Podskalská Celnice prochází rozsáhlou rekonstrukcí

Poslední budova bývalé vorařské čtvrti Podskalí – Celnice prochází již druhým rokem náročnou rekonstrukcí. „Největším problémem objektu stojícího v úrovni zmizelého Podskalí je vlhkost. Proto je cílem obnovy vzácné kulturní památky zabránit dalšímu zvlhčování budovy, které by vedlo k jejímu zániku,“ informovala redakci Miloslava Hrdličková z Muzea hl. m. Prahy. Sanační práce, které proběhly v osmdesátých letech, nebyly vzhledem k tehdy používaným metodám dostatečně účinné. Nyní bude využita silikonová clona, revoluční metoda odvlhčení budov. „Dělníci nejprve obnaží zdivo a poté vstřikují do základů silikon,“ vysvětlila Hrdličková.
Na sklonku minulého roku muzeum dokončilo první etapu obnovy budovy – komplexní opravu střechy. Na rozdíl od původního plánu si památkáři vyžádali podrobný průzkum dřevěných prvků stavby, jako jsou krovy a podlahy na půdě nebo trámy v přízemí. „Práce na opravách se tak posunou o tři měsíce a vyžádají si rozpočtové rezervy. Celkový objem prostředků určených na rekonstrukci Celnice však nebude překročen,“ doplnila Hrdličková. Do konce letošního dubna by měla vyrůst nová půdní vestavba, kterou využije pro své potřeby spolek Vltavan, sídlící dosud v přízemí. Uvolněné prostory, jež projdou jen dílčími úpravami, muzeum vyčlenilo pro kulturní účely.
Opravy Celnice se nedotknou pouze prvního patra, kde bude zachováno muzeum Podskalí a pražské paroplavby. „Expozici rozšíříme, doplníme o písemné i obrazové dokumenty a celkově zatraktivníme. Památka bude pro veřejnost otevřena na jaře příštího roku,“ uvedla ředitelka Muzea hl. m. Prahy Zuzana Strnadová.
Vorařská čtvrť Podskalí žila na malém čtverci pod Vyšehradem od 13. století. Rázovitá enkláva dřevařů, rejdařů, pískařů, ale i zdatných obchodníků zanikla ve dvacátých letech minulého století. Do současnosti se zachovala pouze budova někdejší Celnice, která je od roku 1939 ve správě Muzea hl. m. Prahy.

Blanka Stehlíková

Zveřejněno: 04.03.2002 – support@publix.cz
Vytisknout