PROMĚNY PRAHY 2 : Viniční altán v novém kabátě

Koncem května převzala městská část Praha 2 od stavební firmy Skanska CZ kompletně zrenovovaný Viniční altán v Havlíčkových sadech. 8. června bude dokončená stavba zkolaudována, poté městská část vybere provozovatele altánu. Přes léto by už měl poskytovat návštěvníkům parku příjemné posezení v sousedství vinice Gröbovka.
Viniční altán byl vůbec prvním objektem, který se v Havlíčkových sadech začal obnovovat – základní kámen rekonstrukce byl „poklepán“ 15. listopadu 2002. Jako všechny objekty v Gröbovce je i tento památkově chráněn, čímž je dána náročnost všech oprav. Altán byl navíc před rekonstrukcí ve stavu, kdy spíše než chráněnou památku připomínal ruinu. Jeho přestavba se uskutečnila za pět minut dvanáct – například všechny dřevěné prvky musely být nahrazeny replikami.
Po vynuceném přerušení rekonstrukce v létě roku 2003, způsobeném odvoláním o. s. „Obrana životního prostředí“, pokračovaly práce až letos na jaře. V květnu je završily úpravy okolního terénu.
Městská část vyčlenila na obnovu Viničního altánu v loňském rozpočtu 17 milionů korun. Celkové náklady dosáhly 20 milionů korun.
Havlíčkovy sady (Gröbovka) se postupně proměňují od podzimu roku 2002, kdy byla zahájena jejich generální obnova. V současné době je kromě čerstvě zrenovovaného Viničního altánu z velké části opravena Gröbeho vila, pokračuje obnova historického oplocení a další projekty se připravují. Již je hotova studie na využití Pavilonu.

Text: len, foto: len, MBr

Zveřejněno: 10.06.2004 – support@publix.cz