Osobnost Prahy 2: Barvy duše

Malíř a sochař Zdeněk Šputa oslaví letos 23. června v plné tvůrčí aktivitě 85 let. Svůj podkrovní ateliér má již od roku 1947 stále na stejném místě v Mánesově ulici.

Pan Šputa toho sice moc nenamluví, ale o to více toho namaluje. Jeho práci dobře vystihují slova malíře Vladimíra Komárka, který říká: „Obraz u poctivého malíře je vždycky obrazem jeho nitra.
Na to, že každý malíř vlastně maluje celý život jen jeden obraz, se přišlo už dávno.“ Herečka Táňa Fischerová říká něco podobného: „… jeho obrazy zpracovávají bolest proměněnou ve vyrovnání. Je malířem ticha a jeho barvy jsou barvami duše“.
Pokusili jsme se Mistra vyzpovídat sami:
Vaše obrazy připomínají nefigurativní krajiny Josefa Šímy. Jak jste se k tomuto způsobu vyjádření dostal?
„Já nejdřív maloval krajiny. Velká, rozměrná plátna. Tahal jsem to na zádech po jižních Čechách. Tehdy mi šlo hlavně o to, abych si zamaloval. Jó, čím člověk míň ví, tím víc si troufá. Já když si jenom vzpomenu… Pak jsem ale zjistil, že potřebuju něco méně konkrétního, tak jsem začal malovat oblohu. Ta nezachytitelná stálá přeměna oblaků mě přímo fascinovala. Je to jako proces, který probíhá tady vevnitř a problém je, jak to zviditelnit.“
Vy jste se narodil v roce 1916 a od druhé světové války bydlíte tady v Praze 2. Jak vidíte změny kolem sebe?
„On ten život je kostrbatej, ale já myslím, že nejen Praha 2, ale všechno se mění k lepšímu. My to ale kolikrát nevidíme, protože se na to díváme moc zblízka.“
Zajímáte se o politiku?
„Víte, všichni jsou nespokojený se situací, já jsem nespokojenej sám se sebou. Ta nejistota a hledání, to je motor, kterej vás udržuje. Poctivej malíř pořád jenom hledá. Jakmile ho jednou přemůže přílišný sebevědomí, tak začne místo obrazů dělat výrobky. Má se sice dobře, má míň starostí, víc peněz, ale jako malíř je v háji.“
Děkujeme za rozhovor.
MgA. Martin Bradáček
Za MČ Praha 2 přejeme panu Zdeňku Šputovi i jeho manželce Libuši mnoho zdraví a tvůrčího elánu do dalších let.
Mgr. Jarmila Cechnerová, zástupkyně starosty

MgA. Martin Bradáček; Mgr. Jarmila Cechnerová, zás