Osobnost Prahy 2 : Jaroslav Hutka

Písničkář Jaroslav Hutka se narodil před sedmapadesáti lety v Olomouci a i když deset let svého života strávil v emigraci, přece jen převážnou část prožil v Praze, vlastně na „dvojce“. Dnes je doma v jedné z ulic kousek od Vltavy, v historické zástavbě Nového Města pražského. V zahraničí samozřejmě našel za ty roky mnoho přátel, a tak k němu občas zajíždějí na návštěvu. „Vždycky se směju,“ vypráví Jaroslav Hutka, „když jim popisuju, jak mě najdou, a říkám, že bydlím v Novém Městě pražském. Pokaždé jsou vyjeveni, že pak na nábřeží nenajdou sídliště, ale úžasné prastaré stavby, z nichž některé dokonce pamatují Karla IV.“
K „dvojce“ má oblíbený písničkář snad až jakýsi osudový vztah. Dokonce sem namířil i po svém návratu z Holandska, kam se vystěhoval v roce 1978. Občas ho potkáte v Balbínově poetické hospůdce, před třiceti lety se v Londýnské narodil jeho syn a obě mladší děti kousek odtud chodí do školy. „Na dvojce bydlím, co jsem přišel do Prahy v roce 1962,“ napsal mi nedávno. „Napřed blízko Jiřáku, potom nad Muzeem, teď je to zbourané, deset let v Neklanově ulici pod Vyšehradem, pak deset let na Míráku a teď jsme na Novém Městě. Praha 2 je pro mě dobré téma.“ Ale i on je zřejmě pro Prahu 2 „dobré téma“. Zahlédla jsem ho na nedávném veletrhu minerálů, zkamenělin a šperků v Národním domě u jednoho stánku. Prodavač zapínal jeho malé dcerce kolem krku barevné korálky, které si vybrala, a Jaroslav Hutka, když to zahlédl, honem vytahoval peněženku. „To přece nebudete platit,“ ohradil se muž. „To máte za to, že nám tak pěkně zpíváte.“
Co ho vylákalo mezi lidi, kteří se zabývají kameny a vším, co s nimi souvisí? Sbírá fosilie, zkameněliny prastarých živočichů, kteří na planetě Zemi žili někdy ve druhohorách. A svého koníčka využívá i ve své práci. Posuďte sami. „Moje vydavatelství se jmenuje Fosil, to jako, že sám sebe vyhrabávám jako zkamenělinu. Vydávám cédéčka, říkám tomu Samopal, protože si je sám pálím, ale důležité je, že do každého, podepsaného, číslovaného a s ručně tištěným obalem vkládám zkameněliny – jsou to amonity, které sbírám v jižní Francii na náhorní rovině Larzac.“

Text a foto: daF

Zveřejněno: 08.07.2004 – support@publix.cz