Okno do zahrady : „Afrikánští“ hosté z Mexika prozářili zahradu

To je stále rámusu kolem globalizace! Přitom nebýt jiných světadílů, byly by naše zahrádky mnohem chudší. Vždyť i ta populární srdíčka, květina našich babiček, kytka každé selské a farské zahrádky, je přivandrovalec stejně jako božítělové pivoňky… A což teprve jiřinky!
Už teď vám mohu slíbit, že si v září o nich povíme víc. V této chvíli mně poslouží jako obří oslí můstek, abych se dostal k dnešní pozvánce do Botanické zahrady UK...
Ačkoliv jiřinky vypadají „echt“ česky (vzpomeňte si jen na Jiřinkovou polku Bedřicha Smetany!) – tak pocházejí z Mexika. A to je také vlast dnešní pozvánkové květiny.
Když se kohokoliv zeptám, odkud jsou oblíbené afrikány – každý druhý se tou Afrikou nechá nachytat. Jenomže, ony afrikány, po botanicku správně aksamitníky, jsou mexického původu. Pěstují se v Evropě už více než dvě století a největšího úspěchu dosáhly hned tři druhy: aksamitník rozkladitý (Tagetes patula), aksamitník vzpřímený (Tagetes erecta) a aksamitník tenkolistý (Tagetes tenuifolia).
Jsou to jedny z nejvděčnějších letniček, kvetou neúnavně od konce června až do chvíle, kdy je zkosí mráz. Jsou současně i jakousi hygienickou stráží v zahradě, protože na řadu škůdců působí jako repelenty. Třeba taková nebezpečná půdní háďátka jsou v záhoně s afrikány - aksamitníky za chvíli jen neškodnými cystami. Aksamitníky prostě zastaví jejích vývoj.
V Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze je každoročně vystavujeme v řadě odrůd, včetně nejnovějších novinek. Je tomu tak i letos: právě v těchto dnech jsou záhony afrikánů/aksamitníků nejrozzářenější. Najdete je na první terase vpravo, proti sbírce léčivých rostlin.
A když už tam budete, vystoupejte po několika schodech o terasu výš: je tam od roku 2003 po dlouhé době opět otevřena sbírka vodních a bahenních rostlin. Není veliká – ale je!
Přijďte pobejt, těšíme se na vás.

Václav Větvička, ředitel Botanické zahrady UK

Zveřejněno: 04.08.2004 – support@publix.cz
Vytisknout