Pavla Popelová

Kosti v krku, nevolnost, vánoční ozdoby v žaludku, popáleniny od prskavek… to jsou nejčastější případy, se kterými se v době vánočních svátků setkávají dětští lékaři záchranné služby Prahy 2, která sídlí v Sokolské ulici 27. „Malé děti lákají barevné věci, navíc všechno ozkoušejí v puse a snadno by se mohly pořezat. Ozdoby je proto lepší pověsit výš, kam dítě nedosáhne. Rodiče by měli dávat pozor na prskavky, svíčky, hlídat, co dítě sní, a pokud mu dávají rybí maso, pečlivě ho vykostit. Starší děti si často přivodí úraz, když zkoušejí nové hračky, např. kola nebo kolečkové brusle,“ varuje doktorka Zdeňka Skálová, která má s vánočními případy letité zkušenosti. „Jinak se na nás rodiče obracejí, když má dítě teplotu, průjem, dusivý kašel. U kojenců potřebují poradit s výživou, kojením. Míváme i 15 až 25 případů za noc, ale rodiče někdy jen volají, aby si ověřili, že dítě ošetřili správně,“ doplňuje doktorka Skálová.
Záchranka je vybavena pro první pomoc. Ve složitějších případech zajistí převoz do nemocnice nebo přijede přímo za pacientem. Poskytuje i léky a vystavuje recepty, se kterými je možno zajít do některé z nonstop otevřených lékáren. „Ošetření poskytujeme zdarma, rodiče by ale neměli zapomínat kartičky pojištěnce,“ připomíná doktorka Skálová.
Záchranná služba na čísle 224 266 154 pro děti a 224 266 150 pro dospělé funguje o svátcích nepřetržitě. V pracovních dnech její lékaři slouží od 18:00 do 7:00, v pátek od 16:00 do pondělního rána.

Dětská záchranka mívá o Vánocích napilno

Zveřejněno: 09.12.2002 – support@publix.cz
Vytisknout