Osobnost Prahy 2 : Kdo byla Slávka Tauberová

Herečka, zpěvačka, tanečnice i filmová diva, která rozdávala smích a dobrou náladu na stříbrném plátně, ale především dosud nepřekonaná představitelka hlavních rolí v četných operetách, jako například „Uličnice“, „Pepina“, „Pařížanka“, „Z pekla štěstí“, „Rose Marie“, „Apropo, co dělá Andula?“, „Na tý louce zelený“ a dalších.
Nejen pražské společnosti známá umělecká pětice skladatelů a textařů, kterou tvořili pánové dr. Tobis, dr. Mírovský, Špilar, Sedláček a dr. Rohan, psala pro Slávku Tauberovou role, takříkajíc přímo na tělo. Ten posledně jmenovaný autor, JUDr. Vladimír Veselý - Rohan, mimochodem velmi úspěšný advokát, se stal jejím manželem.
Znala ji celá Praha a chodila za ní do Arény, Rokoka a Velké operety. Tady jí své uznání vyslovil i Maurice Chevalier. Hilar ji chtěl pro Národní divadlo do role Puka v činohře „Sen noci svatojánské“ a uvažoval o ní jako o rozpustilém Cherubínovi do opery „Figarova svatba“. Hrála v prvních českých zvukových filmech „Hollywood Revue“ a „Fidlovačka“. Natočila také několik gramofonových desek. Jejími partnery byli Hugo Kraus, Jiří Sedláček, Jára Pospíšil a mnozí jiní. Žila ve zlaté době operety a hudební komedie. Pro svůj obor „taneční subrety“ prošla tvrdou školou choreografů Knittlové, Pirnikové, Jarského a Aubrechtové.
Na sklonku třicátých let se umělkyně Slávka Tauberová rozloučila s jevištěm a rozhodla se pro zcela nedivadelní, o to však lákavější roli matky. Odešla z divadla na vrcholu slávy. Rodinnému krbu zůstala věrná až do své smrti v roce 1983.
Do poslední chvíle ji mohli pamětníci potkávat na náměstí Míru nebo na Francouzské na Královských Vinohradech, kde bydlela, anebo na procházkách v zahradách na Pražském Hradě či na Karlově mostě i jinde v její tolik milované Praze – stále stejně usměvavou a plnou elánu.


Slávka Tauberová - Veselá se narodila 8. listopadu 1903 v Kladně a zemřela v Praze 26. března 1983. Měla dvě děti, syna a dceru, kteří na ni s láskou vzpomínají dodnes.

Kaleidoskop vzpomínek sestavila Slávka Veselá, dce

Zveřejněno: 04.11.2004 – support@publix.cz
Vytisknout