – support@publix.cz
Vytisknout