Okolí kostela sv. Štěpána postupně dostává novou tvář

Jednou z lokalit Prahy 2, která se v poslední době mění před očima, je okolí kostela sv. Štěpána. Ten, kdo do těchto míst naposledy zavítal před dvěma lety, by se dnes nestačil divit.
Především by marně hledal zchátralou ruinu bývalého Novoměstského špitálu, kde se ještě před časem vymlácenými okny proháněl vítr a uvnitř spávali bezdomovci. V pátek 25. června zde byl slavnostně otevřen komplex Longin Court… čerstvě zrekonstruovaný „špitál“ a v jeho sousedství zcela nový objekt, citlivě doplňující historickou budovu. Investorem projektu s celkovým rozpočtem 75 milionů je Longin Praha spol. s r. o.
Rozsáhlá přestavba památkově chráněné budovy, která zde stávala již na počátku 15. století, začala v červnu 2003 – a spolu s ní také výstavba dalšího objektu v sousedství. V prosinci loňského roku byla dokončena hrubá stavba, počátkem roku se začaly dělat fasády a dokončovaly interiéry. V historické budově byly zachovány a zrestaurovány původní stěny, stropní klenby a schodiště. Nová stavba je projektována tak, aby objemově i výškově co nejméně rušila sousední objekt někdejšího špitálu.
A co se v komplexu Longin Court nachází? Uvnitř většinou kanceláře (celkem 1268 m2), v dolní části nového objektu jedno podlaží obchodních ploch (198 m2), pod novostavbou jedenáct parkovacích stání, k pronajmutí jeden byt.
Podobně jako bývalý „špitál“ dostane novou podobu i jeho nejbližší okolí: oblast kolem kostela sv. Štěpána a rotundy sv. Longina si obyvatelé Prahy 2 vybrali v rámci projektu Zelené město jako jedno z veřejných prostranství, jejichž obnovu považují za prioritní. Financovat ji bude z velké části společnost Philip Morris ČR.
Regenerace veřejných prostor bude probíhat ve třech etapách: týkat se bude jednak úprav okolí rotundy sv. Longina, dále prostoru za kostelem sv. Štěpána a také „předpolí“ kostela ze Štěpánské ulice. Nakonec má být znovu postavena brána u kostela sv. Štěpána, umožňující celý prostor na noc uzavírat a chránit před případnou devastací. Na rekonstrukci komunikace Na Rybníčku, vedoucí podél objektu Longin Court, přispěje finančně Longin Praha spol. s r. o. Do úprav „předpolí“ kostela bude investovat městská část Praha 2, která v této lokalitě již zaplatila vydláždění povrchu před zvonicí sv. Štěpána, zřízení domečku s veřejným WC a zázemím pro zahradnickou firmu a obnovu dětského veřejného hřiště za zvonicí, vybaveného herními prvky. Hřiště bylo zkolaudováno vloni na podzim.

Text: len, foto: len/MBr

Zveřejněno: 08.07.2004 – support@publix.cz